۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۷
کد خبر: 83315106
۰ نفر
چین و روسیه قرارداد اتمی امضا می كنند

پكن- ایرنا- چین و روسیه در حال امضای توافقی در عرصه انرژی هسته ای به ارزش یك میلیارد و 700 میلیون دلار هستند كه بر اساس آن پكن از فناوری اتمی مسكو بهره خواهد گرفت.

روزنامه گلوبال تایمز چین روز چهارشنبه نوشت قرار است چین بر اساس این توافق واحدهای اتمی شماره 3 و 4 نیروگاه هسته ای شوداپو را با فناوری روسیه احداث كند.
این نیروگاه در استان لیائونینگ در شمال شرق چین قرار دارد و پیش بینی می شود كه فعالیت آن اواخر سال 2021 میلادی و یا اوت سال 2022 میلادی شروع شود.
طراحی راكتورهای این نیروگاه برق هسته ای برعهده روسیه خواهد بود و برخی از مسایل فنی را چینی ها حل و فصل خواهند كرد در نهایت راكتورهای مدل وی وی آر 1200 و مدل وی 491 روسیه كه عمر مفید آنها 60 سال است در نیروگاه احداث خواهد شد.
چین از ساخت این واحدهای اتمی به دلیل هزینه مناسب آن توسط روسیه حمایت كرده و افزوده است كه دو كشور دارای روابط راهبردی و قوی در عرصه های مختلف هستند.
اداره ملی انرژی چین اعلام كرده است كه چین در زمان حاضر 37 نیروگاه برق هسته ای فعال دارد و در این زمینه در رده سوم دنیا ایستاده است و 19 واحد برق هسته ای در كشور در حال ساخت است.
آساق**231**1904**