مجوزی برای افزایش قیمت تن ماهی صادر نشده است

تهران- ایرنا- مدیركل نظارت بر محصولات كشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان گفت: این سازمان هیچ مجوزی برای افزایش قیمت تن ماهی صادر نكرده است و با افزایش غیرمنطقی قیمت ها برخورد می شود.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علیرضا رستمی» روز چهارشنبه افزود: هرچند كنسرو تن ماهی از جمله اقلام اولویت نخست و مشمول قیمت گذاری تكلیفی و تثبیتی این سازمان و كارگروه تنظیم بازار نیست، اما واحدهای تولیدی مكلف به رعایت ضوابط قیمت گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها و درصدهای سود و ضرایب عمده و خرده فروشی خواهند بود.
وی تاكید كرد: در صورت افزایش غیرمتعارف قیمت یا وصول شكواییه در این زمینه، موضوع مورد رسیدگی این سازمان قرار خواهد گرفت.
این مقام مسئول با استناد به مصوبه كارگروه تنظیم بازار، گفت: كنسرو تن ماهی و محصولات مشابه مشمول قیمت گذاری تثبیتی نبوده و قیمت آن با توجه به كیفیت، برند و نوع بسته بندی براساس ضوابط قیمت گذاری مصوب هیأت تعیین و تثبیت قیمت ها و با رعایت سود و ضرایب عمده و خرده فروشی مصوب كمیسیون هیات عالی نظارت توسط واحدهای تولیدی تعیین می شود.
پیش از این نرخ هر كنسرو ماهی تن معمولی بین 6500 تا 7200 تومان بود كه اكنون به حدود 12 تا 13 هزار تومان افزایش یافته است؛ هر قوطی تن ماهی با كیفیت تر نیز – بسته به نشان آن – هشت هزار و 900 تومان تا 9 هزار تومان بود اما همان ها، اكنون 14 هزار و 900 تومان تا 15 هزار و 500 تومان قیمت خورده است.
البته قیمت كنسرو های ماهی با روغن زیتون، بالاتر از این ارقام بود؛ به عنوان نمونه، قیمت هر عدد كنسرو ماهی 180 گرمی با روغن زیتون پیش از این 12 هزار تومان بود كه در قیمت گذاری جدید، به 18 هزار و 400 تومان افزایش یافته است.
در این ارتباط، «سید محمد میررضوی»، دبیركل سندیكای صنایع كنسرو ایران، پیشتر در گفت وگو با ایرنا، افزایش قیمت ها را اجتناب ناپذیر دانست و گفت: علت اصلی افزایش قیمت تن ماهی، خروج ماهی از گروه كالایی یك و اختصاص نیافتن ارز 4200 تومانی برای واردات آن است.
اقتصام*3065** 3063