۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
کد خبر 83315156
۰ نفر
سیگار؛ متهم ردیف اول بیماری آسم

همدان- ایرنا- دود اسپند، سرما و آلودگی هوا، فست فودها ، مواد نگهدارنده و افزودنی های غذایی از موارد حمله و تشدید كننده بیماری آسم به شمار می رود اما دود سیگار در این بین متهم ردیف اول است .

به گزارش ایرنا، علت نامگذاری روزهایی از سال به نام بیماری های شایع، در واقع گسترش آگاهی در خصوص پیشگیری و كنترل بیماری و مراقبت از بیماران است.
روز جهانی آسم، رویدادی مهم در تقویم سلامت همه كشورهای جهان به شمار می رود و علت اهمیت این روز، شیوع بالای آسم در جهان است.
امسال شعار «شیوع رو به رشد آسم را متوقف كنیم» برای این روز انتخاب شده تا با مشاركت ذینفعان و برنامه ریزی و تعامل برای پیشگیری و كنترل این بیماری اقدام كرد.
بر اساس گزارش های در دسترس، شیوع آسم در سراسر دنیا روبه افزایش بوده و به ویژه در جوامعی كه سبك زندگی غربی را پیدا كرده و شهرنشین شده‌اند، بیشتر دیده می‌شود.
پیش بینی می‌شود تا سال 2030 میلادی بیماری انسداد ریوی مزمن (C OPD) به سومین عامل مرگ و میر در جهان بعد از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها تبدیل شود.
در این باره مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان در گفت و گویی تفصیلی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این استان برنامه غربالگری تاكنون اجرایی نشده بنابراین آماری در مورد مبتلایان به بیماری آسم وجود ندارد.
دكتر راضیه السادات میر معینی افزود: آسم در حقیقت زمینه افزایش حساسیتی است كه فرد دارد سپس حساسیت او با عوامل محیطی تحریك می شود.
وی اضافه كرد: این تحریك اگر به درجه ای برسد كه دارای علائمی باشد در یك فردی به صورت آلرژی این حساسیت بروز كرده و در شخص دیگری میزان حساسیت به قدری بالا می رود كه به صورت علائم آسم ظاهر می شود.

** ابتلای 9 درصد افراد بالغ و 11 درصد كودكان به آسم
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان بیان كرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته شیوع آسم در افراد بالغ 9 درصد و كودكان 11 درصد است و از این تعداد مبتلایان به آسم 10 درصد دچار آسم شدید هستند و نیاز به بستری در بیمارستان و دریافت دارو دارند.
میرمعینی تاكید كرد: تحقیقات گویای افزایش روز افزون ابتلا به بیماری آسم است و طبق بررسی های صورت گرفته تا 10 سال آینده 25 درصد، به مبتلایان به آسم افزوده می شود.
وی آلودگی محیط ، آلودگی هوا، نوع تغذیه، تمایل كودكان به مصرف مواد غذایی كه به تازگی رایج شده، مصرف مواد خوراكی رنگی، مواد نگهدارنده كه به غذاها افزوده می شوند مولفه هایی هستند كه در تشدید بیماری آسم تاثیر دارند.
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان افزود: آمارها گویای این است كه چهارمین عامل مرگ و میر، بیماری های تنفسی و مزمن نظیر آسم است.

** ضرورت آموزش به جامعه هدف
میرمعینی گفت: گروه های هدف نظیر دانش آموزان، كارگران فعال در صنایع آلاینده، ماموران راهنمایی و رانندگی، فعالان در نانوایی ها و رانندگان جزو گروه های هدف آموزشی معاونت بهداشتی همدان هستند كه در خانه بهداشت توسط مراقبان سلامت نحوه پیشگیری از این بیماری را آموزش می بینند.
وی ابراز امیدواری كرد: با برگزاری دوره های آموزشی و اطلاع رسانی و آگاه سازی شرایط تحریك كننده بیماری آسم را كمتر كرد.

** دود دست دوم و سوم
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان با بیان اینكه همدان در مصرف سیگار سرآمد است افزود: در گزارش های مستند و نظرسنجی هایی كه توسط كودكان تكمیل شد بیشتر آنها از استعمال سیگار داخل منزل توسط پدرها خبردادند.
میرمعینی اضافه كرد: افزایش مصرف دخانیات و وجود دود دست دوم و دست سوم در خانه موجب بروز و تشدید بیماری آسم می شود.
وی توضیح داد: وقتی یك كودك در منزل حضور دارد حتی اگر پدر در بالكن خانه سیگار بكشد باز هم تاثیر منفی بر روی كودك می گذارد؛ چرا كه پس از استعمال سیگار در داخل محیط بسته اتاق حضور یافته و حتی كودك را در آغوش می كشد.
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان ادامه داد: این در حالی است كه طبق مطالعات تا سه ساعت پس از مصرف سیگار، تنفس فرد سیگاری، آلودگی را در داخل خانه پخش می كند.
میرمعینی اظهار داشت: غبار دود سیگار حتی بر روی مبل و دیگر وسایل خانه نشسته و هنگام تماس فرد به ویژه كودكان با این سطح، احتمال بیماری زیاد است.
وی گفت: دود دست سوم موادی است كه از سیگار كشیدن طولانی مدت در یك فضا پخش شده و نشست غبار آن بر روی وسایل خانه می تواند آلوده كننده از نظر تنفسی و سرطان زا باشد.

