۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۸
کد خبر: 83315057
۰ نفر
ادامه پس زدگی فاضلاب در اهواز و كلافگی شهروندان

اهواز - ایرنا - مشكل پس زدگی های گسترده و نقطه ای فاضلاب در اهواز كه هنوز ادامه دارد. سال هاست شهروندان را كلافه و سیل اخیر آن را تشدید كرده است.

جاری شدن فاضلاب در برخی خیابان های شهر اهواز نه تنها در رفت و آمد شهروندان اختلال ایجاد كرده بلكه سلامت آنها را به ویژه با گرم شدن هوا تهدید می كند.
پس زدگی فاضلاب كه با فاضلاب انسانی همراه است ، در سطح برخی خیابان های كلانشهر اهواز سبب شده تا سلامت جمعیت یك میلیون و 300 هزار نفری این شهر در خطر باشد. با افزایش دبی رودخانه كارون در نتیجه وقوع سیلاب، این مشكل به دلیل تخلیه نشدن كامل فاضلاب به كارون، به مراتب بیشتر شد و نقاط بیشتری از این شهر را درگیر خود كرد.
خیابان گلبهار كوی پردیس از نقاطی بود كه در فروردین امسال دریاچه ای از فاضلاب در آن ایجاد شد به طوری كه تمام مغازه ها و حتی درمانگاه این محل تعطیل شدند.
آب رودخانه كارون در مقطع اهواز فروكش كرده اما مشكل پس زدگی فاضلاب در برخی خیابان های این شهر برطرف نشده و شهروندان همچنان از بوی آزار دهنده متعفن فاضلاب و احتمال ابتلا به برخی بیماری ها گله دارند.
در برخی نقاط شهر اهواز چشمه هایی جوشان از فاضلاب قابل مشاهده است كه هركدام چندین خیابان را احاطه كرده اند؛ چهره نازیبای شهری، بوی نامطبوع و مشكل در رفت و آمد شهری از تبعات این پس زدگی فاضلاب است؛ اگرچه این مشكل نسبت به یك ماه پیش كاهش داشته اما همچنان به دلیل گستردگی ابعاد زندگی را برای شهروندان سخت كرده است.
اهواز در شرایط عادی در 300 نقطه شاهد پس زدگی فاضلاب است كه این مساله در زمان بارش باران و افزایش دبی رودخانه كارون، به مراتب بدتر می شود.
مدیرعامل پیشین آبفای اهواز در اوج مشكلات فاضلاب این شهر از كار عزل و برای این شركت سرپرست تعیین شد، عزلی كه به گفته بسیاری دلیل آن شدت گرفتن مشكلات آب و فاضلاب اهواز بوده است و شركت آبفای اهواز از 17 فروردین تاكنون با سرپرست اداره می شود.
یكی از شهروندان اهوازی با انتقاد از وضعیت بد فاضلاب در ابتدای فاز چهار كوی ملت گفت: فاضلاب این منطقه هر چند مدت یكبار در خیابان جاری می شود كه علاوه بر مشكل در رفت و آمد، بوی بد آن مردم را آزار می دهد.
وی ادامه داد: شركت آب و فاضلاب اهواز تجهیزاتی برای ترمیم این خط لوله فاضلاب به محل منتقل كرد اما به فاصله كمی از این عملیات بار دیگر فاضلاب به خیابان بازگشت.هم اكنون اثر فاضلاب در این خیابان كم شده اما نگرانیم با شروع فصل تابستان بار دیگر شاهد این منظره بد باشیم.

