۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۸
کد خبر: 83315148
۰ نفر
تار و پود مشكلات بر دار قالي استان مركزي

اراك - ايرنا - فرش دستبافت استان مركزي از ديرباز در حوزه زيراندازهاي سنتي در كشور و جهان شهرت داشته و تابلويي دلنواز از نقش و رنگ را كه حاصل سرپنجه هنرمندانه بافندگان اين مرز و بوم است، متصور مي كند و پيوند ماندگار تار و پود هنر ايراني را ماندگار كرده است.

به گزارش ايرنا، فرش دستبافت استان مركزي در سال هاي نه چندان دور از رشته هاي اقتصادي مهم استان مركزي بود و به لحاظ درآمدزايي و ارزش افزوده ومصاديق هنري در عرصه توليد و اقتصاد ايران و استان نقش افرين بود و نياز است كه با شيوه هاي موثر احياي اين هنر صنعت از حاشيه به متن صورت پذيرد.
مستندات موجود حاكي از آن است كه فلسفه شكل گيري سلطان آباد (شهر كنوني اراك) هنرصنعت فرش، رشته هاي وابسته و تجارت آن بوده است و توليد فرش دستبافت يكي از پايه هاي اصلي تجارت خارجي اين خطه محسوب مي شده به طوري كه هنوز اسناد كمپاني هاي مهم در اين زمينه موجود است اما با همه اين موضوعات قصه پر غصه فرش استان مركزي امروز به دلايلي در چنگال ركود گرفتار است.
شناخت جايگاه و بررسي آسيب شناسانه ابعاد و زواياي مختلف فرش استان مركزي ضرورتي است كه براي تدوين برنامه كارآمد و نقشه راهبري آينده اين هنرصنعت به عنوان يك ظرفيت بالقوه احساس مي شود.
فرش دستبافت ساروق اراك در سال 1393 با پيگيري هاي مقامات استاني و كشوري در سازمان جهاني مالكيت فكري ( wipo) به ثبت جهاني نشان جغرافيايي رسيد كه اين مهم نقش به سزايي در معرفي هر چه بيشتر اين صنعت استان داشت.

*** نگاهي گذرا به تاريخچه فرش دستبافت استان مركزي
فرش دستبافت بر اساس شواهد، تاريخ و اطلاعات جمع آوري شده محصولي از ذوق و هنرمندي مردم ايران زمين است و قدمت اين دستبافت هاي رنگارنگ و زيبا به حدود دو هزار و 500 سال قبل باز مي گردد.
فرش بافي در استان مركزي قدمتي 200 ساله دارد، فرش ساروق آوازه نيكويي در جهان دارد و بيشتر كشورهاي صاحب هنر، فرش ساروق را به خوبي مي شناسند و امروزه هم هنوز زيراندازهاي دست بافت اين منطقه مورد توجه كشورهاي مختلف دنيا است.
در دهه هاي اخير برخي كشورها نظير چين، مراكش و هند با الگوبرداري از فرش هاي توليدي اراك با روش نوين و برنامه ريزي دقيق در توليد فرش وارد شده و بسياري از توليداتشان را به نام تجاري ساروق به دنيا عرضه مي كنند.
اصالت و ظرافت هاي هنري، طرح و نقش هاي فرش دست بافت اراك، در موزه هاي معروف دنيا جهانگردان بي شماري را به خود جذب مي كند.
اين آثار بي بديل معرف بخش مهمي از فرهنگ و تمدن اين مرز و بوم و جايگاه خاص اراك درقريحه هنري و ظرفيت فرهنگي است، شهرت دست بافته هاي استان مركزي به ويژه اراك از اواسط حكومت ناصرالدين شاه حضوري قابل لمس يافته آوازه جهاني مي يابند.
رئيس خانه فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي معتقد است: موقعيت جغرافيايي و استراتژيك سلطان آباد (اراك فعلي) و قرار گرفتن آن در مسير راه هاي بازرگاني و تجاري كشور شرايطي خاص بوده كه اين منطقه به قطب تجارت فرش تبديل شده و تعداد زيادي از تجار و بازرگانان نخبه اين رشته از كشورهاي مختلف را در خود گردآورده بود.
«محمد هاشم» رياحي بيان كرد: به علت ارزش اقتصادي فرش در سال 1266 هجري شمسي شركت سوييس زيگلر در سلطان آباد اقدام به گشايش نمايندگي كرد و تشكيلات اداري و انبارداري و چرخه مراحل فني مواد اوليه را در اين منطقه رونق داد.
