۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۹
کد خبر 83314842
۰ نفر
نگرانی ژاپن از بسته شدن احتمالی تنگه هرمز

پكن- ایرنا- وزیر خارجه ژاپن می گوید دولت اقدام هایی برای مقابله با تنش فزاینده در خلیج فارس را كه ممكن است به بسته شدن تنگه هرمز بینجامد، در نظر خواهد گرفت.

تلویزیون ژاپن گزارش كرد 'تارو كونو' روزچهارشنبه به خبرنگاران گفت كه اوضاع در نزدیكی تنگه هرمز، كه برای تامین انرژی ژاپن حیاتی است، به شدت آسیب پذیر است.
او اضافه كرد كه دولت ژاپن چگونگی واكنش در صورت بسته شدن این تنگه را در نظر خواهد گرفت.
وزیر خارجه ژاپن گفت لازم است تا از تاثیر مستقیم بسته شدن احتمالی این تنگه بر اقتصادهای ژاپن و جهان جلوگیری شود.
تنگه هرمز نقش مهمی در مبادلات منطقه ای و بین المللی به ویژه تانكرهای نفتی دارد و در صورت بسته شدن این گذرگاه راهبردی، در عمل امكان انتقال نفت از آسیا به اروپا وجود نخواهد داشت.
تنگه هرمز به عنوان دروازه ورود به خلیج فارس در دهانه خلیج فارس بین ایران و عمان واقع شده است، این تنگه 55 كیلومتر طول و 63 كیلومتر عرض دارد و هر زمان ایران بخواهد می تواند این كانال را ببندند.
امارها نشان می دهد روزانه 17 میلیون بشكه نفت از طریق این تنگه به سوی آسیا حمل می شود و 14 نفتكش بسیار بزرگ كار انتقال نفت خام را از این مسیر انجام می دهند كه نزدیك به سه چهارم آنها به چین، هند، كره و ژاپن حمل می شود.
همچنین 18 درصد از صادرات گاز طبیعی از طریق تنگه هرمز انجام و بیش از یك چهارم تجارت گاز مایع طبیعی جهان از این طریق حمل می شود.
**آساق**1904**