** مناطق سردسیر مستعد آسم
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان اظهار داشت: همدان در یك منطقه كوهستانی و سردسیر قرار دارد و در این مناطق بروز آلودگی تنفسی و آلودگی ویروسی بالا است.
میرمعینی بیان كرد: در فصل زمستان به علت بسته بودن در و منفذها و نبود تهویه مناسب در خانه و بروز رطوبت می تواند در بیماری آسم تاثیر بگذارد.
وی افزود: از نظر تغذیه به جز آنهایی كه متمایل به مصرف غذاهای آماده هستند، مصرف سبزیجات و آش ها كه در همدان شایع و مرسوم است علامت تغذیه خوبی است.

** دیگر علائم آسم
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان گفت: ‌سرفه بیماران آسمی خشك است و بیشتر در اواسط و آخر شب و اوایل صبح و یا هنگام ورزش یا برخورد با عوامل خطر محیطی بدتر و مانع از خواب می شود.
میرمعینی تاكید كرد: اگر سرفه كودكی بیش از چهار هفته طول بكشد باید وضعیت بیمار از نظر ابتلا به بیماری آسم بررسی شود.
وی اضافه كرد: «خس خس» نوعی صدای زیر است كه هنگام تنفس و بیشتر در بازدم، هنگام شب و انجام ورزش شنیده می شود؛ خس خس عود كننده نیز از علائمی است كه باید در صورت مشاهده به آسم مشكوك شد.
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان ادامه داد: عمل دم و بازدم در تنفس طبیعی به راحتی و بدون احساس فشار یا كمبود هوا صورت می گیرد اگر بیمار دچار اختلال در تنفس به صورت «تنگی نفس» شود باید به عنوان یكی از علایم مشكوك به آسم به پزشك مراجعه كند.
میرمعینی گفت: وقتی شدت علایم آسم از حد معمول بیشتر شود به آن «حمله آسم» اطلاق می شود و شدت گرفتن حملات آسم سبب مرگ می شود.
وی علائم حمله آسم را شامل شدت گرفتن سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس یا احساس فشردگی قفسه سینه، هر گونه سختی در نفس كشیدن در حین راه رفتن و صحبت كردن، نیاز به استفاده زیاد از داروی تسكین دهنده «سالبوتامول» و كاهش در عدد ثبت شده توسط نفس سنج «پیك فلومتر» به كمتر از مقدار طبیعی بیمار، عنوان كرد.
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان تاكید كرد: مصرف دارو تنها راه كنترل آسم نیست بلكه پرهیز از عوامل محركی كه سبب التهاب مجاری هوایی و بدتر شدن آسم می شوند نیز بسیار مهم است و این عوامل خطر «آغازگر آسم» نامیده می شوند.

** نحوه مواجه با حیوانات
میرمعینی گفت: برای پیشگیری از بروز حساسیت به هیچ وجه اجازه ورود حیوانات دست آموز به رختخواب داده نشود و حیوانات دست آموز از خانه خارج شوند.
وی اضافه كرد: اجازه حضور این حیوانات و سایر حیوانات آموزشی شامل موش و خرگوش در كلاس داده نشود و در آزمایشگاه با تهویه مناسب آزمایش های مرتبط انجام شود.
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان افزود: در صورتی كه كودك حساس به حیوانات است قبل از بازدید از باغ وحش داروی خود را مصرف كند؛ همچنین از به كاربردن بالش یا تشك حاوی پر، پشم و كُرك پرهیز شود.
میرمعینی ادامه داد: بعضی از بیماران مبتلا به آسم به بوهای تند مثل رنگ و اسپری مو، ‌عطر و ادكلن، سفید كننده ها،‌ جوهر نمك و شوینده ها واكنش نشان می دهند و باید از این عوامل محرك در محیط خانه و مدرسه اجتناب كنند.
وی بیان كرد: گرده های گیاهی موجود در فضا ، اغلب سبب آسم و آلرژی های فصلی می شوند و درختانی مثل نارون، كاج، سپیدار،‌ علوفه های هرز در فصل های مختلف مشكل ساز هستند.
مدیر گروه غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان اضافه كرد: در فصل های گرده افشانی با بستن درب و پنجره ها می توان از نفوذ گرده ها به اتاق جلوگیری كرد.
7526/2087