وي تاكيد كرد: بافت قالي و قاليچه هاي نفيس با طرح هاي خاص از ديرباز به صورت حرفه اي و سازمان يافته دراراك و بخش هاي گسترده اي از استان مركزي رونق داشته و قالي مناطق مشك آباد و ساروق با طرح هاي بند ريحان، گل حنا، بوته، ليليان و گل مرغ زبانزد بوده است.
اين پيشكسوت فرش استان مركزي ادامه داد: رج شمار رايج فرش هاي استان مركزي از 20 تا 70 را شامل مي شود كه اين نشانه ظرافت و تخصص و پويايي اين هنر در استان است.
رياحي تاكيد كرد: فرش اراك با رنگ هاي دوغي ساروق، آبي فراهان و روناسي مشك آباد شهرت جهاني يافته است.
وي افزود: رونق و نبوغ ويژه در رنگرزي از نقاط قوت صنعت فرش اراك است و استفاده از روناس، برگ مو، پوست انار، پوست گردو و اسپرك، رايج بوده ودر رنگرزخانه ها تا گذشته اي نه چندان دور بوي رنگدانه هاي طبيعي به مشام مي رسيد.
يك طراح فرش در اراك نيز گفت: فرش استان مركزي به خصوص خطه ساروق اراك تنوع مناسبي از طرح دارد و تفكرمداري و ذوق هنرمندانه ويژگي بارز آن است كه طرح هاي اين منطقه را برجسته كرده است.
«زهره صالحي» افزود: ليليان و بند ريحان در زمره طرح هاي مشهور فرش روستايي و لچك ترنج، افشان، شاه عباسي، جنگلي، شكارگاه، درختي و پيچ، خشتي، شيخ صفي، اسليمي، گل حنا، ماهي، تك بته، نقشه عظيمي، بته مير، شاخ بزي، مستوفي و گل ريز در رسته نقشه هاي شهري استان مركزي است.

*** فرشبافي هنري نمادين از طبيعت
توافق عوامل طبيعت را مي توان در نقوش فرش دستبافت به خصوص نقشه هاي فرش استان مركزي به خوبي ديد، نقوشي كه از خطوط عمودي، افقي و ديگر نقش هاي هندسي و خطوط زاويه دار تشكيل شده است.
خطوط طراحي فرش اراك تدوام نقوش اساطيري است كه ريشه در روزگاراني بسيار دور دارد و وجود نگاره ها و طرح هايي از قبيل ترنج و درخت، لاله باز، لاله بسته و برگ مو، هر كدام نشانه اي از خواست باطني بافندگان براي سرسبزي و خرمي محيط زيست است.
حاشيه لوزي در فرش اراك نشانه اي از حركت آب در يك جوي باريك يا داخل حوضچه و وجود نقش گل خورشيدي در گليم ها حكايت از بركت خورشيد و زايندگي خاك است كه نزد بافندگان روستايي قابل احترام است.
نقش بوته جقه يا بوته ترمه كه حالت درخت سرو خميده را دارد و در عين حال سمبل نجات و زندگي در بافته هاي روستايي و عشاير است به دليل سربلندي و استقامت يكي از نمادهاي زندگي است.
بوته جقه به عنوان سمبل زندگي در طرح هاي بيشتري اعم از قالي، گليم و پارچه رسوخ كرده و در ارتباط با عواطف و حالات روحي بافنده به اشكال مختلفي متجلي شده است و بوته جقه هاي پشت به هم نقش قهر و بوته هاي رو به هم نقش آشتي را دارد و در اندازه هاي متفاوت يكي از درون ديگري، نقش مادر و بچه را دارد.
نقوش خوشه گندم، درختان افشان يا كاج ها، نياز بافندگان به سرسبزي محيط و طول عمر را نشان مي دهد.
فرش ها و گليم هاي بافته شده در هر منطقه از نظر طرح، بافت و رنگ آميزي، مختصات خاص منطقه خود را دارند و تلفيق هوشمندانه طرح ها در فرش اراك، عامل كليدي در شهرت جهاني آن بوده است.
چله كشي ، رفوگري، رنگرزي، طراحي و پرداخت فرش نيز در دو قرن اخير به عنوان حرفه هاي جانبي فرش اراك از رونق برخوردار بوده اند.

