تجار افغان از كارشكنی آمریكا در تبادلات مالی چابهار می گویند

تهران- ایرنا- بر خلاف آنكه وزارت خارجه آمریكا از تمدید معافیت بندر چابهار از تحریم ها علیه ایران خبر داده است، اما تجار افغان می‌گویند،این كشور همچنان در تبادلات تجاری كالاهای صادراتی افغان از بندر چابهار ایجاد اخلال می‌كند.

به گزارش شبكه طلوع نیوز، مقامات اتاق بازرگانی صنعت و تجارت افغان می‌گویند، تحریم‌های آمریكا علیه ایران یكی از چالش‌های اصلی توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری تجار افغان از طریق بندر چابهار ایران است.
«خان جان الكوزی» سرپرست اتاق تجارت و صنایع افغانستان در مصاحبه با طلوع نیوز می‌گوید، حداقل 50 كانتینر كالاهای افغان آماده صادرات به كشورهای هند و چین از طریق بندر چابهار هستند اما صادرات این كالاها به دلیل اختلالات تبادلات مالی كه آمریكا فراهم كرده با مشكل همراه شده است.
الكوزی می‌افزاید آمریكا اجازه نمی‌دهد تا بانك‌های افغانستان و هند تبادلات مالی داشته باشند. وزارت صنعت و تجارت افغانستان نیز با پذیرش مشكلات پیش آمده در مورد تبادلات مالی می‌گوید به دنبال حل این مشكل است.
در همین رابطه «سمیر رسا» سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفت: دولت‌های افغانستان و هند به دنبال حل این مشكل هستند تا دو كشور بتوانند به تجارت خود از طریق بندر چابهار ادامه دهند.
«آلیس ولز» معاون وزارت خارجه امریكا در امور آسیای جنوبی و مركزی در دیدار با سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان بر ادامه تمدید معافیت بندر چابهار از تحریم‌های آمریكا خبر داد.
آساق**9473**1663**