۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۷
کد خبر: 83315541
۰ نفر
سد «كوچری» گلپایگان سرریز شد

تهران- ایرنا- بر اساس اعلام شركت آب منطقه ای تهران، به دنبال بارش های مناسب در سال آبی جاری مخزن سد كوچری پر و برای نخستین بار سرریز شد.

به گزارش روز چهارشنبه از شركت آب منطقه ای تهران، سد كوچری از نوع سنگریزه ای با هسته رسی با حجم مخزن 207 میلیون متر مكعب است كه سالانه 181 میلیون متر مكعب آب را تنظیم می كند و در سال 1395 به طور رسمی آبگیری شد.
هدف از احداث سد مخزنی كوچری ذخیره و تنظیم آب انتقالی از حوزه دز به میزان 181 میلیون متر مكعب در سال جهت تامین آب شرب درازمدت شهرهای هدف است.
با توجه به خشكسالی های اخیر از ابتدای احداث سد تاكنون هیچگاه مخزن سد پر نشده بود كه در پی بارش های مناسب در سال آبی جاری مخزن سد پر و برای نخستین بار آب از مخزن این سد با دبی 22.5 مترمكعب بر ثانیه سرریز شد.
سیستم سرریز این سد از نوع آزاد است كه در جناح راست مخزن قرار گرفته است و ظرفیت تخلیه سیلاب تا یك هزار و 752 متر مكعب بر ثانیه را دارد.
سد كوچری بخشی از طرح بزرگ انتقال آب از سرشاخه های دز به شهر قم است كه در نهایت آب 10 شهر و 100 روستای مسیر تامین می شود.
سد كوچری در هشت كیلومتری جنوب غرب شهرستان گلپایگان شهریورماه 1395با هدف تامین آب شرب درازمدت شهرهای دلیجان، ساوه ، قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور، سلفچگان وشهرك پردیسان قم به طور رسمی به بهره برداری رسید.
تهرام/8138//1348