*** وضعيت كنوني توليد فرش دستبافت
با تند شدن آهنگ صنعت در اراك از سال 1340 تجربه جديد و تغييرات زيرساختي درآمدي و توليدي با استقرار واحدهاي توليدي و صنعتي آغاز شد كه در اين تجربه جديد ظرفيت وسهم هنر صنعت فرش رنگ باخت.
هرچند كه مسير جديد توليد و درآمد استان به دليل بي برنامگي و توسعه نامتوازن امروز با پيامدهاي عميق آلايندگي محيطي اراك همراه شده اما هنر صنعت فرش با سرمايه اندك و ظرفيت اشتغالزايي بالا و سازگاري با محيط زيست به حاشيه رانده شده است.
امروز هنوز سوسوي كمرنگ اين هنرصنعت در استان مركزي زنده مانده كه بايد به مدد حمايت و برنامه ريزي زنده و پويا شود.
معاون توسعه تجارت خارجي سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مركزي گفت: بيش از 30 هزار بافنده فرش در اين استان شناسايي شده كه 14 هزار و 520 بافنده قالي دستبافت در نقاط مختلف استان مركزي تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي هستند.
«جعفر اصغري» افزود: 12 هزار متر مربع فرش سال 97 در نقاط مختلف اين استان بافته شد كه شهرستان هاي اراك، دليجان، خمين و محلات بيشترين توليد دست بافت سنتي استان مركزي را داشته اند.
وي ادامه داد: ميزان توليد فرش در استان مركزي بر اساس عرضه اين توليدات در فروشگاه ها و نمايشگاه هاي فرش محاسبه مي شود و بسياري از بافندگان توليدات خود را به دلايل مختلف براي فروش عرضه نمي كنند كه با احتساب اين مهم بيش از 20 هزار متر فرش در استان مركزي بافته شده است.
معاون توسعه تجارت خارجي سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي اظهار داشت: 50 ميليارد ريال تسهيلات كم بهره (چهار درصد) به عنوان مشاغل خانگي پارسال براي بافندگان فرش اين استان جذب شد كه 518 متقاضي شخصي و تعداد قابل توجهي كارگاه بافندگي فرش به بانك هاي عامل معرفي و تسهيلات دريافت كردند.
اصغري افزود: سقف پرداخت تسهيلات براي متقاضيان شخصي 100 ميليون ريال و براي كارگاه هاي بافندگي فرش نيز 700 ميليون ريال در نظر گرفته شده بود.
وي بيان كرد: در بازرسي از شهرستان ها و روستاهاي مراكز توليد فرش پارسال بيش از 43 هزار و 850 بافنده فرش كه داراي كارت بافندگي از سازمان صنعت، معدن و تجارت بودند شناسايي و به بيمه تامين اجتماعي معرفي شدند.
معاون توسعه تجارت خارجي سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي افزود: يك هزار و 325 كارت قالي بافي سال گذشته در نقاط مختلف استان صادر شد كه نسبت به سال 1396 بيش از 33 درصد افزايش داشته است.
اصغري ادامه داد: استان مركزي ظرفيت بالايي در توليد فرش دارد به طوري كه فرش ساروق با ثبت جهاني جان تازه اي به اين صنعت استان بخشيده است، بنابراين ارايه تسهيلات و حمايت همه جانبه از فعالان اين عرصه در اعطاي تسهيلات، بازاريابي و فروش محصولات در دستور كار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي قرار دارد.
وي بيان كرد: اگرچه به طور متوسط سالانه بيش از 12 هزار مترمربع انواع قالي دستبافت در استان مركزي توليد مي شود اما اين مهم جاي رشد و توسعه بيشتري در استان دارد و فعالان و علاقه مندان به اين عرصه مي توانند با مراجعه به سازمان صنعت، معدن و تجارت نسبت به دريافت تسهيلات اقدام كنند تا توليد قالي دستبافت استان هر سال بيشتر از گذشته شود.

*** سند راهبردي توسعه فرش بايد در استان مركزي عملياتي شود
استاندار مركزي در خصوص هنر صنعت فرش اين خطه در گفت و گو با ايرنا، گفت: سند راهبردي توسعه صنعت فرش در اين استان بايد عملياتي شود و محور برنامه هاي فعالان اين عرصه قرار گيرد.
