از تداوم طرح سلامت و صبر مشتریان خودرو تا هجوم كرم های پشمالو

استان ها - ایرنا - طرح تحول سلامت با قوت ادامه می یابد، اعتراض داروسازان بی داروخانه، بی نتیجه ماندن جنگ روانی آمریكا، پیشه كردن صبر توسط مشتریان خودرو، كولبران قاچاقچی نیستند، ساخت 20 هزار خانه توسط خیران، هجوم كرمهای پشمالو و مسمومیت حدود یك هزار نفر از اهالی یك روستا برخی از عناوین مطالب منتشره بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا در 24 ساعت گذشته است.

خروجی سراسری استان های ایرنا به عنوان ویترین اخبار مهم و ملی 31 سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی در 24 ساعت گذشته است كه بیش از 120 فرآورده خبری شامل خبر، گزارش و میزگرد باز نشر كرده كه چكیده مهم ترین آنها هر روز برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان ارائه می شود.

* تداوم اجرای طرح تحول نظام سلامت
اینبار چكیده اخبار استان های ایرنا را با مطلبی در حوزه سلامت آغاز می كنیم كه مرتضی خاتمی نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی طی آن اعلام كرده است: اجرای طرح تحول نظام سلامت با قوت و قدرت ادامه می یابد و تنها ممكن است نسبت به جابجایی سهم ها اقدام و به اولویت هایی بیشتر توجه شود.
این در حالی است كه در شرایط تنگناهای مالی دولتی و تحریم ها، اجرای این طرح با حرف و حدیث و مشكلاتی روبرو شده است.

*اعتراض داروسازان بی داروخانه مازندران به تعیین دستمزد

خبری در این زمینه از مركزی ساری منتشر شد كه بر اساس آن جمعی از داروسازان مازندرانی از آنچه كه تعیین نرخ دستمزد مسئولان فنی غیر موسس داروخانه های استان بدون حضور نمایندگان آنان و كمتر از سایر استان ها نامیدند، انتقاد كردند.
این داروسازان طی نامه ای بر ضرورت اصلاح رویه تعیین دستمزد و احقاق حقوق داروسازان مسئول فنی داروخانه ها یا داروسازان غیر موسس تاكید كردند.

*دشمن درصدد جداكردن مردم از نظام است

در خبری دیگر از اخبار استان های ایرنا كه مركز خراسان جنوبی به نقل از رئیس سازمان عقیدتی، سیاسی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منتشر كرده است هم به موضوع تلاش های دشمن برای اختلاف افكنی و ایجاد تشتت در داخل پرداخته شد است.
حجت الاسلام سید علیرضا ادیانی گفته كه ولایت فقیه نقطه قدرت نظام جمهوری اسلامی است و باید مراقب باشیم دشمن می خواهد مردم را از نظام و در راس آن رهبری جدا كند.

* جنگ روانی آمریكایی ها به نتیجه نمی رسد
در حوزه سیاسی هم مصطفی كواكبیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری، جنگ نخواهد شد و جنگ روانی كه آمریكایی‌ها به راه انداختند به نتیجه نخواهد رسید، آنها به خوبی می دانند كه شروع جنگ با آنها است و به هیچ عنوان كنترلی بر پایان محدوده، دامنه و منطقه جنگ نخواهند داشت.

*مشتریان برای تحویل خودرو صبر پیشه كنند
اخبار حوزه اقتصادی هم امروز از تنوع زیادی برخوردار است اما شروع آن را با خبری از فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفر به سمنان شروع می كنیم كه مشتریان را به پیشه كردن صبر توصیه نموده و گفته است: در بحث عرضه با توجه به تحریم ها بعضی از قطعات برای تكمیل خودرو با تاخیر به دست خودروسازان می رسد كه از این رو مشتریان برای تحویل خودرو صبر داشته باشند.

*تشدید مقابله با قاچاق طی امسال/ كولبران قاچاقچی نیستند

اما تشدید مقابله با قاچاق هم تیتر خبری است به نقل از سرتیپ قاسم رضایی فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران كه گفته است: امسال مقابله با پدیده قاچاق به دلیل اینكه سال رونق تولید است جدی تر و عمیق تر شده و از همه ابزارها و تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری برای مقابله با آن استفاده می شود زیرا منافع كشور در مبارزه با این پدیده است و امسال بسیار بهتر ازپارسال عمل خواهد شد.
وی تاكید كرد: كولبران كه به صورت محدود و از مسیرهای مشخص كالای مجاز وارد می كنند، قاچاقچی نیستند.

