۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
کد خبر 83315577
۰ نفر
تلاش اروپا براي پايان دادن به بحران ونزوئلا

تهران- ايرنا- كشورهاي اروپايي به دنبال راهكاري براي پايان دادن به بن بست سياسي در ونزوئلا هستند، اين در حالي است كه ديوان عالي ونزوئلا چند عضو پارلمان را به خيانت متهم كرده است.

شوراي امنيت سازمان ملل نشستي غير علني در مورد بحران سياسي و حقوق بشري ونزوئلا برگزار كرده و قرار است در اين نشست در مورد آغاز يك روند ديپلماتيك با حمايت اتحاديه اروپا براي پايان دادن به بحران ونزوئلا تصميم گيري شود.
آنه گوگون، معاون سفير فرانسه در سازمان ملل برنامه اي به شوراي امنيت ارائه داده است كه از سوي گروه تماس بين‌الملل تحت حمايت اتحاديه اروپا براي پايان دادن به بن بست در ونزوئلا برنامه ريزي شده است. آنه گوگون گفته است كه اين گروه قابليت اين را دارد كه طرف‌هاي درگير را براي حضور در يك روند سياسي كه به برگزاري انتخاباتي آزاد، عادلانه و شفاف در ونزوئلا منجر شود، سوق دهد.
تيم هماهنگ كننده سازمان ملل كه مقيم ونزوئلا هستند روز دوشنبه با نيكولاس مادورو، رئيس جمهوري ونزوئلا و ساير مقام‌هاي اين كشور در كاراكاس ديدار كرده است.
از سوي ديگر سازمان عفو بين الملل، ونزوئلا را به نقض حقوق بشر متهم كرده است. عفو بين‌الملل از دادگاه كيفري بين‌الملل خواسته كه به موارد نقض حقوق بشر از سوي دولت ونزوئلا به ويژه در موج اعتراضات خشونت‌آميز در ژانويه 2019 را مورد تحقيق قرار دهد. عفو بين‌الملل در گزارش خود اعلام كرده كه شواهدي از اعدام‌هايي بدون محاكمه، بازداشت‌هاي خودسرانه و قتل و جرح در نتيجه استفاده بيش از حد از زور توسط دولت نيكولاس مادورو، رئيس جمهوري ونزوئلا در اختيار دارد.
بر اساس گزارشي كه عفو بين‌الملل ارائه داده در نتيجه درگيري‌هاي خشونت‌آميز ژانويه سال جاري ميلادي در ونزوئلا، دست كم 47 نفر كشته شدند. همچنين بيش از 900 نفر به صورت خودسرانه در اين تظاهرات پنج روزه بازداشت شدند.
ونزوئلا مدت هاست كه در بن بستي سياسي گرفتار شده است، مشكلات اقتصادي دراز مدت اين كشور را به سوي بحراني سياسي كشاند. تورم بالا از چهار سال پيش تا امروز زندگي مردم ونزوئلا را فلج كرده است.
در سال 2015 ونزوئلا با بيش از 100 درصد تورم بالاترين نرخ تورم در جهان را داشت كه بالاترين ميزان در تاريخ اين كشور نيز بود. در سال 2016 نرخ تورم به 700 درصد رسيد و در سال 2017 نرخ باور نكردني 2000 درصد را پشت سر گذاشت. در پايان سال 2018 نرخ تورم اين كشور به بيش از 80 هزار درصد رسيد، و صندوق بين‌المللي پول پيش بيني كرده كه در سال جاري ميلادي 2019 نرخ تورم در اين كشور به 10 ميليون درصد برسد.
بحران اقتصادي در اين كشور باعث عدم اعتماد به دولت حاكم، كمبود مواد غذايي و دارو، قطعي برق و سيل عظيمي از مهاجرت شده است. طي سال‌هاي گذشته دستكم سه ميليون نفر از اين كشور به دليل فقط، گرسنگي، بيكاري و افزايش جرم و جنايت به كشورهاي ديگر گريخته‌اند.
در ژانويه سال 2019 خوان گوايدو رييس مجمع ملي ونزوئلا با شروع مجدد دولت نيكولاس مادورو صحت انتخابات رياست جمهوري را زير سوال برد و خود را به‌عنوان رئيس‌جمهور موقت ونزوئلا معرفي كرد، از آن زمان تا كنون بحران سياسي به بحران اقتصادي افزوده شده است.

**اتهام خيانت عليه نمايندگان
گفتني است كه ديوان عالي ونزوئلا روزگذشته چهار تن ديگر از اعضاي پارلمان اين كشور را به خيانت و تحريك به قيام عليه دولت نيكلاس مادورو متهم كرده است. ديوان عالي ونزوئلا در بيانيه‌اي، كارلوس پاپاروني، ميگوئل پيزارو، فرانكو كاسيلا و وينستون فلورس، چهار نماينده مجمع ملي ونزوئلا را به خيانت و تحريك به شورش متهم كرد.
ديوان عالي ونزوئلا پيش از اين در ماه جاري 10 نماينده پارلمان را به خاطر تلاش براي كودتا در 30 آوريل به توطئه، شورش و خيانت متهم كرد. ديوان عالي ونزوئلا كه به مادورو وفادار است، همچنين مصونيت اين 10 نماينده را لغو كرده است.
مخالفان دولت نيكلاس مادورو در پارلمان ونزوئلا اكثريت را در اختيار دارند. روز گذشته ساعاتي پيش از بيانيه ديوان عالي ونزوئلا، نيروهاي امنيتي مانع ورود نمايندگان به پارلمان براي جلسه روز سه شنبه شدند. نيروهاي امنيتي گفته بودند گزارش هايي در خصوص وجود مواد منفجره در ساختمان پارلمان دريافت كرده‌اند، بهمين دليل از ورود نمايندگان به پارلمان جلوگيري كردند.
رهبر اپوزيسيون ونزوئلا نيز در گفت‌وگويي با نخست وزير كانادا گفته است كه خواستار برگزاري هر چه سريع‌تر انتخاباتي آزاد و عادلانه در ونزوئلاست. دفتر جاستين ترودو، نخست وزير كانادا در بيانيه‌اي اعلام كرد: خوآن گوآيدو، رهبر اپوزيسيون ونزوئلا تعهد خود را از بابت برگزاري هر چه سريع‌تر انتخاباتي آزاد و عادلانه با توجه به قانون اساسي ونزوئلا اعلام و از نقش نخست وزير كانادا در كمك به رهبري واكنش بين‌المللي به بحران در اين كشور آمريكاي لاتين تشكر كرد.
اعتراضات عليه مادورو در ماه‌هاي اخير، پس از آن‌كه پارلمان ونزوئلا، انتخابات تازه رياست‌جمهوري را غيرقانوني و رياست‌جمهوري مادورو را نامشروع دانست، وارد مرحله تازه‌اي شده‌است.
9229