سفیر پیشین آمریكا در امارات و مصر: تحریم، ایرانیان را به زانو در نمی آورد

نیویورك - ایرنا - سفیر پیشین آمریكا در امارات عربی متحده، پیش فرض های مقامات دولت ترامپ درباره مردم ایران را نادرست دانست و تاكید كرد: تحریم ، ایرانیان را به زانو در نمی آورد و هرگونه اقدام نظامی برای مال و جان آمریكایی ها هزینه زا است.

'ادوارد واكر' كه در پرونده دیپلماتیكش عناوینی مانند سفیر در مصر ، فلسطین اشغالی و معاون سفیر در سعودی را دارد روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا و در پاسخ به این سئوال كه آیا مقامات ترامپ با اعمال تحریم ها علیه ایران به اهداف خود دست خواهند یافت، افزود:نخستین چیزی كه باید بدانیم این است كه اهداف مقامات دولت ترامپ چه هستند.
وی اضافه كرد: اگر مقامات دولت ترامپ همانگونه باشند كه در چندین بیانیه عمومی 'جان بولتون' در طول چندین سال تعریف می شوند، هدف آنها تغییر رژیم است.
سفیر پیشین آمریكا در مصر ادامه داد: اگر شما 12 گامی كه ترامپ به عنوان پیش شرط برای رفع تحریم ها مطرح كرده را ببنید، نیز نتیجه آن همان تغییر حكومت خواهد بود.
واكر تصریح كرد: به نظر می رسد ترامپ و خدمه هایش بر این فرض تكیه كرده اند كه ایرانی ها منافع ملی را برای منافع شخصی قربانی خواهند كرد. من نمی توانم این را بپذیرم.
وی با اشاره به جنگ تحمیلی علیه ایران اظهار كرد: جنگ ایران - عراق شاهد روشنی است كه چگونه همه مردم ایران حركت خواهند كرد وقتی كشور و عقیده آنها مورد تهدید یك قدرت خارجی قرار می گیرد.
سفیر پیشین آمریكا در امارات عربی متحده ادامه داد: ایرانی ها تحولات داخلی ایجاد شده را به آغوش كشیده اند اما آنها قویا با دخالت خارجی در امور داخلی خود مخالفت كرده اند.

** هزینه سنگین عملیات نظامی برای متحدان آمریكا
معاون سفیر پیشین آمریكا در عربستان سعودی با تاكید بر اینكه 'تحریم ها ایرانی ها را به زانو در نخواهد آورد'، خاطرنشان كرد: عملیات های نظامی برای ما بیشتر از نظر جان و مال مردم آمریكا هزینه زا است. بولتون باید به پرداخت این هزینه امیدوار باشد اما ژنرال ها و سیاسیون ما اینگونه نخواهند بود.
واكر افزود: همچنان تصور شدنی است كه ما می توانیم از طریق یك اشتباه محاسباتی یا حماقت ساده، در یك مواجهه مستقیم و فعال نظامی با ایران قرار گیریم، اما برای ما و دوستان منطقه ای ما شامل اسراییل، عربستان سعودی و امارات عربی متحده یك هزینه سنگین خواهد داشت.
وی به خبرهای منتشر شده درباره اعزام نیروی آمریكایی به منطقه هم پرداخت و گفت: ترامپ قصد دارد 120 هزار نیروی آمریكایی را به منطقه اضافه كند. برای انجام چه كاری؟ تجاوز زمینی به ایران؟ نه متشكریم، این یك چرخه حماقت است.