*13 برابر شدن ارزش پرونده های تشكیلی برای متخلفان اقتصادی
عباس تابش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در بوشهر از 13 برابر شدن ارزش پرونده های تخلفات اقتصادی خبر داد و گفت: ارزش پرونده های تشكیلی در حوزه بازرسی سازمان حمایت از حقوق مصرف كنندگان و تولید كنندگان برای متخلفان اقتصادی درسال گذشته در مقایسه با سال96، 13 برابر شده و از لحاظ عملكردی نیز این سازمان در سال 97 در بخش مبارزه با قاچاق و تعداد بازرسی ها به ترتیب افزایش10،32درصدی داشته كه این نشان از اهتمام برای برخورد با سودجویان قلیلی است كه دربازار وجود دارند.

*دولت نباید به حوزه كسب و كار ورود كند

در خبری دیگر از این حوزه هم معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت اشتغال و نقش بخش خصوصی و مردم در توسعه كشور گفت: دولت فقط فراهم كننده زیرساخت های كسب و كار است و نباید بالاتر از آن به این حوزه ورود كند.
سورنا ستاری در یزد افزود: ورود دولت به محیط كسب و كار رانت ایجاد می كند و افرادی كه شایسته نیستند با پول نفت اعتبار به دست می آورند.

*ورود پنجمین محموله شكر خام به بندر شهید رجایی

اما در میان حرف و حدیث از كمبود شركت و صفوف طولانی مربوط به توزیع این كالا در مقابل فروشگاه ها با نرخ مصوب، خبری از بندرعباس منتشر شده مبنی بر ورود پنجمین محموله شكر خام به بندر شهید رجایی كه به نقل از مدیرعامل شركت غله و خدمات بازرگانی منطقه 6 كشور انعكاس یافته و طی آن مسعود دشوارگر گفته است: این محموله 27 هزار تنی شكر خام، پنجمین محموله در دو ماه گذشته بود كه وارد این بندر شده و با توجه به اهمیت سرعت بخشی به ترخیص كالاهای اساسی، محموله یاد شده پس از تخلیه در كمترین زمان ممكن و با انجام حداقل تشریفات گمرگی ترخیص می شود.

55 واحد صنعتی استان مركزی به چرخه تولید بازگشتند

در میان فشارهای اقتصادی و مشكلات ناشی از تحریم ها، محمدرضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی هم خبر داد كه 55 واحد صنعتی نیمه راكد و تعطیل شده این استان پارسال با پیگیری های كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به چرخه تولید بازگشتند.

*خیران 20 هزار خانه دركشور ساختند

ساخت 20 هزار خانه توسط خیران در كشور هم عنوان خبری دیگر است كه مركز بوشهر به نقل از كیومرث سلگی مدیرعامل انجمن خیرین مسكن ساز منتشر كرده و گفته است كه با همت اعضای این انجمن تاكنون 20 هزار واحد مسكونی در كشور برای نیازمند و محرومان احداث شده و 10 هزار واحد مسكونی خیرساز دیگر نیزدر دست ساخت است و این انجمن هشت هزار واحد مسكونی برای خانواده های دارای 2 معلول به بالا هم در شهرهای بالای 25 هزار نفر احداث و تحویل داده است.

*آغاز بازسازی سه هزار واحد تخریبی در سیل خوزستان

اما در میان اخبار متنوع استان های مختلف همچنان موضوع سیل، خسارت ها و اقدامات جبرانی دولت و دستگاه ها و كمك های مردمی بخش قابل توجهی از مطالب منتشر شده بر روی سایت استان های ایرنا را دربر می گیرد از جمله آنها آغاز عملیات اجرایی سه هزار واحد مسكونی تخریبی در سیلاب خوزستان است كه امروز به صورت نمادین در بخش شعیبیه شهرستان شوشتر و با حضور علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد مسكن كشور آغاز شد و تا انتهای سال به انجام می رسند.

* جاری شدن سیلاب در مشهد اردهال كاشان كشته شدن دو نفر

خسارت های سیل محدود به سیلاب فرودین ماه نیست كه بارش رگباری باران طی سه شنبه شب گذشته موجب طغیان رودخانه بالادست و جاری شدن سیلاب در مشهد اردهال كاشان شد كه در این رابطه جواد مزروعی مدیر كل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: در این حادثه، آب سه دستگاه خودرو كه درون حریم رودخانه بودند، با خود برد و جسد دختری 5 ساله و مادر 28 ساله وی تا كنون پیدا شده است.

