عضو ائتلاف سائرون عراق: تحریم ملتها سیاستی كثیف است

بغداد – ایرنا – عضو ائتلاف سائرون در پارلمان عراق: تحریم های اقتصادی كه علیه ایران اعمال شده اند به نفع هیچ یك از كشورهای منطقه نیست و گرسنه كردن ملت ها سیاستی كثیف و مخالف اخلاق و انسانیت است.

'ماجده التمیمی' روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: آنچه اكنون در حال اتفاق افتادن است به نفع هیچ یك از كشورهای منطقه نیست و تحریم اقتصادی علیه ایران آثار منفی بر كل منطقه خواهد داشت.
وی گفت: عراق اولین كشوری بود كه در منطقه تلخی تحریم های اقتصادی را چشید، و به خوبی می داند كه تحریم های اقتصادی به چه معناست و ملت ها نباید از سوی كشورهایی كه مدعی توسعه و دموكراسی هستند و ادعا می كنند كه از حقوق بشر حمایت می كنند اینگونه هدف فشارهای اقتصادی قرار گیرند.
التمیمی با تاكید بر اینكه سیاست در تنگنا قرار دادن اقتصادی ملت ها سیاستی كثیف و مخالف اخلاق و انسانیت است و اختلاف ها باید از طریق گفت و گو حل و نه از طریق گرسنه كردن ملت ها و اعمال تحریم بر آنها حل شوند.
وی گفت: غیر منطقی و نادرست است كه برخی كشورها ملت ها را هدف قرار داده و آنها را این گونه تحت فشار و آسیب قرار دهند، آنها فلسفه و چشم انداز خود را بر گرسنه كردن میلیون ها مردم بنا می كنند و آنهم به بهانه یك مسئله سیاسی در حالی كه می شود با نشستن و گفت و گو آن را حل كرد.
وی افزود: رهبرانی كه برای كسب دستاوردهای سیاسی ملت های جهان را هدف قرار می دهند باید بدانند كه در فلسفه بحران ها هیچ بحران و مشكلی بدون راه حل نیست و هنگامی كه در حل یك بحران ناتوان می شوند باید از رهبری كناره گیری كنند زیرا همیشه بحران وجود دارد و باید این مسائل با گفت و گو و توجه به منافع ملت ها حل شود.
التمیمی در ادامه گفت: برای جمهوری اسلامی ایران كشور همسایه عزیزمان خیر و صلح را آرزو می كنیم و ان شاءالله شاهد پیشرفت روز افزون آنها باشیم.
پیشتر سخنگوی رسمی جریان صدر و دادستان دادگاه ویژه محاكمه صدام نیز در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفته بود كه نباید در برابر سیاست های خصمانه آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران سكوت كرد.
«سید جعفر الموسوی» حقوقدان برجسته و دادستان سابق دادگاه ویژه محاكمه صدام دیكتاتور پیشین عراق افزوده بود كه اگر امروز در برابر اقدامات غیرقانونی و سیاست های خصمانه و تهدیدهای آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران سكوت شود، هیچ كشوری در آینده از اعمال فشارها و دخالت ها و تهدیدهای آمریكا در امان نمی ماند.
وی تاكید كرده بود كه نباید اجازه داد كه دخالت در امور دیگر كشورها به رویه ای برای آمریكا تبدیل شود.
این حقوقدان برجسته حقوق بین الملل افزوده بود كه سیاست های خصمانه آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران در تعارض با قوانین بین المللی و قوانین ویژه حقوق بشر است و به همین دلیل باید با این رویه سیاسی آمریكا اعلام مخالفت شود.
تحریم های یكجانبه و تهدیدات و تنش آفرینی های یكسوی آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران طی ماهها و هفته های گذشته واكنش های بسیاری در سطح دولتی، احزاب و افكار عمومی به همراه داشته و با محكومیت هایی فراوان مواجه شده است.
رهبران مختلف جریان صدر و ائتلاف سائرون نیز تاكنون بارها در این خصوص موضع صریح خود را در مخالفت با اقدامات یكجانبه آمریكا اعلام داشته اند.
خاورم*6**380**