فضای مجازی مجهز به سامانه صحت اخبار می‌شود

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طراحی سامانه‌ای برای سنجش و ارزیابی صحت اخبار در فضای مجازی خبر داد.

به گزارش خانه ملت، «محمد جواد آذری جهرمی» امروز- چهارشنبه- درباره داغ بودن فضای شایعات در فضای مجازی، گفت: ترویج شایعه و اخبار دروغ یكی از آفت‌های نظام انتقال سینه به سینه و فضای مجازی است.
وزیر ارتباطات افزود: در دین ما نیز علما برای تشخیص سره یا ناسره بودن روایات از مجموعه علوم مانند علم رجال، علم انساب و علم كلام استفاده می كردند با استفاده از این روش فرد موثق و غیرموثق شناسایی می شود كه مجموعه این بستر در دنیای امروز را سواد رسانه‌ای گویند.
وی ادامه داد: زمانی كه ما سینه به سینه شدن اخبار را پذیرفتیم زمانی كه شبكه اجتماعی را به عنوان مرجع خبری پذیرفتیم چنین ظرفیت هایی را در آن ایجاد كنیم.
آذری جهرمی تصریح كرد: در پژوهشگاه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای كمك به سواد رسانه‌ای، سامانه‌ای در حال طراحی است كه این سامانه بتواند صحت و راستی اخبار را ارزیابی كند و مشخص كند آیا منبع این خبر موثق است؟
وی با اشاره به راهكار مقابله با شایعه‌ها، اظهار داشت: باید ابزارهایی در اختیار مردم قرار گیرد كه قدرت آنها برای سنجش و ارزیابی اخبار افزایش یابد برای تحقق این مهم باید مجموعه‌هایی شكل گیرد كه اخبار را بررسی و صحت آنها را به مردم گزارش دهند.

*بهترین راهكار برای مقابله با شایعه‌ها برخورد فعالانه است
این وزیر كابینه دوازدهم با اشاره به راهكار لازم برای مقابله با شایعه‌های مربوط به عملكرد نظام، حاكمیت و دولت در عرصه كاری، خاطرنشان كرد: بهترین شیوه این است كه ما فعالانه برخورد كنیم یعنی اگر قرار است اتفاقی رخ دهد نگذاریم دیگران ابتدا مسائل را بازگو كنند بلكه خودمان با صداقت و درستی مطالب را با مردم در میان بگذاریم.
آذری جهرمی ادامه داد: اگرچه كم فروشی اینترنت توسط برخی اپراتورها اتفاق ناگواری است اما ما بدون لكنت زبان این موضوع را با مردم در میان گذاشتیم، این موضوع می توانست شایعه هایی بسیاری ایجاد كند. در برخی موارد سكوت‌های بی‌جا باعث دامن زدن به شایعات می‌شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این پرسش كه آخرین شایعه‌ای كه درباره خودتان شنید چه بوده است، عنوان كرد: هر روز شایعه وجود دارد و اولی و آخری ندارد.
سیام*3061**9121