پرونده معدن آلبلاغ اسفراین روی میز معاون سازمان محیط زیست

بجنورد - ایرنا - نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی اعلام كرد: پرونده معدن سرب آلبلاغ این شهرستان، برای بررسی و تعیین تكلیف در اختیار معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست قرار گرفته است.

هادی قوامی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به دیدار خود با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: در این نشست با تاكید بر توانمندسازی اهالی منطقه و بهره برداری مناسب از ظرفیت این معدن، این سازمان با لحاظ حفظ محیط زیست، پیشنهاد خود برای ساماندهی و ثبت معدن سرب آلبلاغ را بدهد.
وی با اشاره به اعزام تیم های كارشناسی محیط زیست و وزارت صمت به این منطقه در هفته جاری افزود: امید است پس از اعلام نتیجه بررسی و گزارش این تیم و جمع بندی نظرات، راهكار خوبی در این زمینه ارائه شود.
برداشت غیرمجاز از یك معدن تازه یافته شده سرب و روی در ارتفاعات سخت گذر آلبلاغ در منطقه حفاظت شده ساریگل اسفراین در سال جاری با هجوم سودجویان به این منطقه شدت گرفته است.
این معدن در منطقه زیر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و از این رو سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تاكنون در ثبت آن ناكام مانده است.
استفاده از شیوه های غیراصولی و رعایت نكردن موارد ایمنی در برداشت سنگ سرب و روی این معدن، هفته گذشته به ریزش كوه و مرگ یك شهروند اسفراینی و مجروح شدن یك تن دیگر منجر شد.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 كیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.
5132/7189