۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
کد خبر 83315663
۰ نفر
دریای خزر، غرق شدگانی كه فن شنا را كاملا بلد بودند!

ساری- ایرنا- روزهای گرم بهاری فرارسیده و مثل همیشه بسیاری از مردم دوست دارند كه تنی به اب زنند، اما طبق اعلام رسمی پزشكی قانونی استان مازندران پارسال 76نفر در آب های دریای خزر در مازندران غرق شدند كه بیشتر آنان با فن شنا به طور كامل آشنا و بلد بودند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از آنجاییكه طرح ساماندهی دریا در سال جاری به منظور بهره گیری از آب های ساحلی خزر برای شنا مسافران تابستانی از اول خرداد ماه در مازندران شروع می شود، ضرورت هشدار عمومی و رعایت نكاتی مهم در شنا مورد تاكید است.
پزشكی قانونی مازندران اعلام كرد كه پارسال 99نفر (91مرد و هشت نفر زن ) از هموطنان در سواحل مازندرانی دریای خزر، رودخانه ها، استخر و كانال های آب استان غرق شدند كه از این تعداد 76 نفر در دریا ، 14نفر در رودخانه و 9نفر در دریاچه مصنوعی ، سد ، استخر كشاورزی ، چاه ،استخر شنا ،حوض یا حوضچه جانشان را از دست دادند.
مهمترین موضوع در مقوله خطرات شنا و غرق شدن در خطه شمال دراستفاده از آب سواحل دریای خزر است چراكه بررسی ها نشان می دهد 90 درصد مسافران و گردشگرانی كه در طی سال به ویژه ایام تابستان به مازندران سفر می كنند با هدف استفاده از ساحل و شنا در دریا است.
در همین راستا طرح های دریا همه ساله از اول خرداد با به صدا درآمدن سوت شنا در مازندران شروع می شود و تا پایان شهریور ادامه می یابد.
خطر غرق شدن در سواحل مازندران عوامل زیادی دارد به همین دلیل شنا در مناطق اجرای طرح دریا كه امسال در 60 نقطه از سواحل مازندران با نظارت جمعیت هلال احمر و حضور دستگاههای مرتبط اجرا خواهد شد، مورد تاكید است.
باید اذعان كنیم كه امسال 30 نقطه طرح دریا در سواحل استان مازندران نسبت به سال قبل كمتر شد و حدود 370 نقطه حادثه خیز و نقاط ممنوعه شنا نیز شناسایی شده وجود دارد، پس خطر غرق شدن در سواحل خزر همیشه است.
خزر به عنوان بزرگ ترین دریاچه جهان حدود 384 هزاركیلومتر وسعت دارد و طول خط ساحلی آن در جنوب حدود 670 كیلومتر است كه 338 كیلومتر آن در محدوده جغرافیائی استان مازندران و بقیه در استان های گیلان و گلستان واقع است.
شنا كردن درآب های مختلف به ویژه سواحل دریای خزر یكی از تفریحات سالم و رایج مسافران است اما رعایت نكات شنا همواره می تواند سفر هموطنان عزیز را به خطه شمال تلخ نكند.
آشنایی با فنون اولیه شنا، آشنایی با محدودیت ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا از جمله وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است.
به اعتقاد مسئولان و كارشناسان، مسائل زیادی در وقوع حوادث تلخ و ناگوار مرگ و میر در دریای خزر موثر بوده كه عمده آن به سهل انگاری خانواده ها، رعایت نكردن نكات ایمنی و علت مهم تر ناشی از ناآگاهی از وضعیت سواحل دریای خزر و موج های شكافنده خزر است.
**خلاف جریان شكافنده دریای خزر شنا نكنید
مبارزه با موج های شكافنده دریای خزر بیهوده است و اگر جریان شما را به سوی دریا می برد، هیچگاه در جهت خلاف جریان تلاش نكنید كه خود را به ساحل برسانید.
