۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
کد خبر 83315785
۰ نفر
واشنگتن پست: ایران خبره جنگ های نامتقارن است

تهران - ایرنا - واشنگتن پست دردیدگاهی روز سه شنبه نوشت:جمهوری اسلامی خبره جنگهای نامتقارن است وهمین واقعیت؛ اقدام نظامی آمریكا علیه این كشور را به یك استراتژی پرخطر بدل می كند.

این روزنامه افزود:
در این هفته آمریكا كشتی های جنگی وبمب افكن هایش را روانه خاورمیانه كرد و در همین هفته، دو فروند تانكر نفتكش سعودی و نروژی در'خلیج فارس' هدف حمله قرار گرفتند و خسارت دیدند. ظاهرا علت حادثه خرابكاری بوده است.
در این جدال؛ یك طرف دعوا؛ یك رئیس جمهور جمهوریخواه زورگوست و دیگری یك قدرت خاورمیانه ای'جنگجوی آماده به جنگ'.
فضا؛ یاداور روزهای قبل ازتهاجم نظامی به عراق در سال 2003 است. جنگ عراق؛ یك تهاجم نظامی بود كه همه از آن به عنوان یك جنگ فاجعه بار برای تمام طرفهای درگیر یاد كرده اند.
یكی از موتورهای محرك جنگ عراق؛ 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی امروز رئیس جمهور 'ترامپ' بوده است. بولتون در آن مقطع قائم مقام وزیر در امور كنترل سلاح و امنیت بین الملل بود و نقش كلیدی در آماده كردن ذهن 'جورج بوش' برای راه انداختن جنگ عراق ایفا كرد. همه بولتون را یك سیاستمدار 'جنگ طلب' می شناختند.
اما به رغم همه این شباهت ها ؛ جنگ با ایران، تكرار تاریخ جنگ 2003 با عراق نخواهد بود.
این دو جنگ در بسیاری از ابعاد با هم متمایز خواهند بود و بلكه جنگ با ایران به مراتب بدتر.
ایران امروز عراق 2003نیست. راه و روش جنگیدن ایران كاملا با طریقه جنگیدن عراق تفاوت دارد.
فارغ از همه وجوه تمایز میان دو كشور؛ بدیهی ترین تفاوت در وسعت این دو است. ایران به مراتب بزرگتر از عراق است. جمعیت عراق 25 میلیون نفر است و جمعیت ایران تخمین زده می شود بالای 82 میلیون نفر باشد. مساحت ایران 591 هزار مایل مربع (1 میلیون و 648 هزار كیلومتر مربع) و مساحت عراق 168 هزار مایل مربع (438.317كیلومتر مربع) است.
در زمان شروع تهاجم نظامی عراق تعداد پرسنل ارتش عراق بالغ بر450 هزار نفر بود. طبق آخرین برآوردها؛ ایران امروز 523 هزار پرسنل نظامی فعال و 250 هزار پرسنل ذخیره دارد.
تفاوت مهم دیگر میان دو كشور، موقعیت جغرافیایی آنهاست.
برخلاف عراق؛ایران یك قدرت دریایی است كه از شمال توسط 'دریای خرز' احاطه شده و در جنوب توسط 'خلیج فارس' و 'دریای عمان'.
كشور ایران در كانون منطقه 'اوراسیا' قرار دارد كه از حیث تجارت ناحیه بااهمیتی است.
حدود دو سوم نفت جهان با عبور از'تنگه هرمز'نقل وانتقال می شود. این تنگه با دو كشور ایران و عمان هم مرز است.وسعت این نقطه باریك برای كشتیرانی فقط 2 مایل (حدود 25 كیلومتر ) است.
اگر این تنگه بسته شود، 30 درصد از كشتیرانی انتقال نفت جهان كم می شود.
و امادرمقام مقایسه بنیه نظامی دوطرف مخاصمه یعنی آمریكا وایران؛ بدیهی است كه قدرت نظامی آمریكا باایران قابل مقایسه نیست.اما جمهوری اسلامی در طول چهار دهه عمر خود استراتژی های نامتقارنی را بنیان نهاده است به نحوی كه هرچند توان برابری نظامی با آمریكا را ندارد اما می تواند خساراتی جدی بر منافع آمریكا در منطقه وارد آورد.
