استاد آمریكایی:واشنگتن نمی تواند مانع نفوذ منطقه ای تهران شود

نیویورك – ایرنا- مدیر 'برنامه مدیریت جنگ' در مدرسه مطالعات پیشرفته بین المللی دانشگاه جان هاپكینز گفت: سیاست فشار همه جانبه دولت ترامپ به ایران نمی تواند مانعی در برابر نفوذ منطقه ای تهران به وجود آورد.

'دانیل سیرور' روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: سیاست فشارحداكثری احتمالا انگیزه ایران را برای راه اندازی مجدد برنامه هسته ای خود افزایش داده و ممكن است كه آن را به سرعت به سوی دستیابی به فناوری مورد نیاز سوق دهد.
وی با اشاره به تحریم های همه جانبه و غیرقانونی آمریكا بر ضد ایران ادامه داد: البته تحریم ها دسترسی به منابع مالی را برای تهران محدود كرده است، اما برنامه ها با اولویت بالا همیشه منابع مورد نیاز خود را دریافت خواهند كرد.
این تحلیلگر مسایل بین المللی اضافه كرد: در مجموع، نتیجه تضعیف بیشتر اقتصاد ایران خواهد بود؛ اما تاثیر كمی بر برنامه های هسته ای و موشكی ایران یا نفوذ ایران در عراق، سوریه و یمن خواهد داشت.
این برنامه ها اولویت دارند، به ویژه اینكه تحریم ها باعث تقویت موضع سیاسی تندروها در تهران می شود.

**ترامپ برای گفت و گو التماس می كند
سیرور به سخنان اخیر ترامپ مبنی بر آمادگی برای گفت وگو با ایران اشاره كرد و گفت: من این نكته را اضافه می كنم كه دولت ترامپ برای گفت وگو با ایران التماس می كند. تاكنون، تهران نشانه ای از تمایل برای گفت وگو نشان نداده است، مگر آنكه ایالات متحده دوباره به برجام بازگردد.
وی تصریح كرد: من واقعا فكر نمی كنم این اتفاق بیفتد، زیرا ترامپ راه بازگشت خود را بسته است.
این استاد آمریكایی در پاسخ به پرسشی درباره سخنان رییس جمهوری ایران در خصوص مهلت 60 روزه به طرف های برجام برای اجرای تعهدات خود گفت: روحانی سخت تلاش می كند تا مقصر فروپاشی برجام قلمداد نشود. او تلاش كرد چهره ای معقولانه، به ویژه در برابر اروپا، روسیه و چین ارائه دهد. من شك دارم كه اروپایی ها بتوانند كار خاصی انجام دهند. شركت هایشان برای مقابله با تحریم های آمریكا تمای ندارند، زیرا منافع تجاری آنها در ایالات متحده بسیار بیشتر از ایران است.
استاد دانشگاه جان هاپكینز خاطرنشان كرد: آنها آنچه را كه می توانند انجام داده اند اما اقداماتشان كندتر از آنچیزی است كه باید باشد.
اروپام*م.ع*1429 ** 1546