** نگهداری تحریم های قوی و طولانی مدت سخت است
سفیر پیشین آمریكا در سرزمین های اشغالی فلسطین در پاسخ به این سئوال كه فشار حداكثری بر ایران و سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران، چه تاثیری بر صلح و امنیت منطقه و جهان خواهد داشت، گفت: آنچه كه ما در عراق یافتیم، وقتی كه ما یك همكاری كامل بین المللی بر سر تحریم 'صدام' داشتیم، این بود كه نگهداری تحریم های قوی نفوذ ناپذیر حتی با همكاری كامل جامعه بین المللی بسیار سخت است.
واكر افزود: ما همچنین دریافتیم كه مطمئن شدن از اجرای تحریم های طولانی مدت، سخت تر است و روزنه های بیشتری از سوی كشورها برای جلوگیری از تحریم ها پیدا شده است. ایران با ارتباط با روسیه و چین و با توجه به بازارهای جهانی انرژی، در برابر هر رژیم تحریمی كه آمریكا به طور واقعی بتواند آن را گرد هم آورد، دوام خواهد آورد.
وی اظهار كرد: به نظر می رسد كاخ سفید به دنبال تحت فشار قرار دادن مردم ایران است و تصور می كنند اگر این فشار به اندازه كافی سخت باشد، مردم بپا خواهند خاست و حكومت ساقط می شود اما من نمی دانم آنها چه شواهدی برای این فرضیه دارند.
این دیپلمات پیشین آمریكا در سازمان ملل متحد یادآور شد: ما یك ائتلافی از اسرائیل و دولت های عرب سنی خلیج (فارس) گردهم آورده ایم كه حداقل در نظریه، به طور تاریخی برای چندین قرن، دشمن مردم شیعی ایران بوده اند. وقتی ایران با عراق در جنگ مواجه شد، مردم ایران از نظر مالی و روحی فداكاری كردند و فرزندان جوان خود را برای جنگیدن فرستادند.
واكر افزود: مقامات ترامپ وانمود می كنند كه معتقدند همه فرهنگ ها بر اساس نظریه مبادله كار می كنند و از این رو، نیروهای ملی گرا و وطن پرستی را كه به جوامع دیگر كمك می كنند نادیده می گیرند.
وی ادامه داد: خطر زمانی بروز می كند كه مقامات ترامپ با بن بست روبرو و به عنوان بازنده دیده شوند؛ در آن صورت آیا ترامپ به وسیله بولتون و دیگران تحریك خواهد شد و با نیروی نظامی حمله خواهد كرد؟

** تحریم سپاه بی تاثیر است
خبرنگار ایرنا پرسید: مقامات ترامپ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان سازمان تروریستی خارجی شناسایی كردند و ایران هم در اقدام متقابل، 'سنتكام' را یك گروه تروریستی شناخت. چرا مقامات ترامپ در این مسیر حركت می كنند؟
این دیپلمات كهنه كار آمریكایی پاسخ داد: این اقدام هیچ اثر عملی ندارد. آنها پیش از این تحت تحریم قرار گرفته بودند. این حركت بیشتر برای دلایل سیاسی است كه نشان دهد ترامپ كاری كرده است. تا جایی كه می دانم، این اقدام هیچ اثر منطقه ای ندارد.
واكر تاكید كرد: مهم ترین مساله ای كه افزایش می یابد سابقه ای در قوانین بین المللی از اختلاط ساختارهای نظامی قانونی با واحدهای تروریسم و تروریستی است. این سابقه بدی برای زنان و مردان بخش نظامی آمریكا است كه در سراسر جهان خدمت می كنند و می توانند در قوانین محلی جاهایی كه شرایط مناسب یا توافق نظامی نداریم، هدف قرار گیرند.

** تاكتیك محمد علی كلی در برابر جرج فورمن
واكر درباره اعزام ناو لینكولن به خلیج فارس و ادعای جان بولتون مبنی بر ارسال پیام به ایران هم گفت: به نظر می رسد ایران به تاكتیك 'محمد علی كلی' در برابر 'جرج فورمن' روی آورده است، 'همچون پروانه شناور باش و همچون زنبور نیش بزن'.
وی با بیان اینكه نیروی دریایی ایران با استفاده از قایق های كوچك برای مقابله با ناوها و كشتی های نیروی دریایی آمریكا تمرین كرده است، افزود: با توجه به اینكه ایران تعدادی قایق تندرو دارد، موفقیت آن در آسیب زدن به ناوهای آمریكایی خیلی روشن نیست، اما حداقل آنها می توانند مانع آزادی حمل و نقل در خلیج (فارس) و به خصوص تنگ كردن بخشی از عرضه نفت جهان شوند.
استاد برجسته كالج همیلتون ادامه داد: همچنین این اقدام باعث افزایش قیمت نفت در جهان خواهد شد كه ما در ایستگاه های پمپ بنزین باید بپردازیم. حمله به نفت كش های سعودی در روز گذشته نیز علامت هشدار بود. من جنگ تانكرها را در جنگ ایران - عراق و خطوط لوله در ایستگاه های پمپ بنزین آمریكا به یاد می آورم.
واكر خاطرنشان كرد: این احتمالا چیزی نیست كه ترامپ برای رویارویی در انتخابات می خواهد و ایرانی ها هم آن را می دانند.
اروپام ** 1429 ** 1071