'سپاه پاسداران انقلاب اسلامی'یك نیروی نظامی وفادار بوده و مستقل است. سپاه ، یك بازوی ویژه عملیاتی با نام ' نیروی قدس' دارد. این نیرو با مجموعه ای از نیروهای وفادار در كشورهای عراق، لبنان و سوریه ارتباط دارد.
البته نیروی دریایی ایران هم یك سری برتری هایی نسبت به نیروی دریایی آمریكا دارد.
به عنوان مثال؛ جمهوری اسلامی برای بستن 'تنگه هرمز' نیازی به كشتی های بزرگ و یا قدرت آتش ندارد، بلكه می تواند با استفاده از مین های دریایی و یا زیردریایی؛ جلوی تجارت نفت را بگیرد.
در بازیهای جنگی آمریكا به این نكته هم توجه شده است كه قایقهای تندروی انتحاری و حملات موشكی ایران می تواند علیه نیروی نظامی آمریكا مورد استفاده قرار بگیرد.
'اداره اطلاعات دریایی'آمریكا در گزارشی در سال 2017 به این یافته رسید كه عمده مسئولیت تامین امنیت خلیج فارس به نیروی دریایی سپاه پاسداران محول شده است.نیروی دریایی سپاه دارای قایق هایی كوچك و تندرو بشدت مسلح است.
وانگهی؛ موشكهای بالستیك ایران هم هستند.
'پروژه بررسی تهدید موشكی'در 'مركز مطالعات استراتژیك و بین الملل' طبق آخرین ارزیابی هایش شرح می دهد:'برنامه موشكهای بالستیك ایران، بزرگ ترین و متنوع ترین زرادخانه موشكی در خاورمیانه است'.
تصور بر این است كه حزب الله لبنان هم 130 هزار راكت و موشك در زرادخانه خود دارد.
اگر آمریكا بنا شود یك برخورد نظامی با ایران داشته باشد؛ احتمالا نیازمند یك قدرت انسانی قابل توجه خواهد بود و در غیر این صورت می تواند از این نیرو در سایر موارد مثلا برای كنترل قدرتهای بزرگتر نظیر چین و یا روسیه استفاده نماید.
'نیویورك تایمز' گزارش داده است كه 'پاتریك شاناهان' سرپرست وزارت دفاع طراحی كرده است چنانچه ایران به نیروهای امریكایی حمله كند و یا برنامه هسته ای اش را از سر بگیرد، 120 هزار سرباز آمریكایی به منطقه گسیل شوند.
این تعداد نیرو مربوط به زمانی است كه دو طرف با هم درگیر شوند.اما اگر تهاجم نظامی اتفاق بیفتد؛ سربازان بیشتری مورد نیاز خواهند بود.
در تهاجم نظامی به عراق تعداد 150 هزار سرباز آمریكایی به خدمت گرفته شدند. دهها هزار سرباز هم از كشورهای متحد درگیر این جنگ شدند.
هزینه مالی جنگ عراق طبق برآوردی كه در سال 2013 انجام گرفت به 2 هزار میلیارد دلار سر زد، ضمن آنكه تخمین زده شده است از سال 2003 تا 2011 تعداد 400 هزار انسان كشته شدند.
همه طراحان نظامی آمریكا كاملا به این حقایق واقف اند. منتها دولت آمریكا نمی تواند بگوید گزینه نظامی علیه ایران گزینه خوبی نیست چون در آن صورت مجبور می شود گزینه نظامی را از روی میز بردارد؛ آنگاه تهران هم هیچ فشاری بر روی خود احساس نخواهد كرد.
به هر حال، استراتژی اقدام نظامی علیه ایران یك استراتژی پرخطر است كه حتی نزدیكترین متحدان آمریكا هم از این بابت نگران اند.
اروپام**1591**1590