** 56 نقطه ریزش فاضلاب اهواز
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب خوزستان و سرپرست آبفای اهوازبا بیان اینكه اهواز در شرایط عادی روزانه شاهد 200 حادثه فاضلاب است معتقد است: فاضلاب اهواز تا حدود زیادی كنترل شده است.
صادق حقیقی پور ادامه داد: از شرایط بحرانی سیلاب عبور كردیم و هم اكنون به شرایط پیشین بازگشتیم اما در مجموع در 56 نقطه ریزش خطوط فاضلاب وجود دارد كه تیم هایی درحال ترمیم آنها هستند.
وی ادامه داد: یكی از نقاط بحرانی در فاضلاب، منطقه پردیس اهواز بود كه شهروندان در زمستان شاهد بالا آمدن فاضلاب از منهول ها و در تابستان شاهد بوی بد آن بودند كه با تعیین پیمانكار و رفع مشكل خطوط فاضلاب این منطقه، مشكل بالازدگی فاضلاب تاحدود زیادی رفع شد.
حقیقی پور یادآور شد: فاضلاب ایستگاه پمپاژ الهادی در مسیر كوی علوی، بنی هاشم، كیان و سایر نقاط غربی اهواز به سمت خیابان های آذین و نور منتهی می شود كه در آن نقطه نیز مشكل پس زدگی فاضلاب وجود دارد و در شرایط بارندگی به مراتب بدتر نیز می شود.
وی ادامه داد: دیگر نقطه بحرانی اهواز منطقه عین2 اهواز است كه به دلیل ورود آب كانال سلمان و زهكش دهخدا به خیابان ها مشكلات بسیاری را ایجاد كرد كه از روز گذشته درحال تخلیه فاضلاب در این منطقه هستیم اما عملیات ترمیم خطوط شبكه فاضلاب زمانبر است.
وی گفت: بیشتر شبكه فاضلاب این منطقه توسط شركت آبفا ساخته نشده است از این رو مطابق با اصول و استاندارد نیست و به دلیل استفاده از بتن در این خطوط هر از چندگاهی شاهد ریزش دیوارهای آن هستیم؛ انتظار می رود شهروندان در امر ترمیم این خطوط و شبكه ها با ما همكاری كنند.
وی ادامه داد: اصلاح خطوط دچار مشكل فاضلاب اهواز نیازمند زمان است اما تلاش می كنیم تا شروع فصل تابستان مشكلات را كم كنیم.
مدیرعامل آبفای خوزستان درخصوص بالا زدن فاضلاب در اتوبان اكباتان اهواز نیز گفت: تعدادی از مناطق مسكونی این منطقه در ساخت و سازها حریم را رعایت نكرده اند از این رو به دلیل انتقال فاضلاب به روش بای پس، از خطوط به سمت تصفیه خانه چنیبه بوی فاضلاب ساكنان این منطقه را آزار می دهد.
وی ادامه داد: تصفیه خانه شرق اهواز تكمیل است اما خطوط جمع كننده فاضلاب آن هنوز به اتمام نرسیده كه درصدد هستیم با راه اندازی كامل آن از ورود 100 هزار مترمكعب فاضلاب در شبانه روز به رودخانه كارون جلوگیری شود.
حقیقی پور درخصوص خسارت وارده به خطوط فاضلاب خوزستان در نتیجه سیل اخیر گفت: در مجموع هفت هزار میلیارد ریال به شبكه فاضلاب خسارت وارد شده كه 2هزار میلیارد ریال آن متعلق به اهواز است.

** لزوم انتصاب سریع مدیرعامل آبفا
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اهواز نیز به مشكلات فاضلاب اهواز واكنش نشان داد و گفت: با توجه به اینكه مدیرعامل شركت آب و فاضلاب خوزستان با حفظ سمت، سرپرست آب و فاضلاب اهواز است و مشكلات آب و فاضلاب خوزستان و اهواز گسترده است، تسریع در انتصاب مدیرعامل شركت آب و فاضلاب اهواز در این مقطع زمانی برای رسیدگی به مشكلات این بخش ضرورت دارد.
سید مجید صالحی ادامه داد: در برخی از مناطق اهواز به دلیل شكستگی لوله، دفع نشدن فاضلاب و قطع شدن آب مناطق، امكان انتقال بیماری وجود دارد و باید هرچه سریعتر این وضعیت ساماندهی شود.
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار اهواز با اشاره به اینكه در پیك بیماری التور قرار داریم گفت: شركت های آب و فاضلاب شهری و روستایی وظایف و اقدامات بهداشتی خود در شهرها و روستاها را با هماهنگی مراكز بهداشت شرق و غرب انجام دهند.
درحالی كه مسئولان آبفا از كنترل نقاط بحرانی فاضلاب در شهر اهواز خبر می دهد كه زندگی بسیاری از مردم به ویژه نقاط درگیر با پس زدگی فاضلاب به دلیل ترس از انتقال آلودگی و تحمل بوی بد فاضلاب سخت شده است.
9887/ 6037