یك حلقه مار از داخل تصفیه خانه تویسركان زنده گیری شد

همدان- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست تویسركان گفت: یك حلقه مار غیرسمی 1.5 متری از داخل تصفیه خانه مركزی فاضلاب شهر تویسركان زنده گیری شد.

كرمعلی گیلانه روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: پس از مشاهده مار توسط كاركنان تصفیه خانه، این موضوع به یگان حفاظت محیط زیست تویسركان اطلاع رسانی شد و با حضور تیمی در محل، با استفاده از وسیله مخصوص مار زنده گیری، سپس در محل مناسبی رها سازی شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست تویسركان افزود: با ورود به فصل گرم سال احتمال حضور و مشاهده مار در مزارع، باغ و طبیعت بسیار زیاد است بنابراین به طبیعت گردان، كشاورزان و باغداران توصیه می شود از كشتن مار پرهیز كنند.
گیلانه اضافه كرد: همچنین در صورت مشاهده مار در مناطق مسكونی موضوع را به آتش نشانی یا محیط زیست اطلاع رسانی كرده و از دست زدن و نزدیك شدن به مار پرهیز كنند.
وی با بیان اینكه مارها به سه دسته سمی، نیمه سمی وغیرسمی تقسیم بندی می شوند گفت: در استان همدان 2 نوع مار سمی، سه نوع نیمه سمی، 16 نوع غیر سمی شناسایی و مشاهده شده است بنابراین هر ماری سمی و خطرناك نیست.
رییس اداره حفاظت محیط زیست تویسركان توضیح داد: مارهای غیر سمی، غدد سم و دندان نیش ندارند و تنها با دندان های ریزی كه دارند ایجاد خراش و زخم می كنند كه این خراش می تواند ایجاد عفونت های شدید كند.
گیلانه افزود: در صورت مار گزیدگی بدون اتلاف وقت باید به مراكز درمانی مراجعه كرده و به هیچ عنوان شخص مار گزیده نباید رانندگی كند.
وی اضافه كرد: در مناطق نزدیك رودخانه ها احتمال حضور مار وجود دارد بنابراین باید هنگام اسكان در این مناطق احتیاط كرد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست تویسركان اظهار داشت: شهروندان هنگام حضور در مناطق كوهستانی و دیم احتیاط بیشتری كنند چرا كه زیر سنگ ها احتمال حضور مار وجود دارد پس از جابجایی سنگ ها خودداری شود.
گیلانه گفت: در صورت اتراق شب هنگام در طبیعت باید مواد غذایی به خصوص «گوشتی» كه دارای بو هستند را از محل استراحت و چادر دور نگه داشت چرا كه به علت قدرت بویایی بالای مار ، آنها به محل نگهداری مواد گوشتی مراجعه می كنند.
وی افزود: همچنین برای چادر زدن از زمین های مسطح و بدون شیار و ترك استفاده كنید و در صورت امكان در فصل گرما در اطراف چادر یا منزل خود چراغ روشن كنید چون مارها از نور گریزان هستند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست تویسركان تاكید كرد: در صورت مشاهده مار بهترین كار ، تغییر مسیر حركت است و باید از جابجا كردن این گونه جانوری خودداری كرد.
گیلانه اضافه كرد: اگر تنها راه برای در امان ماندن از گزش فرار است بهتر است به صورت مارپیچ یا زیگزاگ از مار دور شوید تا جهت یابی مار مختل شود.
وی گفت: ارتفاعات نظیر دیوارها و بالای درختان و خانه های حاشیه روستا محل تردد مارها است و نباید نزدیكی انبار هیزم، راه ورود به غارها و تلابها خوابید.
رییس اداره حفاظت محیط زیست تویسركان افزود: در صورت مواجهه با مار در محل سكونت، در مواقع ضروری می توان از حشره كش ها یا كپسول مهار آتش استفاده كرد چرا كه گاز این نوع كپسول سرد كننده بوده و موجب مهار جانور می شود.
گیلانه بیان كرد: هیچ جانداری بدون هدف آفریده نشده و مارها با كنترل جمعیت جوندگان نظیر موش و خرگوش و بسیاری از حشرات و پرندگان، نقش مهمی در اكوسیستم طبیعی دارند.
7526/2087

سرخط اخبار استان‌ها