ویروس آنفلوآنزا چگونه از دیوار دفاعی بدن عبور می‌كند

تهران- ایرنا- یافته‌های جدید محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس نشان می‌دهد ویروس آنفلوآنزای A چگونه از سد دفاعی مخاطی مجاری تنفسی عبور كرده و باعث ایجاد عفونت می‌شود. این دستاورد در توسعه روش‌های درمانی جدید برای آنفلوآنزا و بیماری‌های عفونی دیگر موثر است.

موانع مخاطی اولین خط دفاعی بدن در مقابل ویروس آنفلوآنزاست. این دیواره مخاطی حاوی سیالیك اسید است كه با ویروس تركیب شده و مانع از فعالیت آن می‌شود. ویروس آنفلوآنزا با كمك دو نوع پروتئین به نام‌های HA‌ و NA بدون اینكه به دام مخاط دفاعی بدن بیفتد، سلول را آلوده می‌كند. تاكنون نحوه سازماندهی این پروتئین‌ها و عبور ویروس از دیواره مخاطی در پرده ای از ابهام قرار داشت.
مطالعات جدید با استفاده از برچسب‌های فلوئورسنت و میكروسكوپ‌هایی با وضوح فوق‌العاده نشان می‌‌دهد شكل ذرات ویروس و نحوه چیدمان، توزیع نامتقارن و قرارگیری دو نوع پروتئین HA‌ و NA در نحوه عملكرد ویروس و قابلیت عبور از موانع مخاطی و تركیب با سلول‌ها موثر است و همین عوامل سبب می‌شود موانع دفاعی در مقابل ویروس‌ها كارایی لازم را نداشته باشند.
این مطالعه در توسعه روش‌های موثر برای نابودی ویروس آنفلوآنزا و سایر ویروس‌ها ارزشمند است.
آنفلوآنزا بیماری تنفسی ناشی از ویروس آنفلوآنزاست و با علایمی مانند تب، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، درد عضلانی و خستگی همراه است. این عفونت در كودكان، سالمندان، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص می‌تواند خطرناك باشد.
پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای در زمینه داروهای ضد ویروسی، واكسن، آزمایش‌های تشخیصی و روش‌های نظارت مدرن در سراسر جهان برای مقابله با آنفلوآنزا صورت گرفته است.
نتایج این مطالعه در نشریه eLife منتشر شده است.
علمی**9259** 1055