۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
کد خبر 83315285
۰ نفر
اراضي منابع طبيعي شميرانات در خطر آتش سوزي قرار دارند

تهران- ايرنا- رئيس اداره منالع طبيعي و آبخيزداري شميرانات اعلام كرد: با توجه به اينكه بارش هاي متناوب امسال انبوهي از علوفه هاي مرتعي در سطح شهرستان بويژه اشكوب اراضي جنگلكاري شده را فرا گرفته، گرم شدن تدريجي هوا بروز حريق و آتش سوزي به همراه خواهد داشت.

حسن شكري روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا خاطرنشان كرد: در سال 96 سطح يكصد هكتار و در سال 97 حدود 30 هكتار از مراتع و جنگلكاري هاي شهرستان دچار حريق شده اند.
وي ضمن درخواست هماهنگي و برنامه ريزي مسئولان متولي مقابله با بحران براي پيشگيري و خاموش كردن آتش سوزي در اراضي ملي اظهار داشت: اين اداره از امكانات و نيروي انساني بسيار محدودي براي اطفا حريق برخوردار است لذا با توجه به اهميت بالاي اراضي و اكوسيستم طبيعي شميرانات و نص صريح قانون حفاظت و بهره برداري از جنگلها و مراتع كشور، كليه ماموران دولتي اعم از لشگري، كشوري و شهرداري ها كه در مواقع آتش سوزي نزديكي محل باشند موظفند با تمامي وسايل دولتي و شهرداري كه در اختيار دارند با تقاضاي ماموران جنگل باني، ژاندارمري يا بخشداري در آتش نشاني كمك كنند.
اين مقام مسئول افزود: ماموران كشوري و شهرداري كه در ايفاي اين وظيفه مسامحه و قصور كنند بر حسب مورد طبق مقررات مواد 58 و 59 قانون استخدام كشوري مجازات مي شوند؛ همچنين در مورد قصور ماموران لشگري تعقيب و مجازاتشان طبق مقررات و قوانين نظامي خواهد بود.
رئيس اداره منالع طبيعي و آبخيزداري شميرانات ضمن تاكيد بر آتش روشن نكردن در منابع طبيعي شهرستان خطاب به شهروندان توصيه كرد: در صورت مشاهده آتش در عرصه هاي منابع طبيعي با شماره تلفن 1504 امداد جنگل و مرتع و يا با شماره هاي 26507344 – 26507343 يگان حفاظت منابع طبيعي شميرانات تماس حاصل كنند.
شهرستان شميرانات متشكل از شهر شميران (منطقه يك، بخش اعظمي از منطقه سه، شمال و شرق منطقه دو تهران) و دو بخش لواسانات و رودبار قصران با 140 هزار هكتار اراضي ملي در شمال و شمال شرقي تهران واقع شده است.
تهرام/9897//1348