خرازی: ایران برای پاسخگویی به هر اقدامی كاملا آماده است

تهران- ایرنا- رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: اگر آمریكا بخواهد به هر نحوی مداخله نظامی كند، ایران برای پاسخ‌گویی محكم كاملا آماده است و آمریكایی‌ها هم خودشان این را به‌خوبی می‌دانند.

به گزارش شورای راهبردی روابط خارجی، «سیدكمال خرازی» در گفت وگو با شبكه خبری فرانس24 رویداد اخیر در آب‌های عمان برای تعدادی از نفت‌كش را مشكوك توصیف كرد و افزود: باید برای روشن شدن واقعیات تحقیق شود. در شرایط خطرناك كنونی این قبیل رویدادها ممكن است از سوی طرف سومی برای ایجاد تنش و بی‌ثباتی انجام گیرد.
وی درباره ادعای رییس جمهوری آمریكا مبنی بر آمادگی برای مذاكره با ایران نیز اظهار داشت: هدف او این است فشارهای بیشتری بر ایران وارد كند. تلفن كردن به وی هیچ فایده‌ای ندارد زیرا با كره شمالی هم به نتیجه‌ای نرسید.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به فرصت دو ماهه‌ای كه ایران برای عمل به تعهدات برجامی خود به اروپا داده است، تصریح كرد: امیدوارم اروپایی‌ها در این دوماه كاری بكنند تا ایران مجبور نباشد از این جلوتر برود.ما انتظار داریم اروپا به گونه‌ای عمل كند كه توافق هسته‌ای حفظ شود و اقتصاد ایران كاركرد عادی خودش را داشته باشد.
خرازی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال افزایش تنش بین ایران و آمریكا گفت: واقعیت این است كه شرایط بسیار خطرناكی وجود دارد و مهم است كه همه محتاط باشیم تا از هرگونه درگیری اجتناب شود. زیرا به دلیل خصومت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریكا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفت و ما نیز متقابلاً سنتكام را یك سازمان تروریستی اعلام كردیم.اگر آن‌ها بخواهند كاری علیه ما انجام دهند، خطر درگیری وجود دارد. براین اساس شرایط خیلی حساس است و باید با دقت عمل كرد.
وی افزود: مشخص است كه آمریكا همواره بر ایران فشار وارد كرده است، فراموش نكنیم كه آن‌ها حتی یك هواپیمای مسافربری ایران را سرنگون كردند و در اوایل انقلاب در داستان تسخیر سفارتشان به ایران حمله كردند كه البته هواپیما و بالگردهای آن‌ها در بیابان‌های طبس نابود شد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: دشمنی آمریكا با ایران چیز تازه‌ای نیست اما در شرایط حاضر آن‌ها فشارهای اقتصادی شدیدی علیه ایران اعمال می‌كنند و همان‌طور كه خودشان هم اعلام كرده‌اند به دنبال تغییر نظام سیاسی در ایران هستند. البته در واقعیت آن‌ها به این هدف نرسیده‌اند، زیرا مردم ایران از بلوغ سیاسی بسیار بالایی برخوردار هستند و در برابر فشار آمریكا مقاومت می‌كنند.
خرازی در پاسخ به سوالی دیگر درباره آمادگی ایرانب رای مواجهه با اقدام احتمالی آمریكا هم گفت: اگر آمریكا بخواهد به هر نحوی مداخله نظامی كند ایران برای پاسخ‌گویی محكم به اقدامات نظامی آمریكا كاملا آماده است و آمریكایی‌ها هم خودشان این مهم را به‌خوبی می‌دانند و به همین دلیل است كه اعلام می‌كنند نمی‌خواهند با ایران وارد درگیری شوند.
