۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۲
کد خبر: 83315011
۰ نفر
خطری بازار سرمایه را تهدید نمی كند

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه گفت: روند بورس، مناسب است و خطری این بازار را تهدید نمی كند و اكنون قیمت سهام در بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارهای سرمایه گذاری ارزان تر است كه این موضوع به وجود مسائل سیاسی در كشور برمي گردد.

«شایان كرمی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به ارزیابي روند معاملات بازار سهام پرداخت و گفت: حاشیه سود شركت ها به لحاظ ریالي به دلیل ایجاد موج تورم در كشور و صعود قیمت ارز با افزایش همراه شد به همین دلیل به نظر می رسد كه روند رو به رشد بازار سرمایه ادامه دار باشد.
وی ادامه داد: زماني كه قیمت دلار با افزایش همراه می شود به تناسب ارزش جایگزینی شركت ها و سهام آنها رشد می كند به همین دلیل این انتظار وجود دارد كه روند صعودی بازار سرمایه ادامه دار باشد.
كرمي خاطرنشان كرد: اگر شاخص بورس از كانال 214 هزار واحد با حجم مناسب معاملات عبور كند این امكان وجود دارد كه شاخص تا كانال 220 هزار واحد پیش رود.
این كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: شرایط ژئوپلیتیكي به وجود آمده در منطقه در كنار تحریم ها باعث شد تا ریسك سیستماتیك یا همان تنش های سیاسی زمینه تهدید در بازار را فراهم كند.
وي گفت: تا زمانی كه اوضاع سیاسی بدتر از وضع موجود نشود به لحاظ اقتصادی با روند رو به رشدی در بازار سرمایه همراه خواهیم بود. البته سرمایه گذاران زمانی كه با اخبار نامناسب سیاسی همراه می شوند به دلیل حس ترسي كه از معاملات پیدا مي كنند به سرعت تصمیم به خروج از بازار سرمایه خواهند گرفت.

* قیمت ارز، محرك رشد بازار سرمایه
كرمي با بیان اینكه قیمت ارز، محرك رشد بازار سرمایه است، گفت: اكنون قیمت دلار نیمایی در حال افزایش است. این موضوع به طور حتم روند بازار سهام را تحت شعاع قرار مي دهد.
این كارشناس بازار سرمایه به بحث راه اندازی سامانه متشكل ارزی اشاره و بیان كرد: این احتمال وجود دارد كه با راه اندازی این سامانه قیمت ها تغییر كند كه به تناسب بر روند بازار سرمایه موثر است.
كرمي اظهار داشت: روزهای گذشته به رغم ریزش شاخص بورس ارزش معاملات مناسب بود. این موضوع نشان دهنده موقتی بودن هیجان در بازار سرمایه و بازگشت شاخص بورس به مسیر اصلی خود است.
این كارشناس به تاثیر افزایش سرمایه تجدید ارزیابی بر بازار سرمایه اشاره و بیان كرد: اگر شورای نگهبان بحث معافیت مالیاتی را برای همه شركت ها در نظر بگیرد، شاهد افزایش غیرمنتظره قیمت سهام و جهش قابل ملاحظه ای در بازار سرمایه خواهیم بود.
اقتصام *9206 * 3063