27هزار میلیاردریال برای كشاورزان خسارت دیده در سیل اختصاص یافت

تهران- ایرنا- هیات وزیران به پیشنهاد وزیر كشور و تایید سازمان برنامه و بودجه، مبلغ 26 هزار و 910 میلیارد و 50 میلیون ریال به صورت هزینه ای برای جبران خسارت بخش های كشاورزی خسارت دیده ناشی از وقوع سیل ابتدای سال 98 اختصاص یافت.

در اجرای بند تصویب نامه 31 فروردین 98 هیات وزیران این مبلغ در اختیار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها قرار می‌گیرد، تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.
وزارت جهاد كشاورزی، روز چهارشنبه اعلام كرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها مكلفند ضمن نظارت بر روند پیشرفت فیزیكی، گزارش عملكرد خود را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه كشور ارائه كنند تا آن سازمان متناسب با عملكرد، تخصیص اعتبارات مذكور را به استان ذی‌ربط ابلاغ كنند.
وزارت جهاد كشاورزی موظف است ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملكرد خود را در مقاطع زمانی سه ماهه به وزارت كشور (سازمان مدیریت بحران كشور) و سازمان برنامه و بودجه كشور ارسال كنند.
براساس این مصوبه، بند (2) تصویب‌نامه 31 فروردین به شرح زیر اصلاح می‌شود: مبلغ 25 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه بانكی (با كارمزد چهاردرصد) در مرحله اول با اولویت نسبت به سایر تكالیف قرض الحسنه سیستم بانكی با راهبری بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانك های عامل به شرح جدول زیر با معرفی سازمان جهاد كشاورزی استان و با ضمانت زنجیره‌ای برای جبران خسارات ناشی از سیل فروردین سال 1398 در همه استان‌های آسیب‌دیده در بخش كشاورزی پرداخت می‌شود. بدهی و معوقات و چك برگشتی احتمالی آسیب‌دیدگان به بانك‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.
توزیع سهم استانی تسهیلات بانكی این تصویب‌نامه از طریق قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده وزارت كشور و توزیع بانكی این تسهیلات نیز از سوی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد تا با معرفی سازمان جهاد كشاورزی استان به منظور جبران خسارت ناشی از سیل در استان‌های سیل‌زده اقدام شود.
سازمان برنامه و بودجه كشور مانده مطالبات معوق شامل اصل و كارمزد تسهیلات اعطایی به خسارت‌دیدگان را تضمین و تعهد می كند و هزینه‌های یادشده پس از اعلام بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در لوایح بودجه سال‌های بعد پیش‌بینی و منظور كرده و به شبكه بانكی پرداخت كند. این تضمین نافی مسئولیت بانك‌های عامل در وصول مطالباتشان نیست.
اقتصام *9186 * 3063