محققان ایرانی با روش آزادسازی هورمونی موفق به افزایش وزن دام ها شدند

تهران- ایرنا- محققان كشور موفق به ساخت سامانه دارورسانی كاشتنی در مقیاس آزمایشگاهی شدند تا با آزادسازی هورمون‌ها منجر به افزایش وزن دام شوند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان ایرانی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی موفق به طراحی و ساخت سامانه دارورسانی كاشتنی در مقیاس آزمایشگاهی شدند.
مراحل مقدماتی و ساخت ایمپلنت‌هایی بر پایه لاستیك سیلیكون در این طرح انجام شد كه پس از كاشت در زیر پوست (پشت گوش)، دام بتواند هورمون‌های افزاینده توده عضلانی را در دوره‌های طولانی (200 تا 300 روز) به‌صورت تدریجی آزاد كند.
كاربرد نهایی این ایمپلنت‌ها برای دام‌های بزرگ است، استفاده این سامانه با آزادسازی هورمون‌هایی باعث افزایش تجمع پروتئین در سلول‌های عضلانی می‌شود. درنتیجه توده گوشتی و وزن دام افزایش می‌یابد.

** توسعه روش آنالیز داروها
برای تحقق این طرح بررسی‌های مقدماتی شامل توسعه روش آنالیز داروها در محیط رهایش، مطالعه اثر داروها بر الگوی پخت لاستیك سیلیكون، اثر عوامل جانبی افزوده شده به سامانه بر خواص فیزیكی و مكانیكی سامانه و الگوی پراكندگی دارو در سامانه به‌منظور حفظ یكنواختی محتوا بررسی شد.
هدف اصلی از اجرای این طرح در مقیاس آزمایشگاهی؛ انجام مراحل مقدماتی فرمولاسیون یك سامانه دارورسانی بر پایه لاستیك سیلیكون رهاینده دو داروی استروییدی به‌صورت هم‌زمان برای ارتقای بهره‌وری افزایش وزن دام است، لاستیك سیلیكون پلیمری قابل‌انعطاف است كه كاربرد گسترده‌ای از صنعت داروسازی تا پزشكی دارد.
درباره ضرورت انجام این پژوهش نیز می‌توان گفت: میزان مصرف گوشت در كشور بیش از تولید آن است و این فاصله بین میزان تولید و مصرف رو به افزایش است. بخشی از این نیاز به‌صورت دام زنده و بخشی به‌صورت لاشه تأمین می‌شود، این در حالی است كه تأمین‌كنندگان و توزیع‌كنندگان ترجیح می‌دهند دام زنده را وارد كرده و در كشتارگاه‌ها كشتار كنند. كاهش كشتار دام نیز عاملی در بالا رفتن قیمت گوشت است.
برای جلوگیری از واردات دام ناگزیر به تولید بیشتر دام هستیم اما باید توجه داشت كه مراتع ایران برای پرورش دام محدود هستند. به همین دلیل به نظر می‌رسد پرواربندی دام‌های موجود می‌تواند راه‌حل مناسبی برای غلبه بر این مشكلات و كاهش قیمت گوشت دام مصرفی باشد.
علمی ** 9340** 1055