وی در پاسخ به سوالی دیگری درخصوص احتمال بسته شدن تنگه هرمز اظهارداشت: اگر منافع ملی ایران ایجاب كند ما امكان انجام این كار راداریم. در هر صورت این به میزان صادرات نفت و تامین منافع ایران بستگی دارد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین درباره حادثه ای كه در روزهای اخیر برای چند كشتی در فجیره امارات رخ داده است، گفت: این اتفاق رویداد مشكوكی است و باید برای روشن شدن واقعیات تحقیق شود. در شرایط خطرناك كنونی این قبیل رویدادها ممكن است از سوی طرف سومی برای ایجاد تنش و بی‌ثباتی انجام گیرد. به همین علت انتظار از همه این است كه دقت كنند و تحقیق نمایند تا حقیقت روشن شود و در دام نیفتند.
خرازی در پاسخ به سوالی دیگری مبنی اینكه بنابراین آیا شما دست داشتن ایران در این حوادث را رد می‌كنید؟ گفت: قطعا اینطور است. مشخص است كه ایران هرگز دخالتی در این ماجرا نداشته است و ارتباطی با آنچه اتفاق افتاد ندارد و باید تحقیق شود تا عناصر دخیل در این حادثه معلوم شوند.
وی در پاسخ سوالی دیگر درباره طرف سومی كه ممكن است این خرابكاری را انجام داده باشد،اظهارداشت: هنوز من اطلاعاتی دراین‌باره ندارم تا بتوانم درباره آن صحبت كنم. به همین علت است كه تاكید می‌كنم باید تحقیق شود تا عناصر درگیر در این حادثه مشخص شوند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین درخصوص اقدامات اخیر ترامپ اعم از تشدید فشارهای اقتصادی، و دادن شماره تلفن برای تماس با ایران و اینكه آیا می‌توان به این امید داشته كه به كاخ سفید تلفن شود؟، یادآور شد: قطعا این اتفاق نمی‌افتد و به وی تلفن زده نمی‌شود. فراموش نكنید رییس جمهور ترامپ علاقه‌مند‌است به هر قیمت كه شده با همه ملاقات كند و عكس یادگاری بگیرد و برای خودش تبلیغ كند.
خرازی ادامه داد: ما نمی‌توانیم به آمریكا اعتماد كنیم، فراموش نكنید كه آن‌ها از توافق هسته‌ای خارج شدند. آن‌ها قوانین بین‌المللی را نقض كردند، زیرا این توافق هسته‌ای با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده بود و خود آمریكایی‌ها نیز به آن رای داده بودند.
خبرنگار فرانس 24 در ادامه سوال كرد: ولی چرا باید دست دراز شده وی را رد كرد و ارتباط نگرفت؟ وی قبلا این كار را با كره شمالی كرده است؛ زیرا ایران در برابر این شرایط سخت و فشارهای اقتصادی و نظامی كه از آن گفتیم، شاید مطلوب باشد كه پاسخ مثبت دهد و بگوید كه باشد گفت وگو كنیم؟
خرازی پاسخ داد: هدف او این است فشارهای بیشتری بر ایران وارد كند. تلفن كردن به وی هیچ فایده‌ای ندارد زیرا با كره شمالی هم به نتیجه‌ای نرسید.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سوال كه آیا شما فكر می‌كنید كه به طور اساسی، دونالد ترامپ یا اطرافیان وی می‌خواهند با ایران جنگ كنند؟ آیا شما عمق این اندیشه را باور دارید؟ گفت: آن‌ها می‌خواهند شرایطی را ایجاد كنند كه نظام سیاسی ایران عوض شود كه موفق نخواهند شد؛ همچنان كه ادعا كردند كه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نظام ایران سقوط خواهد كرد و دیدیم چنین نشد و آن‌ها می‌بینند كه مردم ایران با وجود همه فشارهای اقتصادی از كشور خود دفاع كرده و استقلال كشور را حفظ كرده اند.