سيد«علي آقازاده» افزود: نيازسنجي ها و سلايق مختلف بازارهاي داخلي و خارجي به خوبي در سند راهبردي توسعه فرش استان ديده شده و فعاليت در اين عرصه با عملياتي شدن برنامه ها نظام مندتر مي شود.
وي ادامه داد: فعالان تجاري دست بافته هاي سنتي، بافندگان، رنگرزها و نقاش ها بايد سند راهبردي توسعه فرش استان را در اختيار داشته باشند و با تمام ظرفيت در مسير رسيدن به اهداف اين سند حركت كنند.
استاندار مركزي بيان كرد: بخش دولتي توان حمايت هاي مالي از فعالان عرصه فرش را ندارد اما، مي تواند در بخش هاي نظارتي و هماهنگ كننده در پيشبرد اهداف سند توسعه فرش استان موثر باشد.
آقازاده گفت: صنعت فرش از ديرباز در ايران اسلامي و به خصوص استان مركزي منبع درآمد ارزشمندي براي مردم و براي نظام حاكميتي كشور بوده و اين صنعت در سال هاي اخير با مشكلاتي مواجه شده كه بخش دولتي و خصوصي بايد دست در دست يكديگر داده و مشكلات اين بخش را حل كنند.
وي بيان كرد: در گذشته اي نه چندان دور صنعت فرش دستبافت ايران به خصوص استان مركزي در همه نقاط دنيا شناخته شده بود و صادرات اين هنر صنعت نقش موثري در بالا بردن توليد ناخالص ملي داشت و اكنون نيز مسئولان صنعتي و فرهنگي بايد نسبت به احياي موقعيت فرش ايراني بيش از پيش بكوشند.
استاندار مركزي افزود: احياي فرش دستبافت استان مركزي با نقش آفريني بيشتر و تربيت هنرمندان ماهرو قوي تر در اين عرصه، اين هنر شناخته شده ايراني را كه ريشه در تمدن ايران زمين دارد حاصل مي شود.

*** حمايت از توليد فرش اشتغال پايدار را به دنبال دارد
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي نيز گفت: ايجاد اشتغال اصلي ترين دغدغه دولتمردان است كه برخي بسترها براي آن وجود دارد اما بايد به احياي فرش در استان مركزي به عنوان مهد اين هنرصنعت توجه ويژه شود.
«محمدرضا حاجي پور» افزود: سند راهبري توسعه صنعت فرش استان مركزي با مشاركت و نظريه پردازي تمامي فعالان استان تدوين شده و حركت در مسير راهبردهاي اين سند بدون شك احياي اين صنعت را هم در استان و هم در كشور به دنبال دارد.
وي اضافه كرد: اين سند در چهار فصل عملياتي نگاهي به فرش دستبافت ايران و شماري از كشورها، فرش دستبافت استان مركزي، برنامه استراتژيك هنر فرش استان مركزي، چشم انداز، اهداف و استراتژي هاي سند راهبردي فرش اين استان تدوين شده است.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي گفت: نياز سنجي، تدوين، اجرا و ارزيابي برنامه هاي آموزشي، افزايش كيفيت فرش دستبافت استان مركزي، به كارگيري روش هاي نوين بازاريابي، بهسازي زيرساخت هاي فيزيكي، ايجاد بانك اطلاعات، استفاده بهينه از ظرفيت هاي موجود نهادهاي مرتبط، ايجاد انگيزه در فعالان صنعت فرش، انجام مطالعات امكان سنجي، بازاريابي و رونق بخشيدن به نشان هاي تجاري شناخته شده، بررسي و ساماندهي مراحل تامين مواد اوليه، توليد فرش و فروش و ايجاد تشكلي برنامه محور به عنوان مديريت متمركز اين صنعت 10 راهبرد سند توسعه صنعت فرش استان مركزي است.

*** صادرات فرش
رئيس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي گفت: فرش اراك به ايتاليا، روسيه و كشورهاي حوزه خليج فارس صادر مي شوداما پيش از اين ارسال محموله هاي صادراتي زيراندازهاي سنتي نفيس اين خطه به آمريكا، آلمان، لبنان و كانادا نيز بود.
«محمدهاشم رياحي» ادامه داد: با توجه به كيفيت بالاي فرش اراك، قيمت آن نسبت به ساير نقاط كشور بيشتر است و همين امر موجب شده مشتريان فرش اين منطقه در گروه خاصي قرار بگيرند.
