85 هزار هكتار از اراضي كشاورزي گيلان نوسازي شده است

رشت - ايرنا - رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان با اشاره به انجام تجهيز و نوسازي 85 هزار هكتار از اراضي كشاورزي در اين استان، گفت كه گيلان، رتبه نخست كشورزي در اجراي اين طرح را دارد.

علي درجاني روز چهارشنبه در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: كشاورزي گيلان بيشترين اعتبارات را در سفر رئيس جمهوري به استان دريافت كرده و اين اعتبارات در حوزه تجهيز اراضي، توسعه و ساماندهي آب بندان ها، ساماندهي اراضي ملي و كشاورزي در قالب حدنگاري (كاداستر) پيش بيني و اختصاص خواهد يافت.
وي با اشاره به اينكه ستادي براي تهيه برنامه و برش‌هاي شهرستاني تشكيل شده ، گفت: در اين ستاد اولويت‌ها مشخص و مشكلات بر اساس اين اولويت بندي ها حل خواهد شد.
درجاني با بيان اينكه گيلان در حوزه تجهيز و نوسازي اراضي كشاورزي در ميان سه استان توليد كننده برنج جايگاه اول را دارد، بيان كرد: از حدود 130 هزار هكتاري كه در اين سه استان تجهيز و نوسازي شده، 85 هزار هكتار در گيلان است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان با اشاره به اينكه تجهيز و نوسازي 20 هزار هكتار از اين اراضي طي دو سال از برنامه‌هاي مصوب سفر رئيس جمهوري گفت: در حوزه پرداخت تسهيلات كشاورزي نيز در قالب طرح‌هاي روستايي بيش از 55 درصد اعتبارات در حوزه كشاورزي در سال گذشته جذب شده كه اين ميزان معادل 130 ميليارد تومان است.
گيلان 238 هزار هكتار شاليزار دارد و با توليد ۷۰۰ هزار تن برنج سفيد و درآمد حدود 10 هزار ميليارد توماني، دومين استان برنج خيز كشور است.
گيلان در ۱۵ محصول كشاورزي رتبه هاي اول تا سوم كشور را دارد؛ در زمينه توليد فندق، گل گاوزبان، چاي، نوغان، بادام زميني، مرغ گوشتي و بوقلمون رتبه نخست و در زمينه توليد كيوي، برنج، خاويار، و مرغ مادر نيز در كشور دوم است.
7296/2007