۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۹
کد خبر: 83315782
۰ نفر
چرا بندرچابهار از تحریم ها معاف شد؟

چابهار- ایرنا- بندر چابهار به دلایل موقعیت استراتژیكی، متصل به آب های آزاد و نفع رسانی بیشمار به كشورهای آسیای میانه و به ویژه افغانستانِ محصور در خشكی مورد معافیت تحریم های آمریكا علیه ایران قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، بندر چابهار در ورودی خلیج فارس و تنگه هرمز بندری بدون محدودیت از موقعیت جغرافیایی حساس و مناسبی برخوردار و بزرگترین بندر اقیانوسی ایران است.
سیستان وبلوچستان علیرغم محرومیت و كمبود شدید زیرساخت ها 541 كیلومتر نوار ساحلی و 320 كیلومتر مرز دریایی دارد كه می تواند نقش آفرینی خوبی در توسعه تجارت داخلی وخارجی داشته باشد.
چابهار نزدیكترین فاصله زمینی تا كشورهای افغانستان، پاكستان و آسیای میانه است و ترانزیت كالا از طریق این بندر به مثابه اقتصادی ترین بندر برای انجام مبادلات بازرگانی با كمترین هزینه حمل به شمار می رود.
فاصله 910 كیلومتری بندرچابهار تا مرز میلك برای ارسال كالاهای افغانستان فرصتی برای توسعه اقتصادی این كشور است كه نمونه آن ارسال گندم اهدایی هند بود.
چابهار نزدیكترین مسیر دریایی به كشورهای جنوب شرق آسیا، اروپا و آفریقا را دارد و بهینه ترین، با صرفه ترین و كم هزینه ترین بندر برای ترانزیت كالا به كشورهای آسیای میانه و افغانستان است.
بهترین راه ترانشیب كالا به بنادر دیگر خلیج فارس بندر چابهار است و از این لحاظ می شود گفت كه تنها كلید توسعه شرق كشور است.
علاوه بر توانایی بندر چابهار مبنی بر تخلیه و بارگیری سالانه هشت ونیم میلیون تن كالا در بندر شهیدبهشتی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا، همچنین یكی از بزرگترین ترمینال های مسافری بین المللی منطقه با زیربنای بیش از چهار هزار مترمربع و پذیرش همزمان بیش از 600 مسافر را در بندر شهید كلانتری دارد.
با وجودی كه اشتغال و تجارت در 541 كیلومتر سواحل سیستان و بلوچستان (چابهار و كنارك) رونق خوبی دارد اما توجه بیشتر به این مناطق ساحلی می تواند موجب توسعه پایدار و كمك به جوامع محلی بویژه رونق بیش از پیش اشتغال شود.
سواحل سیستان و بلوچستان كه به سواحل مكران شهرت دارد و به دلیل اهمیت آن رهبر معظم انقلاب نیز بر آبادسازی و توسعه مناطق ساحلی این محدوده در بخش های مختلف تاكید فرموده اند، از منطقه پسابندر و گواتر آغاز می شود و تا زرآباد در انتهای حوزه ساحلی این استان ادامه دارد.
امضای توافقنامه سه جانبه ایران، افغانستان و هند و سرمایه گذاری هند و افغانستان در چابهار و تاثیر پذیری در اقتصاد كشورهای منطقه سبب شده تا دونالد ترامپ كه ایران را تحت شدیدترین تحریم ها قرار داده است، باردیگر چابهار را از این تحریم ها معاف اعلام كند.
چابهار كه رهبر معظم انقلاب از آن به 'گنج پنهان' تعبیر كرده اند روز به روز موقعیت راهبردی نمایان تری پیدا می كند و این منطقه نوید دهنده توسعه و آبادانی استان محروم سیستان و بلوچستان است.

**امكان پهلودهی بزرگترین كشتی های اقیانوس پیما در بندرچابهار
مدیركل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پهلودهی بزرگترین كشتی های اقیانوس پیما، وجود تجهیزات پیشرفته تخلیه و بارگیری و امكانات رفاهی وزیرساختی در بندر چابهار از امتیازات مهم برای حضور سرمایه گذاران است.
بهروز آقایی افزود: بندر چابهار نقش مهمی در كریدور شمال- جنوب دارد و از عدم انتظار نوبت كشتی به نسبت سایر بنادر ایران برخوردار است.
وی بیان كرد: بندر چابهار دارای قابلیت منحصر در بانكرینگ (سوخت رسانی به كشتی)و خدمات رسانی به كشتی ها و دارای سیستم تك پنجره به منظور ارائه خدمات بندری بطور متمركز است.
مدیركل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وجود سواحل در هر كشوری موجب اشتغال، آبادانی و توسعه پایدار می شود و برای هر متر ساحل استان باید برنامه ریزی و طرح هایی اجرا كرد كه نفع آن برای مردم بومی و كشور ایران اسلامی مشهود باشد.
وی ادامه داد: ایجاد 2 بندر شهید بهشتی و شهید كلانتری در چابهار توانسته موجب رونق اقتصادی، ترانزیتی و اشتغال شود.
آقایی گفت: بندر شهید بهشتی با ظرفیت هشت و نیم میلیون تن علاوه بر توسعه اقتصادی استان محروم سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ترانزیت كالا به كشورهای آسیای میانه و افغانستان دارد.
وی تصریح كرد: ورود هر كشتی می تواند بیش از هزار و 300 شغل ایجاد كند و به نوعی هر یك میلیون تن كالا چند میلیارد تومان گردش مالی در سطح استان سیستان و بلوچستان ایجاد می كند.

** نقش چابهار در رونق اقتصادی جنوب شرق كشور
سرپرست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری شهرستان ویژه چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و متصل به آب های اقیانوسی در آینده نزدیك تغییر دهنده تجارت و اقتصاد منطقه خواهد بود.
رحمدل بامری افزود: زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در چابهار فراهم است و از هرگونه سرمایه گذاری در حوزه شیلات، گردشگری، صنعت، كشاورزی و طرح های خدماتی و اشتغالزایی استقبال می كنیم.
وی بیان كرد: چابهار به دلیل وجود بندر، منطقه آزاد و موقعیت مناسب جغرافیایی مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و هم اینك به دلیل نقش آفرینی در توسعه اقتصادی افغانستان از تحریم های آمریكا معاف شده است.
سرپرست فرمانداری چابهار گفت: جای خوشحالی است كه از پنج هزار و 800 كیلومتر سواحل كشور 541 كیلومتر آن در سیستان وبلوچستان واقع شده است و باید برای اشتغال و توسعه از آن به نحو احسن استفاده شود.
3043 **6081