دیوار مرزی تركیه موجب قطع ارتباط ژنتیك حیات وحش نشود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، وجود دیوار مرزی تركیه و ایران را از جنبه تروریسم و امنیت به نفع هر دو كشور دانست و گفت: باید راهكارهایی دیده شود تا این دیوار مانع تردد، ایجاد مشكل آبشخور و قطع ارتباط ژنتیك حیات‌وحش در دو كشور نشود، چون جبران این اتفاقات امكان‌پذیر نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، عیسی كلانتری در دیدار با سفیر تركیه در ایران از گام‌های مؤثر و مفیدی كه دو كشور می‌توانند در زمینه محیط‌زیست و بهبود آن در منطقه بردارند صحبت كرد.
كلانتری درباره دریاچه ارومیه و انتقال آب از دریاچه وان به ارومیه گفت: این امكان وجود دارد كه آب اضافی از دریاچه وان، وارد دریاچه ارومیه شود، زیرا خشك شدن دریاچه ارومیه تهدیدی جدی برای منطقه خواهد بود.
كلانتری همچنین در خصوص مسئله خشكسالی در ایران گفت: متأسفانه كشور ایران از سال 1378 تاكنون شاهد خشكسالی است و فقط در این 20 سال، سه سال پربارش داشته‌ایم كه امسال هم جزو همان سالهاست.
وی با اشاره به توانمندی تركیه در خصوص تولید فیلتر خودروهای دیزلی گفت: آلودگی هوا در كلان‌شهرها یكی از موضوعات مهم كشور ماست و خودروهای دیزلی یكی از علل این آلودگی است از این رو از كشور تركیه می‌خواهیم كه در زمینه ساخت این فیلترها به ایران كمك كند.
همچنین «دریا اورس» سفیر جمهوری تركیه در ایران در این دیدار گفت: تهران یكی از زیباترین شهرهایی است كه دیده‌ام و ایران، وطن دوم، دوست و متحد ما در شرایط مختلف بوده است، ضمن اینكه تركیه، مانند همیشه آماده همكاری‌های محیط زیستی و تكنولوژیك با ایران است.
علمی 9014** 1055