سه ميليون و 200 هزار راس دام عليه آبله واكسيناسيون مي شوند

كرمانشاه- ايرنا- رئيس اداره بهداشت و مديريت بيماري هاي دامي اداره كل دامپزشكي استان كرمانشاه گفت: بهار امسال بين سه ميليون و 200 هزار راس تا سه ميليون و 500 هزار راس از دام هاي سبك (گوسفند و بز) استان عليه بيماري آبله واكسيناسيون مي شوند.

مجيد همتي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در راستاي كنترل و پيشگيري از بيماري هاي دامي و حفظ بهداشت عمومي جامعه از طريق مصرف گوشت سالم عمليات ملي واكسيناسيون عليه بيماري ويروسي آبله در تمام گله هاي گوسفند و بز موجود در سطح استان آغاز شده است.
وي با اشاره به اينكه همكاري دامداران در انجام موفقيت آميز و پوشش 100 درصدي واكسيناسيون اين دام ها در سطح منطقه بسيار مهم است از تمام دامداران در خواست كرد در راستاي جلوگيري از بروز و شيوع اين بيماري در منطقه و تلفات و خسارات ناشي از آن همكاري لازم را با اكيپ هاي واكسيناسيون اداره دامپزشكي داشته باشند تا امنيت لازم دام ها بر عليه اين بيماري ويروسي به صورت كامل ايجاد شود.
همتي با بيان اينكه واكسيناسيون جمعيت دامي استان همه ساله در راستاي پيشگيري از اين بيماري ويروسي دامي توسط اين اداره انجام مي گيرد، در همين راستا عمليات واكسيناسيون در روستاي كريم آباد، شهرستان صحنه با همكاري اداره دامپزشكي شهرستان صحنه صورت گرفت.
وي ادامه داد: خسارت هاي ناشي از بيماري آبله بسيار قابل توجه است و در صورت بروز اين بيماري، تلفات در بره و بزغاله هاي تازه متولد شده تا 100 درصد هم مي رسد و اين مهم، انجام واكسيناسيون براي پيشگيري از اين بيماري را ضروري دانست.
او از دامداران خواست تا براي واكسيناسيون رايگان دام هاي خود با اكيپ هاي دامپزشكي همكاري كرده و تا حد ممكن از جابجايي دام هاي خود تا پايان واكسيناسيون صرف نظر كنند.
به گفته همتي، واكسيناسيون دام هاي سبك عليه بيماري آبله از اواخر فروردين شروع شده و تا پايان خرداد ماه ادامه پيدا خواهد.
به گزارش ايرنا؛ از مجموع كشتارگاه هاي استان، يك كشتارگاه صنعتي دام در بيستون و 12 كشتارگاه سنتي نيز در مابقي شهرستان هاي استان فعال است.
همچنين اكنون پنج كشتارگاه صنعتي طيور نيز در استان كرمانشاه فعال است.
در استان كرمانشاه چهار ميليون و 650 واحد دامي و بيش از يك هزار و 333 واحد دامپروري صنعتي شامل 700 واحد مرغداري گوشتي صنعتي، 176 واحد گاوداري شيري، 181 واحد پرواربندي گوساله و 219 واحد پرواربندي بره فعال است.
در اين استان همچنين 24 واحد مرغداري تخمگذار، 13 واحد پرورش بوقلمون صنعتي، 9 واحد مرغ مادر گوشتي، چهار واحد جوجه كشي، 2 واحد مركز پرندگان زينتي، پنج واحد پرورش شترمرغ و بيش از 309 هزار كلني زنبور عسل و ساير واحدهاي بخش روستايي و عشايري وجود دارد.
در استان كرمانشاه سالانه بيش از 451 هزار تن انواع محصولات دامي شامل 336 هزار تن شيرخام، 36 هزار و 300 تن گوشت قرمز، 63 هزار و 800 تن گوشت طيور، 11 هزار و 100 تن تخم مرغ و چهار هزار و 83 تن عسل توليد مي شود.
3033/8066