۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۴
کد خبر: 83315752
۰ نفر
توسعه فناوری بازچرخانی آب در كشور

تهران- ایرنا- ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه فناوری «بازچرخش آب» را به‌عنوان یكی از برنامه‌های جدی خود قرار داده است و این هدف، ذیل برنامه توسعه فناوری در این ستاد محقق خواهد شد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بازچرخانی آب یا آب اصلاح‌شده یكی از جدیدترین مباحثی است كه در حوزه فناوری مطرح شده است، موضوعی كه ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری نیز به دنبال اجرایی كردن آن است.
بازچرخش آب یكی از فناوری‌های مرسوم در دنیاست و به‌عنوان روشی برای كاهش مصرف آب مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتیجه تحقیقات اخیر نشان می‌دهد كه دنیا در آینده با معضل بی‌آبی مواجه خواهد شد كه این معضل همه‌گیر در اثر تغییرات جغرافیایی زمین، آلودگی آب‌های سطح زمین، كاهش نزولات آسمانی و مدیریت نادرست این نزولات عمده دلیل كاهش آب مصرفی در زمین است. برخی محققان و كارشناسان در این میان دست‌به‌كار شده‌اند تا راه‌های جبران این خسارت بزرگ را بررسی و اجرایی كنند.
یكی از راه‌های جبران كمبود آب در دنیا، استفاده حداكثری از آب‌های موجود است كه یكی از این روش‌ها، بازچرخش آب است، بازچرخش آب به‌نوعی فناوری گفته می‌شود كه بر اساس آن، آب‌های غیر قابل شرب و فاضلاب‌ها به آب‌های قابل‌استفاده تبدیل می‌شوند و دوباره به چرخه طبیعت بازمی‌گردند.
در واقع آب اصلاح‌شده یا بازیافتی، آبی است كه پس از طی فرآیندهایی مواد مضر، جامد و ناخالص آن خارج می‌شود و برای رفع نیازهای مختلف صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آب در صورت تصفیه كامل، به‌عنوان آب شرب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در بازچرخانی آب، فاضلاب به آب‌های قابل‌مصرف تبدیل می‌شود و در بخش‌های مختلفی چون آبیاری فضای سبز، امكانات ورزشی، باغ‌های خصوصی، شستشوی ماشین، كشت هیدروپونیك، پرورش آبزیان، گلخانه‌ها، صنعت نوشیدنی، آبیاری زمین‌های گلف، تفریحات آبی، سیستم‌های خنك‌كننده، برج‌های خنك‌كننده، ساخت بتن، تغذیه آبخوان‌ها، مرداب‌ها، باتلاق‌ها، تقویت منابع آب‌های آشامیدنی سطحی و تغذیه آبخوان برای استفاده آب شرب، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ایران نیز یكی از كشورهایی است كه با بحران كمبود آب، هدررفت و عدم مدیریت آب‌های موجود مواجه است به همین دلیل باید از فناوری‌های موجود در دنیا برای كاهش مصرف آب و جبران خسارات ناشی از كاهش آب‌های موجود استفاده كنیم.
شاید آب اصلاح‌شده یكی از روش‌هایی باشد كه بتواند تا حدودی كمبود آب در كشور را جبران كند و راه نجاتی برای نسل آینده پیش پایمان بگذارد. اهمیت این موضوع در حدی است كه ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال توسعه فناوری‌های این حوزه است و از طرح‌ها و ایده‌های نو در این حوزه استقبال می‌كند.
علمی ** 9340** 1055

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش