حدود 30 هزار تن كاغذ بزودی وارد كشور می شود

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ترخیص 6 تا 10 هزار تن كاغذ از گمرك تا دو هفته آینده، از ورود حدود 20 تا30 هزار تن كاغذ به كشور در آینده نزدیك خبر داد و گفت: با این ورود این حجم كاغذ مشكلات نشر كتاب و مطبوعات برطرف خواهد شد.

سید عباس صالحی روزچهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات و روند امور درباره مسائل و مشكلات كاغذ، گقت: موضوع كاغذ كه در چند ماه اخیر مطرح شده مسئله مهم همه كسانی به شمار می رود كه حوزه فرهنگی فعال هستند.
وی با اشاره به اینكه عناوین مختلفی در این قضیه دخیل و تأثیرگذارهستند اظهارداشت: تولید كشور ما در حوزه كاغذ بسیار كم است. سه كارخانه كاغذ در كشور وجود دارد كه به طور اسمی 170 هزار تن تولیدات دارند اما باید گفت تولیدات این كارخانه‌ها در سال 96 حدود حدود 10 هزار تن و در سال 97 حدود 20 هزار تن بوده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید براینكه نیاز كاغذ ما در سال حدود 400 هزار تن است در حالیكه كه سهم تولیدات ما بسیار اندك است بنابراین نیاز به واردات داریم و از سویی باید در موضوع خودكفایی از قبل اقدامات لازم را انجام می‌دادیم. تولیدات كارخانه‌های كاغذ ما بسیار اندك است.
صالحی در عین حال گفت: سالانه حدود 400 هزار تن نیاز به كاغذ داریم كه بخش عمده آن وارداتی است بنابراین در بخش مطبوعات با توجه به تیراژ، حدود 80 تا 100هزار تن مورد نیازاست.

** بیان طرح، تلاطم در بازار كاغذ را رقم زد
عضو كابینه دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنان خود به تصمیمات اتخاذ شده در دولت درباره كاغذ اشاره كرد و اظهار داشت: در اوایل سال مطرح شد كه آیا ما می‌توانیم ارز 4200 تومانی را از كاغذ برداشته و به نیمایی تبدیل كنیم؟، كه همین بیان طرح، تلاطم‌هایی را در بازار كاغذ ایجاد كرد بنابراین تصمیمات باعث شد كاغذهایی كه به گمركات وارد شده بود ترخیص نشوند.
صالحی ادامه داد: گفتگوهای مختلفی در دولت با تاكید رهبر معظم انقلاب مطرح شدكه دو مسئله تصمیم گیری از آن بیرون آمده و موجب شد كاغذ مطبوعات و نشر با همان ارز 4,200 تومان باشد.
به گفته وی این تصمیم مبنای تصمیم‌گیری برای كاغذ شد كه همه آنچه در گمركات است ترخیص شود و حدود 6 تا 10 هزار تن در یك تا دو هفته آینده ترخیص می‌شوند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال، گفت: حدود 20 تا30 هزار تن كاغذ هم در مسیر ورود به كشور است كه با این ورود این مقدار و حجم كاغذ بطور یقین تا حد زیادی مشكل این حوزه برطرف می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان اینكه كاغذهای سال گذشته وارداتی به كشور به بازار نرسید، یادآورشد: سازمان تعزیرات و وزارت فرهن كمیته‌ای تشكیل داده و به شكل جدی وارد میدان شدند.
به گفته وی قرار است مجموعه كسانی كه ارز گرفته و كاغذ وارد نكردند یا وارد كرده‌اند اما توزیع آنها مشخص نیست، در این كمیته مورد بررسی قرار گیرند.
به گزارش ایرنا،رئیس كارگروه ساماندهی كاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته (دوشنبه) با اشاره به جلسه با معاون اول رئیس جمهوری، از باقی ماندن ارز تخصیصی به كاغذ نشر و مطبوعات با قیمت چهار هزار و 200 تومان خبر داده بود. حسین انتظامی دراین باره گفت: در نشست مشتركی كه به همت اسحاق جهانگیری و با حضور مسئولان همه دستگاه‌های مرتبط با كاغذ از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس بانك مركزی و نمایندگان حوزه‌های نشر و مطبوعات برگزار شد، پیشنهاد مشترك وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن، تجارت (صمت) بررسی شد و با توجه به تاكیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حل مساله كاغذ حوزه فرهنگ، مقرر شد ارز تخصیصی برای مصرف كاغذ نشر و مطبوعات، همچنان 4200 تومانی باقی بماند.
حسین انتظامی در مورد سایر مصوبات این جلسه كه به ریاست دكتر جهانگیری تشكیل شد، توضیح داد: در این جلسه بر وظیفه نظارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نحوه توزیع این كاغذها تاكید شد. همچنین مقرر شد كاغذهای موجود در گمرك، ظرف دو هفته ترخیص و توزیع شوند.
در این جلسه همچنین بر رفع موانع و افزایش میزان تولید كاغذ توسط كارخانجات داخلی به عنوان یك سیاست مبنایی تاكید شده است.
رئیس كارگروه ساماندهی كاغذ در عین حال از جمع بندی جلسه برای برخورد جدی با واردكنندگان متخلف خبر داد و با اشاره به ماموریت ویژه دستگاه‌های نظارتی، افزود: مقرر شد با افرادی كه با ارز دولتی كاغذ وارد كرده‌اند و آن را خارج از نظارت وزارت فرهنگ یا با نرخ‌ آزاد توزیع و یا انبار كرده‌اند با جدیت برخورد شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در بازدید از سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران از وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت ،معدن و تجارت خواست در خصوص مشكلات كاغذ اقدامات لازم را بعمل آورند.
دراین راستا علاوه برتشكیل جلسات مشترك میان وزیر فرهنگ و صمت ، جلساتی نیز با حضور كارگروه ساماندهی كاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
فراهنگ ** 1085 ** 1355