۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۷
کد خبر: 83315562
۰ نفر
صف های گران خریدن

زاهدان - ایرنا - تاثیر شایعه پراكنی سودجویان و قدرت بی نظیر فضای مجازی در انتشار پر تب و تاب اخبار هیجانی و نگرانی های بی مورد برخی از مردم سبب شده تا بیش از نیاز خود هرگونه اقلامی را خرید كرده و میزان تقاضا را نسبت به عرضه بالا ببرند كه این امر سبب آشفتگی بازارها شده است.

به گزارش ایرنا، از قدیم گفته اند 'هیچ گرانی بی علت نیست' اما باید در عصر جدید كمی در ساختار ضرب المثل ها و حكایت ها تغییر ایجاد كرد و گفت «دلالان هیچ چیزی را بی علت گران نمی كنند» یا «دلالان همواره در صدد سودجویی هستند» زیرا حال و روز امروز جامعه ایران با وجود توانمندی های بسیار و تولیدات زیاد ملی درگیر نوعی دشمنی خارجی و نگرانی های بی مورد داخلی شده كه نتیجه آن چیزی جز گرانی های كاذب در تمام حوزه ها نیست.
چندی قبل به روستایی در منطقه سیستان واقع در شمال سیستان و بلوچستان رفته بودم كه بانویی سفید موی را دیدم در حالی كه حدود 12 قوطی رب گوجه فرنگی یك كیلویی را در 2 نایلون حمل می كرد، در نگاه اول گمان كردم شاید مجلس شادی یا عزا دارند و برای پخت و پز آنها را لازم دارد اما وقتی علت خرید تعداد زیاد رب گوجه را كه به سختی حمل می كرد از وی پرسیدم؛ گفت: مگر خبر نداری؟ امروز رب گوجه فرنگی هزار تومان گران شده و فردا معلوم نیست چقدر گران شود.
دیدم چندان بی راه نمی گوید زیرا وقتی تقاضا این قدر زیاد باشد به یقین تولید جوابگوی این حجم نیست و عرضه كنندگان نیز تا هر مقداری صلاح بدانند قیمت خویش را افزایش می دهند و كسی اعتراض نمی كند.
تصور كنید هنگامی كه تنها یك نفر در روستایی دور افتاده از كشور این گونه خرید می كند میزان خرید سایر افراد در شهر های بزرگتر چگونه خواهد بود.

**خرید های هیجانی به نفع سودجویان
گرچه عوامل خارجی سبب نابسامانی هایی در اقتصاد شده اما مشكلات اصلی كشور نبود فرهنگ مصرف مناسب در بین خانوارها و مهمتر از آن وجود دلالان و سودجویانی است كه از این آب گل آلود در حال گرفتن شاه ماهی هستند.
نمونه این گونه سود جویی را می توان در بازار خودروهای دست دوم مشاهده كرد به طوری كه برخی افراد با ارائه قیمت های غیر واقعی توانستند این بازار را چنان متشنج كنند كه آرام كردن این عرصه زمان و تلاش زیادی ببار آورد، همچنین نمونه های دیگر اینگونه رفتارها را می توان در احتكارهای بی شماری ملاحظه كرد كه افراد مختلف برای سود بیشتر این كار را می كنند.
یكی از فروشندگان خودرو های دست دوم در خیابان انقلاب زاهدان به خبرنگار ایرنا گفت: قیمت خودرو ها سه برابر شده و هر فردی قیمت دلخواهی برای خودرو می گذارد.
نعیم كردی ادامه داد: تكه كلام تمام فروشندگان شده «سری به دیوار بزن» تا از قیمت خودروها مطلع شوی، در حالی كه همه می دانند برخی از آگهی های منتشره در سایت دیوار و سایر سایت های خرید و فروش اجناس دست دوم غیر واقعی است و هر كس به دلخواه خودش قیمت را تعیین می كند.
وی خاطرنشان كرد: یكی از نماینده های فروش محصولات ایران خودرو در زاهدان چند خودرو صفر كیلومتر دارد و آنها را با قیمت های نجومی به فروش گذاشته و سند این خودرو ها را نیز به نام دوستان و آشنایان خود زده و پس از فروش با قیمت بسیار زیاد به فرد خریدار منتقل می كند.