*خسارت سیل به 2 هزار كیلومتر راه مازندران

براساس آخرین برآوردها، عباسعلی نجفی مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران هم گفت: سیل اواخر اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه امسال به 2 هزار و 126 كیلومتر معادل 2 درصد از راههای استان خسارت وارد كرد.

*نیاز یك هزار سیل زده مازندرانی به لوازم خانگی

در همین رابطه مهدی رازجویان معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار مازندران هم با اشاره به نیاز سیل زدگان گفت: یكهزار خانوار سیل زده در این استان واجد شرایط دریافت لوازم خانگی از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هستند.


*جمع آوری 20 هزاربسته حمایتی برای سیل زدگان خوزستان

علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان هم گفت: 20 هزار بسته حمایتی در قالب طرح فطرانه به مناسبت عید فطر برای سیل زدگان خوزستان با كمك مردم در حال جمع آوری است.

*ترك تحصیل، در انتظار كودكان سیل زده خوزستان

در موضوع سیل همچنین امروز گزارشی از مركز اهواز هم بر روی اخبار استان های ایرنا منتشر شد كه به وضعیت تحصیلی و شرایط كودكان سیل زده خوزستان و امكان ترك تحصیل آنان با شرایط موجود می پردازد و آن را با مقدمه ای به نقل از مسئول تشكیل كارگروه مداخلات روانشناختی پس از سیل در خوزستان كه نسبت به موج تازه ترك تحصیل در میان كودكان سیل زده هشدار داده و خواستار چاره اندیشی مسئولان برای این مساله شده است، آغاز می كند.

*هجوم كرم های پشمالو به شهر گلسار استان البرز

اما پس از سیل و زلزله، هجوم ملخ ها و پروانه ها اینك چشممان به جمال كرم های پشمالو روشن شد؛ خبری كه به نقل از محمود صفاخیل معاون خدمات شهری شهرداری گلسار استان البرز بر روی خروجی ایرنای استان ها قرار گرفت، حاكی از هجوم هزاران كرم پشمالو به مناطق مسكونی، معابر، مزارع كشاورزی و باغات این منطقه است كه به گفته وی، بارندگی ها و سیلاب امسال از علل اصلی هجوم این كرم هاست و طی دو روز گذشته به تدریج تمام شهر مملو از این كرمهای پشمالو شده و به منازل مردم رخنه كرده اند.


*آمادگی گروه رزمی 422 ارتش با تمام ظرفیت برای خدمت به مردم

سرهنگ مراد ملكی فرمانده گروه مهندسی رزمی 422 نیروی زمینی ارتش در اهواز هم اعلام كرد: همان گونه كه در دوران دفاع مقدس با نصب پل های شناور مسیر موفقیت را برای رزمندگان اسلام هموار كردیم اكنون نیز برای خدمت به مردم آمادگی كامل داریم. گروهی كه در دوران دفاع مقدس و به ویژه در عملیات غرور آفرین بیت المقدس با استفاده از پل های پی ام پی و شناورهای خود نقشی برجسته را در موفقیت رزمندگان اسلام ایفا كرد چنانكه در سیل اخیر هم در این حوزه تلاش و توان خود را به كار بست.

*مسمومیت 985 نفر از اهالی یك روستا در همدان

اما در اخبار حوادث مطلبی قابل توجه منتشر شد به نقل از مدیر اورژانس كبودراهنگ همدان كه به گفته وی، 985 تن از اهالی روستای «قورجینه» از توابع این شهرستان بر اثر استنشاق گازهای گوگردی «مركاپتان» دچار مسمومیت شدند.
داود مرادی گفت: فرد فعال در خرید و فروش مواد ضایعاتی اقدام به خرید چند منبع و بُشكه كرده كه یكی آنها آغشته به مواد شیمیایی بود، شستشوی منبع آغشته به مواد شیمیایی و جاری كردن این مواد بر روی زمین موجب بخار شدن این ماده شد كه به علت استنشاق گاز ناشی از این ماده تمامی اهالی روستا دچار مسمومیت از جمله سرگیجه و تهوع می شوند.

*تشییع پیكر بهنام صفوی خواننده پاپ در اصفهان

تشییع پیكر بهنام صفوی خواننده جوان موسیقی پاپ روز چهار شنبه با حضور خانواده، هنرمندان و دوستداران وی از مقابل خانه هنرمندان اصفهان هم خبری از حوزه فرهنگی بود كه بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا قرار گرفت.

**************************************
این مطالب گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته ایرنا در حوزه استان هاست كه هر روز در قالب بسته خبری منتشر می شود.

**1906