۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
کد خبر 83315571
۰ نفر
سودان؛ پيشرفت در مذاكرات در سايه درگيري ها

تهران- ايرنا- وضعيت در سودان بيش از پيش متشنج است رسانه ها از توافق ارتش سودان و اپوزيسيون درباره ساختار دولت انتقالي خبر مي دهند اخباري مبني بر در گيري و كشته و زخمي شدن تعدادي از معترضين منتشر شده است. اين در حالي است كه عمر البشير به مشاركت در كشتار تظاهركنندگان متهم شده است.

مذاكرات شوراي نظامي انتقالي سودان با معترضان هنوز به پايان نرسيده است. هم‌زمان، محل تحصن معترضان سوداني در مقابل فرماندهي كل ارتش در خارطوم شاهد تيراندازي بود.
رسانه ها بر اساس بيانيه كميته پزشكان سودان از كشته و زخمي شدن تعدادي از تظاهركنندگاني كه در خارطوم تحصن كرده بودند خبر داده اند بر اساس خبرها چهار نفر از تظاهر كنندگان و يك افسر ارتش كشته شده اند. فعالان شبكه‌هاي اجتماعي نيز مي‌گويند تعداد زخمي‌ها بيش از 50 تن است.
در همين حال سخنگوي شوراي نظامي سودان اعلام كرده كه اين شورا با مخالفان در مورد ساختار دولت انتقالي به توافق رسيده است. شمس الدين كباشي، سخنگوي شوراي نظامي سودان اعلام كرد كه اين شورا با مخالفان درباره نهادهاي تشكيل دهنده دولت انتقالي به توافق رسيده و درباره نسبت مشاركت نمايندگان آن بحث و گفتگو خواهد شد.
كباشي گفت: درباره ساختار دولت انتقالي به توافق كامل رسيديم، همچنين درباره ساختار نظام حكمراني در دوره انتقالي توافق كرديم، بحث و گفتگوها درباره نسبت مشاركت در سطح حاكميتي وسطوح مختلف قانون‌گذاري، حاكميتي و اجرايي ادامه خواهند داشت.
قرار است جزئيات اين توافق‌ها در مذاكرات امروز سه‌شنبه 24 ارديبهشت مشخص شود، از جمله اين‌كه چه نمايندگاني و به چه تعداد در قدرت حضور خواهند داشت. در اين زمينه بين اپوزيسيون و ارتش اختلاف نظر وجود دارد. نمايندگان ارتش خواهان حضور بيشتر نظاميان در قدرت هستند. در حالي‌كه مخالفان خواهان محدودسازي قدرت ارتش در دفاع از كشور و داشتن نماينده محدود در قدرت انتقالي هستند.
ارتش خواهان دو سال دوره انتقالي است اما اپوزيسيون مي‌خواهد دوره انتقالي چهار سال باشد. پيش از اين اتحاديه آفريقا پيشنهاد كرده بود كه دوره قدرت نظاميان به سه ماه كاهش يابد و سپس اداره امور به دست غيرنظاميان سپرده شود. اما مخالفان اين پيشنهاد را رد كردند.
دادستان عمومي سودان عمر البشير، رئيس جمهور مخلوع اين كشور، را به مشاركت در كشتار تظاهركنندگان متهم كرده است. در بيانيه دادستان عمومي سودان آمده است: عمر البشير و ديگران در قتل تظاهركنندگان در اعتراضات اخير مشاركت داشتند.
چندي پيش عبدالله و عباس البشير، دو برادر عمر البشير رئيس جمهوري سرنگون‌شده سودان، به اتهام فساد مالي بازداشت شدند. دستگيري برادران عمر البشير بخشي از موج گسترده بازداشت اعضاي رهبري رژيم گذشته در اين كشور بود.
تظاهرات عليه عمر البشير كه 30 سال بر سودان حكومت كرد از ماه دسامبر 2018 (آذرماه 1397) آغاز شد ودر 22 فروردين در پي گسترش اعترضات ارتش او را بركنار و بازداشت كرد. پس از سرنگوني عمر البشير يك شوراي نظامي قدرت را دردست گرفت.
معترضان خواهان ايجاد قدرت غيرنظامي در كشور هستند و نمي‌خواهند نظامياني كه در حكومت عمر البشير نقش داشتند حكومت كنند. مخالفان در روزهاي اخير اعتراضات خود را براي دستيابي به اين خواسته بيشتر كردند تا نظاميان را به پاي ميز مذاكره بكشانند. اكنون دو طرف در حال مذاكره درباره آينده حكومت در سودان هستند.
9229