این فروشنده خودرو بیان كرد: با وجود چند برابر شدن قیمت ها توسط دلالان مردم برای خرید خودروهای صفر كیلومتر صف می كشند و حاضرند با قیمت بیشتری این خودرو ها را بخرند كه این امر سبب تشنج بسیاری در بازار خودرو شده است.
سری نیز به بازار هزار رنگ و لعاب چهار راه رسولی زدیم و در میان زرق و برق این بازار پر شور و هیجان به سراغ چند فروشنده رفتیم و در باره گرانی ها و میزان تقاضای مردم سوال كردیم.
عبدالله ریگی فروشنده پوشاك به خبرنگار ایرنا گفت: كاسبی ما پس از تغییر قیمت ها تفاوت چندانی نكرده و حتی می توان گفت كه مقداری از قبل بهتر شده است.
وی ادامه داد: حتی برای اجناسی كه تا پیش از این در انبار داشتیم و كسی آنها را نمی خرید مشتری نقد داریم.
وی افزود: گرچه قیمت ها افزایش یافته اما مردم همواره از ما خرید می كنند و مشكل خاصی در زمینه فروش نداریم.
رحمان نارویی فروشنده خوار و بار و اقلام غذایی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: كالاهایی كه در این مغازه عرضه می شود اكثرا خارجی هستند و قیمت آنها چند برابر شده اما فروش بد نیست.
وی ادامه داد: برخی كالاها همچون برنج طرفدار زیاد و همواره خریدار دارد، گرچه تا پیش از این انبارهای ما پر بود از برنج اما اینك به دلیل خرید زیاد مردم حتی چند كیسه برنج برای خودمان نیز نمی ماند.
وی افزود: همچنین بسیاری از افراد از سایر شهرستانها به زاهدان می آیند و اقلامی مانند چای، ترشیجات، ادویه و شیرینی جات می خرند و گاهی این خرید به مقداری زیاد است كه قفسه های مغازه تقریبا خالی می شود.
نادر برهانزهی گرگیج یكی از فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی در چهار راه رسولی زاهدان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینكه لوازم آرایشی و بهداشتی در این بازار قیمت مناسبتری دارد طرفداران آن بسیار زیاد است و خدا را شكر فروشمان نیز بد نیست.
وی ادامه داد: مردم این روزها تنها به قیمت نگاه می كنند و كیفیت برایشان اهمیت كمتری دارد.
وی افزود: برخی از فروشندگان اجناس قدیمی و تاریخ مصرف گذشته خود را چند برابر كرده اند اما مردم كماكان آنها را میخرند.
مالك یكی از سوپر ماركت ها به خبرنگار ایرنا گفت: بسیاری از «بازاریابان» عامل افزایش قیمت و خرید بیش از نیاز مردم هستند بطوریكه هر بازاریابی كه برای فروش اجناس خود به سوپر ماركت ها مراجعه می كند برای افزایش فروش كالاهای خود به دروغ می گوید «شنیده ام كه فلان كالا از فردا گران می شود به همین سبب چند كارتن برای شما آورده ام بهتر است انبار كنید تا گران نشده» و همین مساله باعث رواج شایعات و افزایش قیمت ها می شود و در این میان فقط دلالان سود می برند.
سری نیز به فروشگاه رفاه زاهدان زدیم تا وضعیت این فروشگاه و نحوه ارائه اجناس در آن را از زبان مردم بشنویم.
محمد علی شهركی كه خود را بازنشسته یكی از ادارات معرفی كرد در فروشگاه رفاه زاهدان به خبرنگار ایرنا گفت: شنیده ام كه قرار است ماكارونی و تن ماهی گران شود آمده ام تا مقداری از آنها بخرم.
وی ادامه داد: من تنها 2 عدد تن ماهی و 2 عدد ماكارونی خریده ام اما بودند افرادی كه با اعضای خانواده خود امده بودند و هر كدام تا 10 قوطی تن ماهی و تعداد زیادی ماكارونی خرید كردند.
