۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
کد خبر 83315778
۰ نفر
چرا بندرچابهار از تحريم ها معاف شد؟

چابهار- ايرنا- بندر چابهار به دلايل موقعيت استراتژيكي، متصل به آب هاي آزاد و نفع رساني بيشمار به كشورهاي آسياي ميانه و به ويژه افغانستانِ محصور در خشكي مورد معافيت تحريم هاي آمريكا عليه ايران قرار گرفته است.

به گزارش ايرنا، بندر چابهار در ورودي خليج فارس و تنگه هرمز بندري بدون محدوديت از موقعيت جغرافيايي حساس و مناسبي برخوردار و بزرگترين بندر اقيانوسي ايران است.
سيستان وبلوچستان عليرغم محروميت و كمبود شديد زيرساخت ها 541 كيلومتر نوار ساحلي و 320 كيلومتر مرز دريايي دارد كه مي تواند نقش آفريني خوبي در توسعه تجارت داخلي وخارجي داشته باشد.
چابهار نزديكترين فاصله زميني تا كشورهاي افغانستان، پاكستان و آسياي ميانه است و ترانزيت كالا از طريق اين بندر به مثابه اقتصادي ترين بندر براي انجام مبادلات بازرگاني با كمترين هزينه حمل به شمار مي رود.
فاصله 910 كيلومتري بندرچابهار تا مرز ميلك براي ارسال كالاهاي افغانستان فرصتي براي توسعه اقتصادي اين كشور است كه نمونه آن ارسال گندم اهدايي هند بود.
چابهار نزديكترين مسير دريايي به كشورهاي جنوب شرق آسيا، اروپا و آفريقا را دارد و بهينه ترين، با صرفه ترين و كم هزينه ترين بندر براي ترانزيت كالا به كشورهاي آسياي ميانه و افغانستان است.
بهترين راه ترانشيب كالا به بنادر ديگر خليج فارس بندر چابهار است و از اين لحاظ مي شود گفت كه تنها كليد توسعه شرق كشور است.
علاوه بر توانايي بندر چابهار مبني بر تخليه و بارگيري سالانه هشت ونيم ميليون تن كالا در بندر شهيدبهشتي با پيشرفته ترين تجهيزات روز دنيا، همچنين يكي از بزرگترين ترمينال هاي مسافري بين المللي منطقه با زيربناي بيش از چهار هزار مترمربع و پذيرش همزمان بيش از 600 مسافر را در بندر شهيد كلانتري دارد.
با وجودي كه اشتغال و تجارت در 541 كيلومتر سواحل سيستان و بلوچستان (چابهار و كنارك) رونق خوبي دارد اما توجه بيشتر به اين مناطق ساحلي مي تواند موجب توسعه پايدار و كمك به جوامع محلي بويژه رونق بيش از پيش اشتغال شود.
سواحل سيستان و بلوچستان كه به سواحل مكران شهرت دارد و به دليل اهميت آن رهبر معظم انقلاب نيز بر آبادسازي و توسعه مناطق ساحلي اين محدوده در بخش هاي مختلف تاكيد فرموده اند، از منطقه پسابندر و گواتر آغاز مي شود و تا زرآباد در انتهاي حوزه ساحلي اين استان ادامه دارد.
امضاي توافقنامه سه جانبه ايران، افغانستان و هند و سرمايه گذاري هند و افغانستان در چابهار و تاثير پذيري در اقتصاد كشورهاي منطقه سبب شده تا دونالد ترامپ كه ايران را تحت شديدترين تحريم ها قرار داده است، بارديگر چابهار را از اين تحريم ها معاف اعلام كند.
چابهار كه رهبر معظم انقلاب از آن به 'گنج پنهان' تعبير كرده اند روز به روز موقعيت راهبردي نمايان تري پيدا مي كند و اين منطقه نويد دهنده توسعه و آباداني استان محروم سيستان و بلوچستان است.

**امكان پهلودهي بزرگترين كشتي هاي اقيانوس پيما در بندرچابهار
مديركل بنادر ودريانوردي سيستان وبلوچستان به خبرنگار ايرنا اظهار داشت: پهلودهي بزرگترين كشتي هاي اقيانوس پيما، وجود تجهيزات پيشرفته تخليه و بارگيري و امكانات رفاهي وزيرساختي در بندر چابهار از امتيازات مهم براي حضور سرمايه گذاران است.
بهروز آقايي افزود: بندر چابهار نقش مهمي در كريدور شمال- جنوب دارد و از عدم انتظار نوبت كشتي به نسبت ساير بنادر ايران برخوردار است.
وي بيان كرد: بندر چابهار داراي قابليت منحصر در بانكرينگ (سوخت رساني به كشتي)و خدمات رساني به كشتي ها و داراي سيستم تك پنجره به منظور ارائه خدمات بندري بطور متمركز است.
مديركل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان ادامه داد: وجود سواحل در هر كشوري موجب اشتغال، آباداني و توسعه پايدار مي شود و براي هر متر ساحل استان بايد برنامه ريزي و طرح هايي اجرا كرد كه نفع آن براي مردم بومي و كشور ايران اسلامي مشهود باشد.
وي ادامه داد: ايجاد 2 بندر شهيد بهشتي و شهيد كلانتري در چابهار توانسته موجب رونق اقتصادي، ترانزيتي و اشتغال شود.
آقايي گفت: بندر شهيد بهشتي با ظرفيت هشت و نيم ميليون تن علاوه بر توسعه اقتصادي استان محروم سيستان و بلوچستان نقش مهمي در ترانزيت كالا به كشورهاي آسياي ميانه و افغانستان دارد.
وي تصريح كرد: ورود هر كشتي مي تواند بيش از هزار و 300 شغل ايجاد كند و به نوعي هر يك ميليون تن كالا چند ميليارد تومان گردش مالي در سطح استان سيستان و بلوچستان ايجاد مي كند.

** نقش چابهار در رونق اقتصادي جنوب شرق كشور
سرپرست معاونت استانداري سيستان و بلوچستان و فرمانداري شهرستان ويژه چابهار نيز به خبرنگار ايرنا اظهار داشت: چابهار با توجه به موقعيت راهبردي و متصل به آب هاي اقيانوسي در آينده نزديك تغيير دهنده تجارت و اقتصاد منطقه خواهد بود.
رحمدل بامري افزود: زمينه سرمايه گذاري داخلي و خارجي در چابهار فراهم است و از هرگونه سرمايه گذاري در حوزه شيلات، گردشگري، صنعت، كشاورزي و طرح هاي خدماتي و اشتغالزايي استقبال مي كنيم.
وي بيان كرد: چابهار به دليل وجود بندر، منطقه آزاد و موقعيت مناسب جغرافيايي مورد توجه سرمايه گذاران داخلي و خارجي است و هم اينك به دليل نقش آفريني در توسعه اقتصادي افغانستان از تحريم هاي آمريكا معاف شده است.
سرپرست فرمانداري چابهار گفت: جاي خوشحالي است كه از پنج هزار و 800 كيلومتر سواحل كشور 541 كيلومتر آن در سيستان وبلوچستان واقع شده است و بايد براي اشتغال و توسعه از آن به نحو احسن استفاده شود.
3043 **6081