۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
کد خبر 83315008
۰ نفر
ویكی پدیا در چین مسدود شد

تهران- ایرنا- بنیاد ویكی‌مدیا تایید كرد از ماه آوریل، سایت ویكی پدیا در سرزمین اصلی چین مسدود شده و نسخه آن به تمام زبان‌ها از دسترس كاربران چینی خارج شده است.

پیش از این نسخه چینی سایت ویكی پدیا در كشور چین مسدود شده بود، اما اكنون محدودیت دسترسی به این سایت گسترش یافته و شامل تمام نسخه‌های آن به زبان‌های مختلف شده است.
ویكی مدیا در این رابطه اعلام كرد هیچ‌گونه اخطاری در رابطه با مسدود شدن سایت خود دریافت نكرده است. این بنیاد در بیانیه‌ای گفت: «در اواخر آوریل بنیاد ویكی‌مدیا متوجه شد سایت ویكی پدیا از دسترس كاربران چینی خارج شده است. پس از تحلیل گزارش‌های ترافیك داخلی خود مطمئن شدیم تمام نسخه‌های سایت ویكی پدیا به زبان‌های مختلف، در كشور چین مسدود شده است.»
دانشنامه آنلاین ویكی پدیا كه توسط شبكه‌ای از داوطلبان موسوم به اجتماع ویكی پدیا ویرایش می‌شود، به طور متناوب در كشورهای مختلف جهان مسدود شده است. سایت ویكی پدیا در سال 2017 میلادی توسط كشور تركیه و در سال فعلی میلادی در كشور ونزوئلا نیز مسدود شده است.
ویكی‌پدیا با بیش از ۲۸۰ زبان با محتوای آزاد است كه با همكاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هر فرد كه به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند مقاله‌های آن را ویرایش كند. این دانشنامه «متن باز» با هدف آفرینش و انتشار جهانی مطالب به تمامی زبان‌های زندهٔ دنیا فعالیت می كند و گردانندگان آن در بنیاد ویكی‌مدیا چندین پروژهٔ مشابه دیگر همچون ویكی‌واژه، ویكی‌كتاب، ویكی‌گفتاورد، ویكی‌خبر، ویكی‌دانشگاه، ویكی‌سفر، ویكی‌داده و ویكی‌گونه را پدید آورده اند.
علمی**9259**1055