شهروندان از توقف دركوهپایه ها، مسیل ها و دره ها خودداری كنند

اصفهان- ایرنا- مدیركل مدیریت بحران استانداری اصفهان به شهروندان و گردشگران هشدار داد كه از امروز تا پایان هفته از توقف در اطراف كوهپایه ها، مسیل ها، دره ها و رودهای استان خودداری كنند.

اداره كل هواشناسی اصفهان در اطلاعیه ای درخصوص بارش های رگباری شدید، احتمال تگرگ و روان آب ها تا پایان هفته در مناطق غربی و جنوبی استان هشدار داد.
منصور شیشه فروش روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر این اساس بارش های شدید ناگهانی، سیلاب محلی و تندباد موقتی در مناطق كوهپایه ای استان پیش بینی می شود.
وی یادآور شد: شب گذشته بر اثر وقوع سیلاب ناگهانی در مسیر رودخانه مشهد اردهال كاشان سه خودرو گرفتار شدند كه به دو دستگاه خودرو پژو امداد رسانی شد.
مدیركل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: متاسفانه دو سرنشین یك دستگاه پراید شامل مادر و كودكی پنج ساله در سیلاب جان خود را از دست دادند.
وی خاطرنشان كرد: پیرو اطلاعیه اداره كل هواشناسی اصفهان، به‌سبب تقویت ناپایداری جو، از امروز تا جمعه 27 اردیبهشت در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، تشدید بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق، تندباد شدید موقتی و احتمال تگرگ در مناطق غرب، جنوب و شمال استان پیش‌بینی می‌شود.
شیشه فروش تصریح كرد: لازم به‌ذكر است در مناطقی كه در دامنه كوهها و ارتفاعات استان قرار دارند، وقوع سیلاب‌های ناگهانی به‌صورت محلی و سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی انتظار می‌رود.
وی تاكید كرد: توصیه می‌ شود ضمن اتخاذ تمهیدات لازم، از اسكان در حاشیه رودخانه‌ ها و مسیل‌ ها، صعود به ارتفاعات و ورود دام به مراتع جلوگیری شود.
وی اضافه كرد: با توجه به وقوع تندباد موقت احتمال شكست شاخه های درختان وجود دارد و همچنین به دلیل وقوع صاعقه در ارتفاعات، كوهنوردان حتی الامكان از صعود به ارتفاعات خودداری نمایند.
وی یادآور شد: بمنظور بررسی و علت یابی حادثه سیل شب گذشته در مشهد اردهال كاشان مدیركل مدیریت بحران استان با حضور در محل حادثه و بررسی میدانی از وضعیت مسیل ها و رودخانه ی فصلی مصاحبه با افراد محلی و تشكیل جلسه با مسوولان منطقه بر ضرورت ازادسازی مسیل ها و رعایت حدود حرایم رودخانه تاكید كرد.
پنجم فروردین امسال جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یكدیگر در محور ورودی شمال این كلانشهر ده ها كشته و مصدوم برجای گذاشت.
همچنین بارش شدید باران كه از روز یكشنبه 11 فروردین در لرستان آغاز شده و تا سه شنبه ادامه داشت كه موجب بروز سیل و طغیان رودخانه ها در چهار شهرستان این استان شده است.
و در ادامه جاری سیلاب نیز مردم استان خوزستان نیز درگیر سیلاب شده اند.
در پی بارش های سنگین روزهای پنجم تا دوازدهم فروردین امسال مجموع خسارت سیل و همچنین طوفان به بخش های مسكن، راه، كشاورزی و تاسیسات زیربنایی این استان پنج هزار و 200 میلیارد ریال اعلام شد.
در این راستا به 360 كیلومتر از راه های ارتباطی و 414 ابنیه فنی، هشت هزار واحد مسكونی شهری و روستایی، چهار هزار و 800 هكتار از زمین های زراعی و باغی و حدود 830 رشته قنات استان اصفهان آسیب وارد شد.
همچنین 829 مورد ادوات كشاورزی، 900 كلنی زنبور عسل و یك هزار و 240 راس دام سبك و سنگین در استان اصفهان نابود شد و حدود چهار هزار تن محصولات باغی از بین رفت و حدود 200 كیلومتر خطوط آب، برق، گاز و مخابرات دچار آسیب شد.
6994/6026/