پرداخت 113میلیون دلار خسارت به صادركنندگانی كه در عراق فعالیت دارند

تهران- ایرنا- رئیس صندوق‌ ضمانت صادرات گفت: 113 میلیون دلار خسارت برای صادركنندگانی كه در عراق فعالیت دارند پرداخت شده است.

«افروز‌ بهرامی» روز چهارشنبه در نشست اتاق مشترك ایران و عراق گفت: اگر در روند صادرات، ریسك‌های سیاسی و تجاری رخ دهد، بازگشت وجوه حاصل از صادرات را با مخاطره مواجه می‌كند.
وی صندوق ضمانت صادرات را تامین كننده امنیت مالی صادركنندگان دانست و درباره خدمات این صندوق گفت: بیمه ‌نامه‌های صادراتی صندوق پس از تحریم‌ها ارزش بیشتری پیدا كرده و تنها جایگزین ال.‌سی می‌تواند باشد.
رئیس صندوق‌ ضمانت صادرات ادامه داد: پیش از این تنها بانك‌ها می‌توانستند ضمانت‌نامه مبتنی بر قرارداد صادر كنند، اما در شرایط تحریم، صندوق ضمانت صادرات شروع به صدور این ضمانتنامه كرده تا مشكل صادركنندگان حل شود.
وی اعلام كرد: در صندوق ضمانت صادرات 2 میلیارد و 300 میلیون دلار پوشش ریسك داریم كه شامل پنج درصد صادرات غیرنفتی می‌شود. هدف این است كه ضریب نفوذ خدمات بیمه‌ای به 10 درصد، یعنی استاندارد جهانی برسد.
بهرامی با تاكید بر اهمیت كشورهای همسایه به خصوص در شرایط تحریم، گفت: هم اكنون سهم واردات ایران از 15 كشور همسایه تنها 2.5 درصد است.
وی مجموعه پوشش بیمه‌ای این شركت را 3.5 میلیارد دلار عنوان كرد و افزود: 630 میلیون دلار از تعهدات جاری یعنی 40 درصد آن به صادركنندگان عراق اختصاص یافته كه نشان‌دهنده تمركز ویژه صندوق روی این كشور همسایه است.
به گفته بهرامی، 113 میلیون دلار خسارت برای صادركنندگانی كه در عراق فعالیت دارند پرداخت شده است.
در پایان این نشست، توافقنامه‌ای بین صندوق ضمانت صادرات و اتاق مشترك ایران و عراق امضا شد.
قتصام** 4037*9132**2022