۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
کد خبر 83315627
۰ نفر
87 درصد از تالاب هورالعظیم آبگیری شد

اهواز - ایرنا - مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به آبگیری 87 درصد از تالاب هورالعظیم در سال آبی 98-97 گفت: بخشی از هورالعظیم در خوزستان با ظرفیت آبگیری در حدود 500 میلیون مترمكعب هنوز آبگیری نشده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شبكه خبری سازمان آب و برق خوزستان، سید ابراهیم حسینی افزود: فضای خالی موجود در تالاب معادل آبگیری حدود 400 تا 500 میلیون مترمكعب برآورد شده كه بخشی از این فضای خالی ناشی از وجود ارتفاع در قسمت‌هایی از تالاب و فعالیت‌ كشاورزی و صنعتی است.
وی با اشاره به تامین حقابه تالاب هورالعظیم از سوی سازمان آب و برق خوزستان، پایش مداوم كمی و كیفی حوضه آبریز رودخانه كرخه از طریق ایجاد 16 ایستگاه هیدرومتری، 11 ایستگاه آلودگی و 13 ایستگاه آنلاین و انجام مطالعات تعیین حد بستر و حریم تالاب را از جمله اقدام‌های انجام شده در این تالاب بیان كرد.
حسینی همچنین از اجرای عملیات نشانه‌گذاری بستر تالاب هورالعظیم با پیشرفت فیزیكی 40 درصد و لایروبی انهار ورودی به تالاب به حجم 158 هزار و 708 مترمكعب به‌ عنوان دیگر اقدام‌های انجام‌شده در این تالاب خبر داد.
وی افزود: رفع انسداد دریچه‌های سازه 75 دهنه بین مخزن 2 و3، بازگشایی 12 كالورت مسدود شده، انسداد دهانه سرریز در مخزن یك، ترمیم شكستگی‌ها و آبشستگی‌های خاكریز مرزی، بازسازی سازه‌های ارتباطی درون تالاب و تهیه نقشه دقیق حوضه براساس آخرین تصاویر ماهواره‌ای دریافتی و گزارش پیشرفت برنامه‌های آبرسانی به نقاط بدون آب مخازن پنج‌گانه از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این تالاب است.
مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان، مسئولیت حفاظت، احیا، مدیریت، نگهداری و بهره‌برداری از تالاب‌ها را بر اساس قانون مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست دانست و به‌منظور توزیع مناسب جریان در تالاب و بهره‌برداری بهینه از آن، احداث سازه‌های كنترلی و كالورت روی جاده‌های مخازن پنج‌گانه، جلوگیری از دخل و تصرف در بستر و حریم تالاب و الزام شركت‌های نفتی مستقر در تالاب برای همكاری در توزیع مناسب جریان آب در سطح تالاب را خواستار شد.
حسینی ادامه داد:هم اكنون با توجه به حجم گسترده آب ورودی به تالاب هورالعظیم در بخش ایرانی، در قسمت‌هایی از دایك شهید باكری و دایك مرزی هورالعظیم شكستگی‌هایی برای عبور جریان به سمت عراق توسط مسئولان استانی ایجاد شده، كه ضروری است با تامین اعتبار لازم، اقدام لازم برای ترمیم این دایك‌ها برای جلوگیری از خروج جریان آب در تابستان صورت گیرد.
تالاب بین‌المللی هورالعظیم بین دو كشور ایران و عراق قرار گرفته است. مساحت این تالاب بالغ‌بر سه هزار و 100 كیلومتر مربع است كه حدود یك هزار و 19 كیلومتر مربع آن در ایران واقع شده است.
منابع آب ورودی به این تالاب در ایران شامل شاخه‌های انتهایی كرخه (رودخانه‌های هوفل، نیسان، سابله، كرخه نور) و در عراق رودخانه‌های دجله و فرات است.
9754/ 6037