وي افزود: طرح، رنگ و نقشه فرش اراك سال ها است كه تغيير چنداني نكرده و توجه به ذائقه مخاطب و تغيير نگرش در نقشه هاي فرش مي تواند تحول شگرفي در صادرات فرش دستبافت استان مركزي داشته باشد.
رئيس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي بيان كرد: سال 1395 بيش از يك ميليون و 400 هزار دلار فرش دستبافت در سال گذشته از استان مركزي به نقاط مختلف جهان صادر شد كه اين مهم در سال هاي اخير بي سابقه است.
رياحي اظهار داشت: در سال هاي بعد از آن صادرات فرش استان از گمركات اين استان بيش از يك ميليون دلار برآورد مي شود و افزايش صادرات فرش در دستور كار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي قرار دارد.
وي بيان كرد: با توجه به اينكه تعداد قابل توجهي از فعالان فرش دستبافت استان مركزي توليدات خود را از گمركات ديگر استان ها به خصوص استان تهران به ديگر نقاط جهان صادر مي كنند، نمي توان آمار دقيقي از صادرات اين محصول ارائه كرد و و تنها راه براي اين كار اظهار نامه هاي فعالان و كارگاه داران فرش است.

*** صادرات 500 هزار دلاري فرش دستبافت از يك شركت تعاوني
مديرعامل شركت تعاوني توليد فرش دستبافت فراهان در گفت و گو با ايرنا، گفت: بيش از 500 هزار دلار فرش پارسال از اين كارگاه به نقاط مختلف جهان صادر شد و در صورت نبود مشكلات و مراودات ارزي امسال اين مهم 2 برابر مي شود.
«مجتبي فراهاني» افزود: شرايط توليد فرش در استان مركزي هر سال بهتر از سال گذشته مي شود و اكنون شركت تعاوني فرش فراهان بر اساس وجود سفارش توليد مي كند و توليدات اين شركت به هيچ عنوان انبار نمي شود.
وي ادامه داد: شركت تعاوني فرش فراهان يك كارگاه متمركز در اراك و 15 كارگاه غير متمركز در روستاهاي بخش مشك آباد اراك از جمله معصوميه، مالك آباد، ابراهيم آباد، شهرجرد، مشهد ميقان، ده نمك و داودآباد دارد و بيش از 300 نيروي انساني در اين كارگاه فعاليت مي كنند.
مديرعامل شركت تعاوني توليد فرش دستبافت فراهان بيان كرد: نوآوري در بافت و احياي نقشه هاي قديم استان مركزي به خصوص منطقه فراهان و ساروق رويكرد اصلي اين شركت تعاوني است و استقبال بي نظيري نيز از سوي مردم در اين راستا شده است.
فراهاني اظهار داشت: سالانه بيش از 2 هزار مترمربع فرش دستبافت در كارگاه هاي متمركز و غير متمركز شركت تعاوني توليد فرش دستبافت فراهان انجام مي شود.

*** مشكلات و راه حل ها
مديرعامل اتحاديه فرش دستبافت استان مركزي گفت: پايين بودن ميزان دستمزد بافنده ها مهمترين مشكل عرصه توليد فرش دستبافت است كه اين مهم تنها با فروش بيشتر در نتيجه تبليغاتي و بازاريابي از سوي مسئولان محقق مي شود چرا كه بافنده ها توانايي بافت و تامين مواد اوليه و بازاريابي را در يك زمان ندارند و از مسئولان انتظار مي رود در عرصه بين المللي نسبت به بازاريابي فرش استان تلاش كنند.
«غلامعباس جيريايي» افزود: دستمزد هر متر مربع فرش 120 رج 10 ميليون ريال و دستمزد يك متر مربع فرش 160 رج حدود 35 ميليون ريال برآورد مي شود كه در صورتي كه يك بافنده روزانه هشت ساعت قالي بافي كند بافت يك متر مربع قالي 160 رج بيش از چهار ماه به طول مي انجامد.
وي، نبود آمار دقيق ميزان توليد و تعداد بافنده ها يكي ديگر از مشكلات قالي بافي در استان مركزي عنوان كرد و گفت: در صورت برخورداري از آمار دقيق مي توان نسبت به توليد سالانه هدفگذاري و نسبت حل مشكلات بافنده ها نيز قاطعانه تصميم گرفت.
