فرمانده سنتكام به جای ترامپ از بولتون حرف شنوی دارد

تهران - ایرنا - استاد روابط بین الملل دانشگان بوستون معتقد است، ژنرال «كِنِت مك كنزی» فرمانده نیروهای مركزی آمریكا(سنتكام) به جای 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا از 'جان بولتون' حرف شنوی دارد.

«آندرو جی بسویچ» در مطلبی كه روز گذشته(سه شنبه) در تارنمای آمریكایی 'لوبلاگ' انتشار یافت، نوشت: مارس گذشته، ژنرال «كِنِت مك كنزی» به عنوان بیست وچهارمین فرمانده سنتكام روی كار آمد. وی روز چهارشنبه 8 مه (18 اردیبهشت) در مراسمی كه با حمایت موسسه «تداوم جنگ و تبلیغ برای تغییر حكومت» برگزار شد - موسسه ای كه قبلا بنیاد دفاع از دموكراسی ها نام داشت - طرح های خود را با استفاده از میراث به جا مانده از 23 نفر از مقامات سلف خود تشریح كرد.
باید تصدیق كرد كه هیچ یك از مقامات سلف او در عمل به ماموریتی كه این فرماندهی خود را به آن متعهد می داند، توفیقی حاصل نكرد و شرط می بندم كه مك كنزی هم نمی تواند در این زمینه موفقیتی كسب كند.
مك كنزی گفته است كه اساس چنین ماموریی را تقویت ثبات در منطقه تشكیل می دهد. وی اعلام كرد: «یك خاورمیانه با ثبات زیربنای یك جهان با ثبات را تشكیل می دهد.» و «تعهد همیشگی ما به متحدان و شركایمان عامل چنین ثباتی است».
بسویچ در این نوشتار افزود: اما مك كنزی درباره اینكه این منطقه در وهله نخست، چطور دچار بی ثباتی شد، نظری نداد و مخاطبان خود را با این تصور رها كرد كه تلاش های قبلی نیروهای سنتكام در تهاجم، اشغالگری، بمباران و دیگر اقدامات در منطقه تحت مسئولیت او ارتباطی با فقدان كنونی ثبات در این منطقه ندارد.
در هر صورت مك كنزی تمایلی ندارد به گذشته اهمیت بدهد، تمركز او بر آینده است.
وی به مخاطبانش گفت، «من همیشه تلاش كرده ام درباره كاری كه انجام می دهم تعصب داشته باشم».
این استاد دانشگاه بوستون در این مقاله افزود: مك كنزی، ایران را منبع همه شرارت ها می داند. برای مثال در جریان عملیات آزادسازی عراق او مدعی شد دستكم 600 نظامی آمریكایی در عراق به دلیل اقدامات شبه نظامیان تحت حمایت ایران كشته شده اند. اما حمایت آمریكا از «صدام» رئیس جمهور (مخلوع) عراق و ترغیب او به جنگ با عراق همچنین اقدامی شنیع بود كه به كشته شدن تعداد بیشتری منجر شد.
حافظه تاریخی مك كنزی به این دوران نمی رسد و حتی نمی تواند سال 2002 را به خاطر بیاورد كه «جرج دبلیو بوش» رئیس جمهوری پیشین آمریكا ایران را «محور شرارت» خواند و این در حالی بود كه ایران هیچ نقشی در حمله به مركز تجارت جهانی و پنتاگون نداشت.
به هر حال این اتفاقات مربوط به گذشته است و ما با زمان حال سر و كار داریم. وقتی سخن از سیاست امنیت ملی است، فرمانده سنتكام در طرف «جان بولتون» مشاور امنیت ملی قرار می گیرد و از وی به جای كسی كه قرار است رئیس او است، حمایت می كند. ترامپ بارها گفته است كه می خواهد تعداد جنگ های آمریكا در خاورمیانه را كاهش دهد هر چند كه این اظهارات او غیرموثر بوده است. بولتون در مقابل، آشكارا تمایل دارد چنین جنگ هایی را افزایش دهد.
نویسنده این مطلب افزود: در هر یك از دولت های قبلی پیام اشتباه اخیر بولتون به ایران درباره اینكه «هر گونه حمله به منافع آمریكا و متحدان ما با واكنش بی رحمانه مواجه خواهد بود» از سوی فرمانده كل قوا مطرح می شد. در دولت كنونی آمریكا، مشاور امنیت ملی آمریكا برای طرح چنین تهدیدهایی جسارت پیدا كرده است. مك كنزی نیز با او موافق است و استدلال ها و دیدگاه های او را تایید كرده است.
وی به مخاطبان خود در بنیاد دفاع از دموكراسی ها گفت، اعزام نیروهای بیشتر به منطقه تحت مسئولیت او «این پیام روشن و بسیار دقیق را به ایران ارسال می كند كه هر گونه حمله به منافع آمریكا با پاسخ بی رحمانه مواجه خواهد شد.» وی ادامه داد اگر جنگ رخ دهد این یك جنگ عادلانه نخواهد بود.
استاد دانشگاه بولتون تصریح كرد: چه قدر خوب بود اگر مك كنزی در میان بلوف ها و تهدیدهایش، دقایقی را صرف توضیح این مساله می كرد كه چرا تلاش های گذشته نیروهای آمریكایی باعث ایجاد ثبات در منطقه نشده است.
مك كنزی سخنان خود را به این جمله «جرج واشنگتن» پایان داد كه «آمادگی برای جنگ یكی از موثرترین ابزارها برای حفظ صلح است.» این یك جمله ستودنی است اما باید پرسید جرج واشگتن به عنوان اولین رئیس جمهور آمریكا درباره افتضاحی كه ایالات متحده آمریكا در حوزه اختیارات سنتكام در چند دهه گذشته به بار آورده، چه تصوری می تواند داشته باشد.
اروپام ** 9158 ** 1071