پرونده‌های هتك حیثیت در فضای مجازی افزایش یافت

تهران- ایرنا- رییس اداره پیشگیری از جرایم مركز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با استناد به افزایش پرونده‌های هتك حیثیت در محاكم قضائی گفت: بیشتر پرونده ها در پی غفلت كاربر و عدم توجه به توصیه‌های پیشگیرانه به وجود آمده است.

به گزارش پلیس، سرهنگ مهدی شكیب افزود: متاسفانه خیلی از تكنولوژی‌ها و ابزارهایی كه این روزها از سوی مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد در كنار تمام مزیت‌ها، تهدیداتی نیز در پی داشته كه برخی به آنها دقت نمی كنند.
وی ادامه داد: یكی از تكنولوژی‌های مورد استفاده این روزها، فضای سایبر خصوصا شبكه های اجتماعی است كه كاربران بسیاری دارند، در حال حاضر اكثر شهروندان در شبكه‌های اجتماعی مختلف عضو هستند كه با تشكیل كانال، گروه و اكانت های مختلف به انتشار و تبادل اطلاعات با سایر كاربران می پردازند.
رییس اداره پیشگیری از جرایم مركز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری ادامه داد: در این كانال ها و گروه ها اطلاعات شخصی، حساس و محرمانه تبادل می شود كه اگر در اختیار فرد غریبه‌ای قرار بگیرد قطعا از آنها سوء‌استفاده می كند و برای افراد مشكلات بسیاری رقم می زند.
شكیب با اشاره به اینكه یك كاربر نباید عكس‌های خصوصی و خانوادگی خود را در فضای مجازی برای نمایش به اشتراك بگذارد، تصریح كرد: سوالی كه ذهن كارشناسان اجتماعی فضای سایبر را مشغول كرده این است كه چرا كاربران اجازه می‌دهند افراد غریبه به حریم خصوصی آن ها و خانواده آن ها وارد شوند. آیا باور ندارند كه ورود افراد غریبه به این حریم همان تبعات ورود به حریم خصوصی در فضای حقیقی را دارد؟!
وی تصریح كرد: رویكرد پلیس فتا در ماموریت های محوله قبل از شناسایی مجرمان، موضوع پیشگیری است كه تلاش می كند زمینه های وقوع جرم در فضای سایبر را به حداقل رسانده و یا با از بین بردن یكی از اضلاع مثلث جرم مانع فعاتیت مجرمان شود.
سرهنگ شكیب تاكید كرد: قطعا همكاری تمامی ارگان های مسوول در حوزه پیشگیری از وقوع جرایم سایبری می تواند زمینه انجام هر چه بهتر برنامه های پیشگیرانه پلیس فتا را فراهم كند البته در این میان همكاری رسانه ها و خود كاربران از اهمیت بیشتری برخوردار است.
وی ادامه داد: این كه باور كنیم توصیه هایی كه از سوی پلیس فتا در رسانه ها منتشر می شود جدی است و آن ها را به كار گیریم قطعا در دام مجرمان سایبری نخواهیم افتاد. اما هنگامی كه بسیار بی تفاوت از كنار این توصیه ها می گذریم قطعا قربانی یكی از ترفندهای مجرمان سایبری می شویم.
رییس اداره پیشگیری از جرایم مركز تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با توصیه به كاربران فضای مجازی گفت: هنگام استفاده از تكنولوژی های روز از حریم شخصی خود نیز مراقبت كنیم تا با مشكلات جبران ناپذیر روبه رو نشویم.
سرهنگ شكیب از كاربران خواست: در صورت مواجهه با موارد مشكوك آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مركز فوریت های سایبری با همكاران ما در پلیس فتا مطرح كنند.
اجتمام*9294*9105