وی افزود: در این فروشگاه انواع اقلام خوراكی از مرغ و گوشت تا غلات و برنج و حبوبات ارائه می شود اما مردم گاهی چنان هجوم می آورند كه تمام قفسه ها خالی می شود.
یكی دیگر از مشتریان فروشگاه رفاه گفت: دشمنان با پخش شایعات بی اساس و گسترش آن از طریق فضای مجازی مردم را تحریك به خرید كالا و انبار كردن آنها در منازل می كنند مثلا با زیركی خاصی مردم را نگران وقوع جنگ می كنند و افراد ساده لوح و حتی برخی افراد تحصیل كرده فریب این نوع شایعات و جو سازی را خورده و با خرید بیش از نیازشان عامل گرانی در بازار می شوند.
وی كه خود را محمود شه بخش معرفی كرد افزود: با وجودی كه بیشتر مردم می دانند این نوع شایعه پراكنی ها صرفا كلنجارهای سیاسی است اما بازهم فریب این دروغ پراكنی ها را می خورند و عامل گرانی می شوند، البته نباید نقش دلالان را نادیده گرفت زیرا عامل مهم گرانی بازار دلالان سودجو و بفروشندگان بی انصاف هستند كه از آب گل آلود ماهی می گیرند.
با وجودی كه مسئولان بارها اعلام كرده و مردم را اطمینان می دهند كه هیچ مشكلی در تامین نیازهای اساسی بویژه موادغذایی وجود ندارد و از طرفی قیمت خودرو، پوشاك، اقلام خوراكی و بهداشتی و آرایشی مشخص است اما این حجم زیاد از خرید زمینه را برای گران فروشی دلالان مهیا كرده و ما مردم باید خودمان از این نوع رفتار هیجانی پرهیز كنیم.

**هیچ مشكلی در تامین كالاهای اساسی وجود ندارد
با وجود تشنج بی مورد در بازار و سنگ اندازی و سودجویی برخی دلالان اما هیچ كمبودی اعم از كالاهای اساسی و غیر اساسی در بازار به چشم نمی خورد و اگر روال خرید مردم به حالت عادی بازگردد نه تنها مایحتاج عمومی به وفور وجود دارد و مردم كمبودی حس نخواهند كرد بلكه می توان از گرانفروشی افراد سودجو نیز جلوگیری كرد، صحت این امر را می توان در توزیع كالاهای اساسی ماه رمضان مشاهده كرد.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: سه هزار تن كالای پر مصرف در ماه مبارك رمضان به منظور تنظیم بازار در این استان توزیع شده است.
سیامك سرابندی اظهار داشت: هزار و 733 تن شكر و هزار و 42 تن برنج در این مدت در سیستان و بلوچستان توزیع شده است.
وی ادامه داد: همچنین 260 تن مرغ منجمد به سیستان و بلوچستان حمل شده كه تاكنون 100تن گوشت مرغ منجمد از طریق عاملان فروش بین شهروندان توزیع شده است.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: برای تامین اقلام پر مصرف در ماه مبارك رمضان هیچ محدودیتی وجود ندارد.
وی افزود: شكر، برنج و مرغ منجمد طرح ضیافت ماه مبارك رمضان توسط بیش از 50 عامل توزیع شامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف كارمندی و كارگری، اتحادیه كاركنان دولت، بازار میادین میوه و تره بار و منتخب صنوف در سیستان و بلوچستان در حال توزیع است.
سرابندی گفت: قیمت كالاهای ویژه ماه مبارك رمضان برای مصرف كننده مرغ منجمد كیلویی 10 هزار و 500 تومان، شكر كیلویی سه هزار و 600 تومان و برنج كیلویی هفت هزار و 400 تومان تعیین شده است.
وی بیان كرد: این طرح با هدف كنترل، تنظیم بازار ماه مبارك رمضان، جلوگیری از كمبود و تنش های ناشی از افزایش قیمت ها اجرایی شده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تاكنون هزار و 110 تن گوشت استحصالی از دام های وارداتی به این استان پس از كشتار به ستاد تنظیم بازار برای توزیع در سطح كشور تحویل داده شده است.
