سردار مومنی: مدت بازپروری معتادان به 2 سال افزایش یابد

شهرری- ایرنا- دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاكید بر لزوم بازنگری در مدت زمان نگهداری از معتادان در مراكز ترك اعتیاد گفت: مدت زمان بازپروری معتادان باید از 3 ماه به 2 سال افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، به موجب ماده ۱۶ قانون مبارزه با موادمخدر و سه تبصره مربوط به آن، معتادان به مواد مخدر و روان‌گردان و متجاهر به اعتیاد با دستور مقام قضایی از یك تا سه ماه در مراكز دولتی و مجاز درمان نگهداری می‌ شوند.
سردار اسكندر مومنی روز چهارشنبه در بازدید از مركز بازپروری صیانت و اشتغالزایی شهید زیادیان در جاده خاوران اظهار داشت: هم اكنون زمان نگهداری فرد معتاد در مراكز بازپروری سه ماه است كه در صورت نیاز سه ماه دیگر نیز تمدید می شود.
وی تصریح كرد: 6 ماه زمان مناسبی برای نگهداری از یك فرد معتاد نیست و لازم است این زمان برای رسیدن به یك نتیجه مناسب افزایش یابد.
سردار مومنی ادامه داد: اكنون در حال برطرف كردن خلاء‌ و چالش‌های قانونی از جمله مدت زمان نگهداری و درمان معتادان متجاهر هستیم و به زودی این مساله نیز رفع خواهد شد.
وی ادامه داد: كشور ما در زمینه مبارزه با تولید، توزیع و ورود مواد مخدر به كشور و همچنین درمان ترك اعتیاد نسبت به دیگر كشورها پیشقدم است، در حالی كه برخی از كشورهای اروپایی با جمعیت و مساحت كمتر از ما، عقبتر هستند.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بر اساس گزارشات، كشور آمریكا با پنج درصد از جمعیت جهان 20 درصد از زندانیان را داراست و سالانه در حدود ۷۰ هزار معتاد در این كشور بر اثر مصرف مواد مخدر می‌میرند، این در حالی است كه سالانه چهار هزار معتاد در ایران جان خود را از دست می دهند.
وی با بیان اینكه نگاه نامناسب انسانی به معتاد مقوله ای انكارناپذیر است، گفت: این افراد نباید به خاطر شرایط و موقعیت نامناسب مورد تمسخر قرار گیرند.
سردار مومنی با بیان اینكه ساماندهی معتادان متجاهر در اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، افزود: ظرفیت، مدت زمان نگهداری و جامعه پذیری معتادان متجاهر سه چالش مهم در این حوزه به شمار می‌رود كه باید رفع شود.
وی با تاكید بر افزایش ظرفیت های نگهداری معتادان در مراكز بازپروری گفت: سه هزار و 200 ظرفیت جدید توسط سازمان زندانها، 2 هزار ظرفیت توسط نیروی انتظامی و 500 ظرفیت نیز توسط سپاه پاسداران ایجاد شده و لازم است این ظرفیت ها افزایش یابد.
سردار مومنی به فعالیت های مركز بازپروری معتادان شهید زیادیان اشاره كرد و گفت: این مركز هم اكنون با ظرفیت 500 نفر معتاد متجاهر را نگهداری می كند كه امیدواریم تا پایان سال ظرفیت‌های جدید با همت و تلاش سپاه پاسداران نیز در این مركز افزوده شود.
وی اضافه كرد: خوشبختانه در كیفیت نگهداری و درمان معتادان متجاهر تغییراتی ایجاد شده، به گونه ‌ای كه ارتباط با خانواده این افراد نیز در اولویت قرار دارد.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: همچنین برای خانواده این افراد سبد كالایی در نظر گرفته شده است تا با این كار بتوانند با خانواده‌های خود ارتباط برقرار كنند.
به گزارش ایرنا، سردار مومنی دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر به همراه سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران امروز چهارشنبه از بزرگترین مركز ترك اعتیاد كشور (شهید زیادیان) در جاده خاوران تهران بازدید كردند.
1970/6003