كارشناسان معتقدند، جریان شكافنده یكی از مخاطرات دائمی دریای خزر است كه همواره در هر شرائط آب و هوایی وجود دارد و به طور یقین این موج در زمان ناپایداری هوا قوی تر است.
جریان های شكافنده جریان های تند و مرگباری هستند كه از ساحل به سمت دریا حركت می كنند و اگر فردی در این جریان ها گرفتار شود هرچه بیشتر تقلا كند، بیشتر به سمت دریا كشیده می شود، بنابراین باید خود را به جریان بسپارد و با توجه به این كه قدرت این جریان ها ناپایدار است و در طول مدت زمان كوتاهی قدرت جریان كاهش می یابد، بنابراین فرد نجات پیدا می كند.
به اعتقاد كارشناسان، بهترین راه شنا به موازات ساحل است تا از محدوده موج خارج و سپس به سوی ساحل شنا كنید.
اگر كسی به توان فیزیكی خود برای بازگشت اطمینان دارد، می تواند خود را به همراه جریان رها كند تا جریان در آب دریا از بین برود ، سپس خود را به حالت مورب به ساحل برساند.
** هشدار شركت آب منطقه ای نسبت به شنا در دریاچه های سدهای مازندران
همه ساله با شروع فصل گرما برخی از شهروندان بدون توجه به علائم هشدار دهنده و اطلاعیه های مكرر شركت آب منطقه ای مازندران مبادرت به شنا در دریاچه سدهای مخزنی شهید رجایی، البرز، میجران، شیاده، برنجستانك، صلاح الدین كلا، الیمالات، سنبل رود، فریم صحرا، عباس آباد و كانال های آبیاری و زهكشی تجن، گلورد، البرز، هراز، چالوس و سردابرود و كلیه رودخانه ها (دائمی، فصلی) و تاسیسات جانبی آن می كنند كه این سهل انگاری موجب بروز خسارات جانی و مالی می شود.
شركت آب منطقه ای مازندران تاكید دارد تاسیسات یاد شده محل مناسبی برای شنا نیستند و از شهروندانی كه این اماكن را برای تفریح انتخاب می كنند درخواست كرد به علائم هشدار دهنده توجه كرده و تذكرات مامورین را جدی بگیرند تا شاهد حوادث تلخ و جبران ناپذیر نباشیم.
شركت آب منطقه ای مازندران اعلام كرد كه این شركت و واحدهای تابعه درصورت بروز هرگونه حادثه ای در مناطق فوق الذكر، هیچ گونه مسئولیتی به عهده نخواهند داشت.
**لزوم رعایت نكات مهم شنا در آب های غیر از سواحل دریای خزر
شیرجه در آب های كم عمق خطر ضربه به سر و نیز شكستگی گردن را به دنبال دارد ، همچنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می دهد.
بررسی دمای آب نیز ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری كنید، علت این توصیه پیشگیری از شوك دمایی است.
به تدریج وارد آب شوید یا ابتدا گردنتان، بعد شكم و قفسه سینه را خیس كنید، به هیچ وجه تنها و در محیط هایی كه نجات غریق وجود ندارد، شنا نكنید، در آب و موقع شنا شوخی های خطرناك نكنید و پس از مصرف داروهایی كه موجب خواب آلودگی یا شل شدن عضلات می شوند، شنا نكنید.
توانایی خود را در شناكردن بیش از حد در نظر نگیرید و در صورت مواجه با یك غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی كنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشكیل زنجیره انسانی به وی كمك كنید.
برای نجات یك غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید، از پشت به غریق نزدیك شوید و از او بخواهید تقلا نكند و پس از رساندن غریق به ساحل، سریع با اورژانس تماس بگیرید.
بسیاری از رودخانه ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناك و عمیق هستند به نحوی كه فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن شده و گرفتار گردآب می شود، بنابراین توصیه می شود بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نكنید
6990/1899