۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
کد خبر 83314960
۰ نفر
جودو نابینایان؛ صید مدال از گرداب مشكلات

تهران - ایرنا- كسب2 مدال طلا و نقره جایزه بزرگ جودو نابینایان در باكو نشان داد ملی پوشان این رشته با وجود شرایط سخت، توانایی انجام كارهای بزرگ و قدرت نمایی در سطح جهان را دارند.

كسب این مدال ها در شرایطی است كه پیش از این «محمدرضا حاج یوسف زاده» سرمربی تیم جودو نابینایان با گلایه از برخی مشكلات به خبرنگار ایرنا گفت: مشكلات اقتصادی و اردوهای نامنظم موجب شده تا آماده سازی این ورزشكاران، كار سختی برای كادر فنی به شمار آید.
وی افزود: با توجه به مشكلات روادید و نوسانات ارزی، این اردوها با حضور جودوكاران نرمال برگزار خواهد شد. همچنین در راستای مدیریت هزینه ها، ترجیح می دهیم كشورهای اطراف را برای شركت در مسابقه انتخاب كنیم.
اگر بخواهیم عملكرد جودو نابینایان را در یكسال گذشته بررسی كنیم بدون شك كارنامه ورزشی این رشته پر از موفقیت ها است؛ جایی كه آنان در بازی های آسیایی 2018 جاكارتا با كسب هفت مدال (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) عملكرد فوق العاده ای داشتند و در رقابت های جهانی سال 2018 پرتغال نیز با سه ورزشكار اعزامی یك طلا و یك برنز و یك عنوان هفتمی به دست آوردند.
این موفقیت ها در حالی است كه سرمربی تیم جودو نابینایان گفت: نبود حریف تمرینی برای جودوكاران نابینا و كم بینا در كنار بودجه كم این رشته موجب شده تا كادر فنی برای آماده نگه داشتن ورزشكاران با مشكلات فراوانی روبرو باشد. در شرایط عادی باید اردوهای تمرینی ملی پوشان این رشته با حضور جودوكاران نابینای داخلی یا خارجی برگزار شود، اما اردوهای تمرینی این ورزشكاران با جودوكاران سالم است.
حال در شرایطی كه «احسان موسی نژاد» در باكو نتوانست در كلاس بندی ها موفق شود و از دور رقابت ها كنار گذاشته شد كسب مدال طلا و نقره نوری و خیرالله زاده نشان داد با وجود مشكلات فراوان می شود بر روی آینده جودو نابینایان بیش از پیش سرمایه گذاری كرد. سرمایه گذاری كه در نهایت به مدال آوری در پارالمپیك 2020 توكیو ختم شود. البته پیش نیاز این مهم اردوهای خارجی و قرار گرفتن جودوكاران نابینا در شریط مسابقه است شرایطی كه آنان را با حریفان جهانی بیش از پیش آشنا كند.
روز گذشته و در جریان رقابت های گرند اسلم جودو نابینایان كه در كشور جمهوری آذربایجان برگزار شد «وحید نوری» در وزن منهای 90 كیلوگرم با غلبه بر تمامی حریفان خود مدال طلا را به دست آورد و «محمدرضا خیرالله زاده» در وزن به اضافه یكصد كیلوگرم در فینال با امتیاز طلایی نتیجه را به حریف ازبكستانی خود واگذار كرد و به مدال نقره رسید.
«احسان موسی نژاد» دیگر جودوكار اعزامی به این رقابت ها نتوانست جواز حضور در كلاس بندی رقابت ها را كسب كند. این اتفاق در حالی است كه این ورزشكار بیش از 10 سال در جودوی نابینایان فعالیت دارد.
ورزشی**2052**1067**