هند افزايش تعرفه كالاهاي آمريكايي را به تعويق انداخت

تهران- ايرنا- وزارت اقتصاد هند اعلام كرد اين كشور اقدام متقابل تعرفه‌اي عليه آمريكا را به بعد از انتخابات عمومي كشور و تشكيل دولت جديد موكول كرد.

روزنامه بيزينس لاين روز چهارشنبه به نقل از وزارت اقتصاد هند اضافه كرد تصميم در اين خصوص بعد از مشخص شدن نتايج انتخابات و تشكيل كابينه اتخاذ مي شود.
در بيانيه وزارت اقتصاد هند آمده است با توجه به اينكه دولت آمريكا لغو امتيازات تجاري هند را تا پايان انتخابات به تعليق در آورده است، هند نيز افزايش تعرفه كالاهاي آمريكايي را تا يك ماه تعليق خواهد كرد.
براساس بيانيه وزارت اقتصاد، دهلي نو اميدوار است تا با اين اقدام بعد از پايان انتخابات سراسري و آغاز كار دولت جديد تنش و مسائل تجاري ميان هند و آمريكا حل شده باشد.
دولت هند در ژوئن سال گذشته اعلام كرد، تعرفه 29 كالاي اصلي آمريكا به ارزش 230 ميليون را در اقدامي تلافي جويانه افزايش خواهد داد.
پيش از اين دولت دونالد ترامپ تعرفه واردات آهن از هند را 25 درصد و تعرفه آلومينيوم اين كشور را 10 درصد افزايش داد.
به دنبال تعليق افزايش تعرفه بر كالاهاي آمريكا، 25 تن از نمايندگان كنگره امريكا نيز از دولت دونالد ترامپ خواستند تا امتيازات تجاري هند را لغو نكند و براي پيدا كردن راه حلي مناسبي به مذاكرات خود با هند ادامه دهد.
در همين رابطه روزنامه هندوستان تايمز نوشت ، يك روز قبل از اتمام دوره اطلاع رساني 60 روزه كه در قوانين مشخص شده است، نمايندگان كنگره آمريكا در پيامي كتبي به «رابرت لايتزير» نماينده تجاري آمريكا گفتند، با لغو امتيازات تجاري هيچ يك از طرفين نه امريكا و نه هند از آن سود نخواهند برد.
درچهارم مارس (13 اسفند 97) كاخ سفيد در پيامي به كنگره اعلام كرد كه خواهان لغو امتيازات تجاري با هند است.
نمايندگان كنگره در اين پيام به دولت دونالد ترامپ تذكر دادند كه در صورت لغو امتيازات تجاري هند، شركت‌هاي آمريكايي كه از هند كالا وارد مي‌كنند بايد مبالغ زيادي را به‌عنوان ماليات و گمرك پرداخت كنند كه اين براي اقتصاد كشور بسيار زيان بار خواهد بود.
بر اساس نامه منتشر شده كنگره، با لغو امتيازات تجاري هند، در حقيقت دولت آمريكا در سياست‌هاي تجاري خود به جاي جلو رفتن، عقب گر خواهد داشت.
پيش از اين نيز در ماه گذشته سناتورهاي جمهوريخواه با ارسال نامه‌اي به «رابرت لايتزير» نماينده تجاري آمريكا خواستار به تأخير انداختن اجراي تصميم اخير دونالد ترامپ براي لغو امتيازات تجاري آمريكا به هند شدند.
بر اساس اين نامه، سناتورها تاكيد كردند با توجه به برگزاري انتخابات پارلماني هند، اجراي اين تصميم مي‌تواند بر روابط بسيار مهم امريكا و هند لطمه وارد كند.
به گفته اين سناتورها،امريكا بايد تا پايان انتخابات پارلماني هند اجراي اين قانون را به تأخير بيندازد.
انتخابات پارلماني هند تا 23 مي (دوم خرداد) ادامه خواهد داشت.
در سال 2018 تبادلات تجاري كالاهاي صادراتي و وارداتي ميان امريكا و هند از 126 ميليارد دلار به 142 ميليارد دلار افزايش يافت.
آساق**9473**1600