بقاع جعلی تخریب می شود

تهران – ایرنا- مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در صورت تایید كارشناسان این سازمان مبنی برجعلی بودن برخی بقاع فاقد سند و شناسنامه معتبر، پس از انجام مراحل قانونی این اماكن تخریب یا تغییر كاربری داده می شوند.

حجت الاسلام محمد نوروزپور روزچهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: اماكن مذهبی دارای سندیت و شناسنامه معتبر درقالب بقاع متبركه شامل پیامبران، امام زادگان، علما، بزرگان و مشاهیرهستند.

*هشت هزاربقاع متبركه در سراسر كشور وجود دارد
مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: بیشترین بقاع متبركه كشور در استان های مازنداران، فارس و گیلان وجود دارد.
وی ادامه داد: هم اكنون هشت هزار بقاع متبركه معتبر و دارای سند و شناسامه مورد تایید این سازمان در سطح كشور وجود دارد.
حجت الاسلام نوروزپور اظهار داشت: اشتیاق مردم برای فراگیری معارف قرآنی از سوی امام زادگان وقت یا هجرت به دلیل ظلم و جور فضای حاكم در دوران بنی امیه و بنی عباس نیزاز مهمترین دلایل نقل مكان امام زادگان به این گونه نقاط كشور است.
مدیر كل بقاع متبركه سازمان اوقاف گفت: تجمع بیشتر شیعیان و دوستداران علوی در این گونه از نقاط كشور و تمایل مردم برای فراگیری تعالیم مذهبی از دیگر دلایل وجود بقاع متبركه در این مناطق است.
وی در خصوص ساخت برخی بقاع جعلی توسط عده ای سودجو و فرصت طلب برای كسب درآمد، گفت: در طول تاریخ 40 ساله جمهوری اسلامی بقعه های مختلفی كه فاقد سندیت و اعتبار بوده یا مثلا به واسطه خواب، یك فرد اقدام به ساخت بقاع كرده اند پس ازعدم تایید، قانونا با آن ها برخورد شده و آن اماكن تخریب شده است.
حجت الاسلام نوروزپور تصریح كرد: سازمان اوقاف به جدیت با این گونه اماكن برخورد كرده و آن ها را پس از طی مراحل قانونی تخریب خواهد كرد یا اینكه ضریح ساخته شده جمع آوری و آن مكان در صورت دارا بودن شرایط لازم به حسینیه تبدیل شده است.
وی در پاسخ به این سوال كه كمك ها و نذورات مردمی واریزی به بقاع متبركه معتبر صرف چه كارهایی خواهد شد، گفت: در حال حاضر اطلاعات و آماری در خصوص كمك های مردمی در قالب نذورات و غیره در اماكن مذهبی ندارم اما هزینه های جمع آوری شده در هر استان و برای توسعه و گسترش خود همان اماكن مذهبی هزینه خواهد شد.
به گفته وی، بخشی از هزینه های جمع آوری شده این گونه اماكن مذهبی، صرف انجام امور مراسم های مذهبی، عمرانی، فرهنگی، مدیریتی، مرمت و بازسازی و دیگر هزینه جاری آب، برق ، گاز و غیره خواهد شد.
اجتمام* 1933*9105