توسعه ورزش نابينايان اصفهان نيازمند حمايت همه جانبه است

اصفهان - ايرنا- رييس هيأت ورزش نابينايان و كم بينايان اصفهان گفت : توسعه و رفع كمبودهاي اعتبارات و سالن اختصاصي، نداشتن حامي مالي از جمله مشكلات فراروي اين هيات نيازمند حمايت همه جانبه است.

سيد اصغر فياض روز چهارشنبه كمبود اعتبارات را عمده چالش اين هيات اعلام و اضافه كرد : تزريق اعتبارات در برگزاري مسابقات، اجراي برنامه‌ هاي آموزشي و اردوهاي فرهنگي عاملي موثر براي ارتقاي هيأت ‌هاي ورزشي است.
وي بودجه سال 97 هيات را حدود يك ميليارد ريال اعلام كرد و گفت: در صورتي كه هيات بخواهد به اهداف كلي خود در بحث استعداديابي، آموزش، اعزام به مسابقات و ميزباني دست يابد حدود 10 ميليارد ريال اعتبار نياز است.
وي ادامه داد : 450 ورزشكار سازمان ‌يافته به صورت فعال و در رشته ‌هاي گلبال، دو و ميداني ،جودو، پاور ليفتينگ ، شطرنج، ورزش همگاني و شنا در بخش آقايان و رشته هاي دو ميداني، شطرنج، گلبال، ورزش هاي همگاني، و شنادر بخش خانم ها زير نظر اين هيأت فعاليت دارند.
وي ورزش را عاملي براي افزايش شادابي در بين نابينايان و كم بينايان و در نهايت زمينه كسب استقلال نسبي آنان ذكر كرد و يادآور شد: يكي از راه حل هاي توانمند سازي معلولان گرايش به ورزش است و ورزش مي تواند به سلامت روح و روان آن ها كمك و از منزوي شدنشان جلوگيري كند.
وي حمايت وزارت ورزش و جوانان براي بهبود زيرساخت‌ هاي ورزشي هيأت نابينايان و كم بينايان را ضروري دانست و بيان كرد: ايجاد سالن ‌هاي اختصاصي مجهز، عاملي براي استقبال اين ورزشكاران از مقوله ورزش و تحرك است.
فياض با اشاره به اين كه هيأت نابينايان استان با وجود مشكلات اعتباري عزم خود را براي ساماندهي و رفع موانع و كمبودهاي ورزشكاران روشندل و كم‌ بينا جذب كرده است، گفت: براي عملياتي شدن اين اهداف اداره كل هاي بهزيستي و ورزش و جوانان استان ياريگر و پاي كار هستند.
وي جايگاه اصفهان را سطح ملي در رشته هاي فوتبال پنج نفره، دو و ميداني،جودو، پاورليفتينگ، شنا و گلبال را اول ذكر كرد و تصريح كرد : سال قبل در مسابقات پارا آسيايي كه ١٥ درصد مدالها رهاورد ورزشكاران نابينا و كم بينا و جانبازان و معلولان اصفهان بود و تيم ملي موفق به كسب رتبه سوم آسيا شد.
استان اصفهان با 48 هيات ورزشي، افزون بر 300 هزار ورزشكار سازمان دهي شده دارد.
م/س 6026/