اقدام نهادهای دولتی ونزوئلا علیه چند قانونگذار مخالف

تهران-ایرنا- دیوان عالی ونزوئلا چهار قانونگذار مخالف را به خیانت متهم كرد و این در حالی است كه مجلس موسسان این كشور نیز مصونیت پنج قانونگذار مخالف را با هدف محاكمه به اتهام تشویق به شورش و خیانت لغو كرد.

به گزارش خبرگزری رویترز، دیوان عالی ونزوئلا پیش تر نیز در ماه جاری میلادی 10 قانونگذار مخالف دیگر را به خیانت علیه این كشور متهم كرده بود.
یكی از این قانونگذاران به دنبال اعلام این حكم، ضمن غیرقانونی خواندن این اتهام از سوی دیوان عالی گفت: این اقدام قدرت ما را افزایش می دهد. دولت كاراكاس قصد دارد مجمع ملی را كه در كنترل مخالفان بوده، از بین ببرد.
در همین حال وزارت خارجه مكزیك روز گذشته اعلام كرد كه 'فرانكو مانوئل كاسیا لوواتون' یكی از قانونگذاران مخالف دولت كاراكاس به سفارت این كشور در ونزوئلا پناه برده است. سفارت مكزیك در كاراكاس نیز بر عدم مداخله دولت ونزوئلا در امور این سفارتخانه تاكید كرد.
به دنبال مطرح شدن اتهام خیانت به چند قانونگذار مخالف دولت، دست كم یك قانونگذار بازداشت و شمار دیگری از قانونگذاران به سفارتخانه های خارجی در كاراكاس پناه برده اند. گفته شده چند قانونگذار نیز چند روز پیش از ونزوئلا گریختند.
خبرگزاری اسپوتنیك نیز گزارش داد كه مجلس موسسان ونزوئلا مصونیت پنج قانونگذار مخالف را لغو كرده تا زمینه برای محاكمه آنها به اتهام خیانت، توطئه و تشویق به شورش فراهم شود. مجلس موسسان ونزوئلا چند روز پیش نیز مصونیت هفت نماینده مخالف را لغو كرده بود.
خوان گوایدو رییس جمهور خودخوانده ونزوئلا اخیرا تایید كرد كه بدنبال بررسی درخواست از آمریكا برای مداخله نظامی با هدف سرنگونی دولت مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا است.
'مایك پمپئو' وزیر امور خارجه آمریكا نیز به تازگی عنوان كرد كه دولت ترامپ در حال آماده شدن برای استفاده از برخی گزینه ها در راستای سرنگون كردن دولت نیكلاس مادورو است.
دولت آمریكا همچنان به تلاش هایش برای افزایش سایر فشارهای مالی بر مادورو ادامه می دهد كه از جمله «تحریم های ثانویه» علیه شركت های دیگر كشورهایی است كه با ونزوئلا فعالیت تجاری دارند.
این اقدامات همچنین شامل تحریم های بیشتر نفتی خواهد بود.
اروپام**9234**2040