۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۵
کد خبر: 83315244
۰ نفر
سیل به 2 هزار كیلومتر از راههای مازندران خسارت زد

ساری - ایرنا - مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران گفت كه بر اساس آخرین برآورد ، سیل اواخر اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه امسال به 2 هزار و 126 كیلومتر از راههای استان خسارت وارد كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، عباسعلی نجفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود : درمجموع حدود 20 درصد از راههای مازندران بر اثر این حادثه طبیعی دچار خسارت شد.
وی بیشترین خسارت را مربوط به راههای روستایی با یكهزار و 278 كیلومتر اعلام كرد و گفت : بر اثر سیل به 60 دستگاه پل و ابنیه راههای استان هم بین 10 تا 50 درصد خسارت وارد شد كه در نوع خود بی سابقه بوده است.
نجفی ارزش ریالی خسارت های ناشی از سیل به ابنیه و راهها را در مجموع حدود سه هزار میلیارد ریال برآورد كرد و افزود : تاكنون تنها یكصد میلیارد ریال اعتبار از محل بودجه استانی و ملی برای جبران خسارت های ناشی از سیل در حوزه راهسازی به استان اختصاص داده شد.
بر اساس مقررات ملی ، وزارت راه و شهرسازی برای جبران خسارت های ناشی از سیل در حوزه راههای اصلی اعتبار اختصاص می دهد و اعتبار مورد نیاز برای راههای فرعی و روستایی باید از محل بودجه استانی تامین شود.
** رانش مشكل پس از سیل در مازندران
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران رانش را مشكل پس از وقوع سیل در جاده های این استان برشمرد و گفت : براثر سیل یكهزار و 890 كیلومتر از سطح راهها در 475 نقطه دچار رانش و ریزش شده است.
وی افزود: در شرایط فعلی براساس ضرورت راههای این مناطق برای برقراری تردد به طور موقت باز است و امیدواریم با اختصاص اعتبار از محل بودجه سال 98 بخشی از این راهها بازسازی و مرمت شود.
مدیركل راهداری از كمبود ماشین آلات و فرسودگی آنها به عنوان مشكل خدمت رسانی در 10 هزار و 400 كیلومتر راه اصلی و فرعی یاد كرد و توضیح داد : هم اكنون حدود 30 درصد از ماشین آلات موجود راهسازی فرسوده است و نیاز به تعمیر دارد و به دلیل مشكل ناشی از تحریم و تامین قطعات ، تعمیر آنها هم دچار مشكل است.
وی برنامه راهداری را در آینده بهره گیری از ماشین آلات بخش خصوصی به صورت اجاره ای بیان كرد و اظهار داشت : در سیل اخیر حدود 80 دستگاه ماشین آلات راهسازی از بخش خصوصی به اجاره گرفته شد و توانست كمك كار خوبی برای رفع مشكل در این حادثه باشد.
براثر سیل اسفند 97 و فروردین ماه 98 حدود یك هزار و 800 میلیارد تومان به تاسیسات زیرساختی، واحدهای مسكونی و مزارع كشاورزی خسارت وارد شد و هفت نفر نیز جان خود را از دست دادند.
6982/1654