سیر تولیدی كشاورزان پارس آباد خرید توافقی می شود

اردبیل - ایرنا - فرماندار پارس آباد مغان با اشاره به تلاش های انجام گرفته برای رفع مشكلات كشاورزان این شهرستان گفت: به احتمال قریب به یقین در روزهای آتی خرید توافقی سیر برای جلوگیری از سوء استفاده های دلالان محقق خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، علی علایی در نشست بخشداران و دهیاران این شهرستان از گسترش كشت سیر در اراضی مغان انتقاد كرده و افزود: كاهش سطح زیر كشت گندم و افزایش كاشت سیر بی تدبیری بوده است.
وی بیان كرد: كاهش سطح كشت گندم بعنوان یك محصول مهم و استراتژیك و اختصاص اراضی وسیعی از منطقه به كاشت سیر و اشباع بازار نتیجه بی تدبیری است كه در گذشته صورت گرفته است.
او اضافه كرد كه اشباع بازار و كاهش شدید قیمت سیر كشاورزان را متضرر و ورود دلالان بر مشكلات افزوده و با خرید توافقی تلاش خواهد شد تا از سیركاران حمایت شود.
فرماندار پارس آباد به خرید تضمینی پنبه و توزیع بذر آن اشاره كرد و گفت: خرید تضمینی پنبه جزو اولویت های دولت بوده و در این راستا 58 تن بذر پنبه در بین كشاورزان منطقه توزیع و 38 تن دیگر نیز از گمرك ترخیص شده و بزودی به زاراعان عرضه خواهد شد.
علایی همچنین از تخصیص 37 میلیارد ریال اعتبار از محل ارزش افزوده به دهیاران در سال 97 خبر داد و یادآور شد: بر اساس محاسبات انجام شده بیش از 70 درصد این اعتبارات در امورات عمرانی هزینه شده است.
اهالی 247 آبادی با 72 هزار نفر جمعیت در شهرستان پارس آباد زندگی می كنند كه 41 درصد جمعیت این شهرستان را تشكیل می‌دهد.
132 روستا در این شهرستان دارای دهیاری هستند ، 27 دهیاری در حوزه مركزی ، 64 دهیاری در حوزه اصلاندوز ، 27 دهیاری در حوزه بخش اسلام آباد و 14 دهیاری در حوزه بخش تازه كند وجود دارد و 15 روستا نیز فاقد دهیاری است.
6016