۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹
کد خبر 83314928
۰ نفر
پروانه خانم قشنگ خسارت زا نيست

كرج - ايرنا - رئيس اداره حفاظت و حمايت اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان البرز با وجود جمعيت فراوان پروانه موسوم به خانم قشنگ يا خانم رنگي در مزارع و مراتع استان گفت: اين حشره خسارت زا نبوده و كشاورزان نگران نباشند.

سعيد ناطقيان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: امسال پوشش گياهي مناسب مراتع موجب شده تا نوعي پروانه موسوم به «خانم قشنگ» يا « خانم رنگي» در جمعيت فراوان ميهمان اين مراتع سرسبز و مزارع استان شود كه البته همه ساله در فصل بهار در منطقه ديده مي شود.
وي گفت: به تازگي شماري از كشاورزان و مرتعداران استان به ويژه در شهرستان اشتهارد با حضور در واحد گياه پزشكي اداره كل منابع طبيعي البرزدر خصوص جمعيت فراوان پروانه به رنگ مشكي- نارنجي در سطح مراتع استان البرز ابراز نگراني كردند.
ناطقيان افزود: به دنبال مراجعه كشاورزان و مرتعداران استان به واحد گياه پزشكي اداره حفاظت و حمايت منابع طبيعي البرز از نقاط متراكم جمعيتي اين نوع پروانه نمونه برداري شد.
وي اظهار داشت: بر اساس گزارش گياه پزشكي، اين پروانه با نام لاتين painted ladies و در زبان فارسي موسوم به «خانم قشنگ» يا « خانم رنگي» از شناخته شده ترين پروانه ها است.
همچنين گياه پزشك و متخصص حشره شناسي اداره كل منابع طبيعي استان البرز نيز در اين زمينه گفت: پروانه خانم قشنگ از راسته بال پولكداران و از خانواده Nymphalidae ، يكي از شناخته ترين پروانه ها است و به لحاظ زيبايي ظاهري بيشتر از نظر كلكسيون داران حشرات داراي اهميت مي باشد.
بهمرام بهرامي رشيد افزود: اين حشره با نام هاي علمي Vanessa cardui kershawi و Vanessa kershawi و Cynthia kershawi McCoy, 1868 شناخته مي شود.
وي اظهار داشت: اين حشرات پروانه هايي علاقه مند به آفتاب بوده كه ويژگي آنها پرواز سريع است و زندگي گروهي و مهاجرتي دارند .

بهرامي رشيد گفت: پروانه هاي بالغ « خانم قشنگ » از گرده و شهد گل ها تغذيه مي كنند و دوره زيست اين حشره به طور متوسط كمتر از سه هفته است.
اين گياه پزشك ادامه داد: بعد از ظهور حشره كامل و تغذيه از شهد گل هاي ميزبان تخم ريزي انجام گرفته و چرخه جديدي از نسل جديد پروانه شروع مي شود.
وي افزود : اين پروانه ها هر ساله در فصل بهار در سطح مراتع مشاهده مي شوند و بيشتر با برخورد به خودروهاي عبوري در سطح جاده ها توجه مردم را جلب مي كنند.
بهرامي رشيد بيان داشت: جمعيت اين گونه پروانه در سال جاري به دليل افزايش بارندگي و افزايش گياهان ميزبان در 2 ماه اخير نيز افزايش داشته و مهمان پرجمعيت مراتع استان شناخته شده به طوري كه توجه مردم بالاخص كشاورزان را به خود جلب كرده است.
گياه پزشك و متخصص حشره شناسي اداره كل منابع طبيعي استان البرز اضافه كرد: از آنجايي كه لارو اين پروانه پلي فاژ بوده قادر به تغذيه از طيف وسيعي از گياهان است و پوشش خوب مراتع در سال جاري بستر مناسبي براي افزايش جمعيت ناگهاني آن بوده است.
وي گفت: تا زماني كه سه عامل اساسي پوشش گياهي و رطوبت و دماي مناسب وجود داشته باشد اين حشره زاد و ولد خود را در طبيعت ادامه مي دهد و با افزايش دماي هوا و كاهش رطوبت جمعيت اين حشره كاهش خواهد يافت.
وي ادامه داد: در بررسي هاي انجام گرفته لاشه حشرات از بين رفته به وفور لا به لاي بوته ها قابل رويت است و در طبيعت استان البرز بالاخص شهرستان اشتهارد سالانه تا ميانه خرداد شاهد حضور اين پروانه ها هستيم.
بهرامي رشيد در مورد نگراني هاي مردم گفت : حشرات كامل پروانه ها هيچگاه خسارتي ندارند بلكه در بيشتر مواقع حشره نر حتي توانايي تغذيه نداشته و پس از ظهور و جفت گيري از بين مي رود و تنها لاروهاي پروانه ها خسارت زا هستند.
وي افزود: كنگر وحشي از اصلي‌ترين و مهم ترين ميزبان‌هاي لارو اين پروانه است و با توجه به پتانسيل پايين خسارت زايي در اين خانواده از پروانه ها، اين گونه هيچ آسيبي به محصولات كشاورزي و مراتع وارد نمي‌كند و قبل از آغاز كامل كشاورزي به علت تغيير فصل و كاهش شديد منابع غذايي جمعيت آنها كاملا از عرصه هاي ملي ناپديد مي شود.
استان البرز داراي 450 هزار هكتار اراضي ملي است كه 370 هزار هكتار آن را مراتع تشكيل مي دهد.
6156/ 6155