مديرعامل اتحاديه فرش دستبافت استان مركزي اضافه كرد: سالانه 80 تن مواد اوليه قالي دستبافت در استان مركزي از سوي اين اتحاديه توزيع مي شود كه اين مهم 80 درصد نياز بافنده ها را تامين مي كنند و 20 درصد مابقي نيز با برخورداري از كارگاه هاي رنگرزي در مجموعه كارگاهي شخصي نياز خود را تامين مي كنند.
جيريايي بيان كرد: اتحاديه فرش در شهرستان هاي اراك، خمين، محلات، دليجان، ساوه، شازند، تفرش، آشتيان و فراهان مستقر است و بيش 13 هزار نفر عضو اين اتحاديه و شركت هاي تعاوني وابسته هستند.
وي بيان كرد: فرش استان مركزي با نقشه هاي قديمي معرفي شده اما اين نقشه ها امروز در حال كمرنگ شدن و از بين رفتن است و طراحان خوش ذوق بايد با نياز امروز جامعه اين بخش را متحول و كارآمد كنند.
يكي از بافنده هاي فرش دستبافت استان مركزي گفت: دستمزد بافندگان بسيار پايين است در صورتي كه اين كالا با قيمتي بالا در بازار عرضه مي شود.
«مريم فراهاني» افزود: بافت فرش موجب بيماري هايي اسكلتي از جمله آرتروز مي شود بنابراين بافندگان بايد مورد توجه و حمايت جدي قرار گيرند.
وي افزود: بيمه قالي بافان، ارايه تسهيلات به بافندگان، آموزش به بافي، راه اندازي مجتمع هاي قالي بافي و كلاس هاي تخصصي از جمله اقدامات براي برطرف شدن مشكلات صنعت فرش در استان مركزي است.
اين بافنده فرش استان مركزي اظهار داشت: ايجاد كارگاه هاي توليدي تاثير به سزايي در اشتغالزايي بافندگان خواهد داشت زيرا در اين مراكز بافندگان جمع شده و با انگيزه بيشتري اقدام به بافت فرش مي كنند.
وي بيان كرد: ايجاد كارگاه توليد فرش در شهرك هاي صنعتي در صورت داشتن برخي امكانات از جمله مهدكودك براي نگه داري فرزندان بافندگان، وسيله حمل و نقل و امكانات رفاهي خوب است تا بافنده بدون دغدغه به بافت فرش اقدام كند.
مديرعامل شركت تعاوني روستايي ارمغان صنعت طره باف اراك نيز افزايش قيمت مواد اوليه را يكي از مشكلات اصلي صنعت فرش دستبافت استان مركزي عنوان كرد و گفت: اگر قيمت تمام شده فرش امسال نسبت به سال گذشته 2 برابر شده اما قيمت مواد اوليه امسال نسبت به سال گذشته بيش از پنج برابر افزايش داشته است.
«فاطمه اردهالي قلعه» افزود: علاوه بر اين قيمت افزايش 2 برابري تمام شده تا مدت زماني كوتاهي مي تواند ضمانت جبران افزايش قيمت مواد اوليه باشد چرا كه گرمي بازار كنوني فرش حبابي بيش نيست و بعد از مدت زمان كوتاهي اين بازار به ركود كشيده مي شود اما قيمت مواد اوليه به همان ميزان كه افزايش يافته باقي مي ماند.
وي ادامه داد: روند اداري و رفت و آمدهاي مداوم براي دريافت تسهيلات نيز از ديگر مشكلات قالي بافان استان مركزي است به طوري سال گذشته براي دريافت تسهيلات 500 ميليون ريالي به بانك كارآفريني اميد مراجعه كردم كه اين فرآيند هشت ماه به طول انجاميد و در آخر نيز ميزان تسهيلات را 50 درصد كاهش دادند.
مديرعامل شركت تعاوني روستايي ارمغان صنعت طره باف اراك ادامه داد: قالي بافان سنتي اراك بهترين قالي بافان كشور محسوب مي شوند اما وجود مشكلات بسيار به خصوص در بخش بيمه و دستمزد پايين انگيزه فعاليت اين قشر را كاهش داده است.
بر اساس آخرين آمار بيش از 30 هزار قالي باف در استان مركزي فعاليت مي كنند كه از اين تعداد 14 هزار و 600 بافنده قالي دستباف تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي هستند.
3017/ 6013/
گزارش از: مصطفي مجللي