۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۸
کد خبر: 83315610
۰ نفر
ناسا اولین هواپیمای تمام الكترونیك را طراحی می‌كند

تهران- ایرنا- سازمان فضایی امریكا سرگرم طراحی اولین هواپیمای تمام الكترونیك است كه هیچ نوع گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌كند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، این پروژه كه با بودجه ناسا و با هدایت محققان دانشگاه ایلینوی در آمریكا انجام می‌شود به بررسی پتانسیل استفاده از پیل‌های سوختی هیدروژن به‌عنوان یك منبع انرژی دوست‌دار محیط‌زیست می‌پردازد.
محققان معتقدند كه با استفاده از هیدروژن مایع متراكم و منجمد به‌جای گاز هیدروژن، می‌توان بدون نیاز به مخازن سنگین‌وزن ذخیره‌سازی انرژی، انرژی پاك تولید كرد.
این تغییر می‌تواند برای اولین بار باعث استفاده از انرژی هیدروژن زیست‌پذیر در هواپیماهای بزرگ شود و به‌این‌ترتیب انقلابی در صنعت هواپیمایی ایجاد كند.
ناسا برای این پروژه 6 میلیون دلار (معادل 4.6 میلیون یورو) در عرض سه سال ارائه خواهد داد.
محور تمركز این پروژه بر ساخت یك هواپیمای كاملاً الكترونیك قرار دارد كه از هیدروژن فشرده مایع به‌عنوان یك روش ذخیره‌سازی انرژی استفاده می‌كند.
انرژی شیمیایی هیدروژن از طریق یك سری پیل سوختی به برق تبدیل می‌شود كه سیستم پیش‌رانش فوق‌العاده كارآمد برقی هواپیما را به حركت درمی‌آورد.
پیش از این از پیل‌های هیدروژن برای به حركت درآوردن خودروها و قطارها استفاده شده است اما وزن سنگین معادن ذخیره مقادیر كافی گاز فشرده شده هیدروژن كه برای به حركت درآوردن یك هواپیما لازم است، مانع استفاده از آن در هواپیماهای بزرگ شده است.
اما محققان اكنون قصد دارند كه این محدودیت را با استفاده از هیدروژن مایع دور بزنند.
علمی**2038** 1055

سرخط اخبار جامعه