خرازی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اقدمات اخیر ایران در كاهش تعهدات برجامی و مهلت دوماهه به اروپاییها و اینكه آیا ممكن است در نهایت ایران نیز به نوبه خود از توافق هسته‌ای بیرون برود، گفت: این حق ایران مطابق با متن توافق هسته‌ای است كه در صورتی كه طرف مقابل به تعهداتش عمل نكند برخی از تعهداتش را كاهش دهد، این حق بر اساس توافق هسته‌ای برای ایران به رسمیت شناخته‌شده است. این ها دو موردی هستند كه می‌تواند آغازی برای این كار باشند. دو ماه به كشورهای اروپایی فرصت داده‌شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه این كشورها با وجود موضع‌گیری سیاسی در حمایت از اجرای توافق هسته‌ای، اقدام محسوسی انجام ندادند تا مشكلات بانكی و مبادلات تجاری حل شود. این دوماه زمانی است كه اروپا می‌تواند اقدامی بكند. اروپا هنوز سازوكار اینستكس را عملیاتی نكرده است. امیدوارم اروپایی‌ها در این دوماه كاری بكنند تا ایران مجبور نباشد از این جلوتر برود. البته این بدان معنا نیست كه ما می‌خواهیم از توافق هسته‌ای خارج شویم بلكه برعكس از یك حق مصرح در توافق هسته‌ای حكایت دارد. ما انتظار داریم اروپا به گونه‌ای عمل كند كه توافق هسته‌ای حفظ شود و اقتصاد ایران بتواند كاركرد عادی خودش را داشته باشد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سوال كه اگر در پایان این شصت روز خواسته‌های ایران برآورده نشود، آیا ایران از توافق هسته‌ای خارج می‌شود؟ ، گفت: ایران تمهیدات دیگری را اتخاذ خواهد كرد كه بر اساس آن از اجرای برخی تعهدات دیگرش كاسته می‌شود. این به معنی خروج از توافق هسته‌ای نیست.
خبرنگار فرانس 24 در ادامه سوال كرد: شما از اروپایی‌ها ناامید هستید. وزیر امور خارجه فرانسه از «واكنش بد» تهران انتقاد كرده است و از شما دعوت كرد بلوغ سیاسی خود را نشان دهید و به اثبات برسانید. آیا شما اساسا فكر می‌كنید اروپایی‌ها كه می‌گویند می‌خواهند از توافق حمایت كنند و آن را نجات دهند، در نهایت به اینجا رسیده اند كه این توافق نمی‌تواند ادامه حیات دهد بی‌آنكه این موضوع را به زبان بیاورند؟ اظهار داشت: بله در واقع، ما از رفتار اروپایی‌ها ناامید شده‌ایم.
خرازی عنوان كرد: ما انتظار داشتیم كه كشورهای اروپایی صادقانه به تعهداتی كه در قالب توافق هسته‌ای پذیرفته اند، عمل كنند و در این راه تلاش كنند؛ اما چند سال از توافق هسته‌ای می‌گذرد و می‌بینیم كه روابط بانكی و تجاری بین ایران و اروپا برقرار نشده است و در نتیجه، این وضع ناامیدی زیادی در ایران ایجاد كرده است. آنچه ما می‌خواهیم و انتظار داریم این است كه اروپا با اقدامات جدیدی این تاخیر را جبران كند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به سوالی دیگری درخصوص اینكه برای این كار دیر نیست؟ گفت: بی شك هنوز برای اروپا زمان وجود دارد كه اقدامی محسوس انجام دهد و گام اول این است كه اینستكس عملیاتی شود. در واقع این سازوكاری است كه اجازه می‌دهد روابط تجاری ایران و اروپا تا حدی برقرار شود.
خرازی در پاسخ به سوال دیگر درباره محكومیت یك زن ایرانی به جرم جاسوسی به 10 سال حبس و اینكه آیا این پیامی به اروپاست، پاسخ داد: نه اصلا این طور نیست. به طور طبیعی هر كشوری در قبال شهروندانش اگر جرمی از جمله جاسوسی مرتكب شوند از حقوقی برخوردار است و می‌تواند آنها را تحت پیگرد قرار دهد.
وی توضیح داد: فعلا پرونده‌ای نزد دادگاه مفتوح است تا میزان محكومیت وی تعیین شود. تاكید می‌كنم این حقوق عادی هر كشوری است. در فرانسه هم اگر ببینید یك نفر برای یك قدرت خارجی كار می‌كند شما هم قطعا وی را بازداشت می‌كنید. این حقوق هر كشوری است و ما انتظار داریم دیگران در حقوق داخلی ایران مداخله نكنند.
سیام*3061*2021**