زمان انقضای محصولات غذایی باید طبق تاریخ شمسی باشد

تهران- ایرنا- مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: تاریخ انقضای محصولات غذایی باید واضح و قابل خواندن و طبق تاریخ شمسی باشد.

وحید مفید روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: طبق بخشنامه ابلاغی به شركت های تولید مواد غذایی، تاریخ انقضا و تولید باید در محلی حك شود كه قابل رویت باشد و نوع رنگ برای جوهر تاریخ انقضا باید به گونه ای انتخاب شود كه برعكس رنگ زمینه بسته بندی محصول و كاملا واضح باشد.
وی خاطرنشان كرد: همچنین تاریخ انقضای حك شده روی محصولات غذایی از جمله محصولات لبنی باید از لحاظ فونت و ابعاد تاریخ، كاملا توسط مصرف كننده قابل خواندن باشد.
مفید اضافه كرد: اگر واحد تولیدی این موارد را رعایت نكند و به طورمثال تاریخ تولید و انقضا محو باشد یا اینكه اندازه نوشتار و فونت آن درحد قابل قبول نباشد، با آنها برخورد صورت می گیرد.
مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: مردم در سراسر كشور با دیدن تاریخ انقضاهای مشكل دار می توانند به شماره 20008822 پیامك بزنند یا از طریق سامانه 190، اطلاع رسانی كنند.
مفید تاكید كرد: تمام شركت های تولید محصولات غذایی طی بخشنامه ای اختصاصی از سال گذشته ملزم به رعایت این شرایط شده اند.
وی تصریح كرد: همچنین شركت های تولید محصولات غذایی حق ندارند روی محصولات خود تاریخ میلادی درج كنند؛ تاریخ میلادی فقط مختص صادرات است البته اگر تاریخ هم به شمسی و هم به میلادی درج شود، مانعی ندارد ولی حق ندارند فقط تاریخ میلادی را درج كنند چون مصرف كنندگان بیشتر تاریخ شمسی را می شناسند.
اجتمام**9185*1834