غلامرسول زورقی اظهار داشت: واردات دام زنده به سیستان و بلوچستان از 25 اسفند سال گذشته آغاز شد به طوریكه تنها در 2 مرحله 62هزار و 439 راس دام سبك از رومانی با كشتی وارد چابهار شدند و محموله سوم نیز به این بندر رسیده است.
وی افزود: دام های وارداتی درمدت زمان كوتاهی تخلیه و در هفت كشتارگاه سیستان و بلوچستان ذبح شدند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان تصریح كرد: بخش اندكی از دام های وارداتی به مقصد كشتارگاههای استانهای كرمان، یزد و هرمزگان ارسال شدند.
زورقی اظهار داشت: نحوه نظارت بر كشتارگاه ها به صورت استقرار مسئول فنی بهداشتی و حضور تمام وقت در كشتارگاه ها و نظارت دوره ای و مستمر كارشناسان اداره دامپزشكی بر كشتار و حمل لاشه هاست.
مدیركل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: سومین كشتی حامل دام زنده سبك پس از ورود به بندر شهید بهشتی چابهار تخلیه شده است.
بهروز آقایی اظهار داشت: بندر شهید بهشتی چابهار با زیرساخت های مناسب و تجهیزات استراتژیك بندری طلایی و كم هزینه برای واردات دام زنده به ایران است و می تواند نقش بی بدیلی برای كاهش قیمت و تامین گوشت قرمز كشور داشته باشد.
وی بیان كرد: سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری با پاكستان و كشورهای حاشیه اقیانوس هند و دسترسی به آب های آزاد از طریق بندر چابهار به عنوان دروازه ورود و انتقال دام ‌های سبك و سنگین به كشور است و نقش تعیین كننده ای در تنظیم بازار دارد.
مدیركل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بندر چابهار به دلیل پهلوگیری انواع كشتی ‌ها با ظرفیت حمل دام زنده می تواند بزودی از قطب های ورود دام شود.
وی تصریح كرد: شهرستان مرزی و ساحلی چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و داشتن مرزهای آبی و خاكی نقش مهمی در صادرات و واردات انواع فرآورده های خام دامی بویژه واردات دام و تامین گوشت مورد نیاز كشور دارد.
آقایی اظهار داشت: وجود 310 كیلومتر مرز آبی و بیش از140 كیلومتر مرز خاكی ایران با پاكستان در بخش دشتیاری شهرستان چابهار و بازارچه مرزی ریمدان می تواند یكی از بهترین فرصت ها برای ورود دام زنده به كشور و تولید گوشت قرمز باشد.
وی با بیان اینكه تاكنون 2 كشتی با 47 هزار و 18 هزار راس دام زنده وارد بندر چابهار شده و كشتی سوم نیز تخلیه شده است خاطرنشان كرد: كشور‌هایی نظیر استرالیا، نیوزلند و برزیل سطح بهداشتی مناسبی در حوزه دام زنده دارند.
مدیركل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: بارها سرمایه گذاران بومی برای واردات دام زنده ابراز تمایل كرده اند ولی به دلایل مختلف اجازه به آنان داده نشده است.
وی بیان كرد: حمل و نقل دریایی یكی از بهترین و به صرفه ترین راهها برای واردات انواع كالا بویژه دام زنده است كه امیدواریم از ظرفیت های بندر چابهار برای تنظیم بازار گوشت ایران استفاده شود.
با توجه به این مسائل می توان گفت دولت هیچ مشكلی در تهیه كالاهای اساسی ندارد و ظرفیت های بسیاری برای تامین این كالاها دارد و بصورت مستمر كالاهای مورد نیاز را فراهم می كند اما این مردم هستند كه باید با خویشتن داری و استفاده درست از محصولات اقلام به تنش هایی كه به نفع سودجویان است دامن نزنند و هر كس به اندازه نیاز خود خرید كند و با خرید بیش از حد زمینه را برای گران فروشی برخی دلالان مهیا نكنند.
7311 **6081